Ana SayfaSEOGoogle Gelişmiş Koruma Programı Nedir?

Google Gelişmiş Koruma Programı Nedir?

-

Google Gelişmiş Koruma Programı, gazeteci, iş dünyası liderleri ve siyasi ekipler gibi saldırı riskinin yüksek olduğu kullanıcıların kişisel Google hesaplarını korumak için oluşturulmuş bir sistemdir.

Google Gelişmiş Koruma Programını Kimler Kullanabilir?

Program, herkese açık olsa da, asıl amacı saldırı riskinin yüksek olduğu kullanıcıların güvenliğini sağlamak için tasarlandı. Bu sisteme sahip olmak biraz pahalı olsa da, ödediğiniz para sonucunda Google’ın en güçlü güvenlik önlemleri sizin için çalışmaya başlayacak.

Google Gelişmiş Koruma Programı Nasıl Satın Alınır?

Google Gelişmiş Koruma Programı
Google Gelişmiş Koruma Programı – Güvenlik Anahtarı

Gelişmiş Koruma Programı ile hayatınıza girecek olan yeniliklerden biri güvenlik anahtarı olacak. Yeni bir cihazda oturum açma işleminizi yaparken, şifrenizi her zamanki gibi yazacaksınız fakat daha sonrasında karşınıza çıkacak ekran, sizden Google tarafından verilmiş olan USB güvenlik anahtarını, bilgisayara takmanızı isteyecek.

Örneğin, hesabınız şifresini çalmayı başaran bir siber korsan, 2 faktörlü kimlik doğrulama bölümüne geldiğinde herhangi bir metin tabanlı bir kod veya kimlik doğrulayıcı uygulaması yerine güvenlik anahtarını isteyeceği için, hesabınıza erişemeyecektir.

Google, Feitian’ın geliştirmiş olduğu Bluetooth destekli bir güvenlik anahtarı yada Yubico’nun standart USB anahtarını almanızı tavsiye ediyor. Bluetooth destekli cihaz almanız telefon veya tabletlerde, ara bağlantıya gerek kalmadan giriş işleminizi yapmanıza olanak sağlar.

Google, Android kullanıcıları için Yubico ile anlaşma yaparak, güvenlik anahtarı üzerine bir ortaklık kurdu. Yubico’nun anahtarlarını Android kullanıcıları 50$ gibi bir cüzi ücrete satın alabilecekler. Yubico’nun ürettiği güvenlik anahtarları iOS cihazlarda çalışmadığından dolayı, iOS kullanıcıları Feitian veya VASCO Digipass SecureClick gibi Bluetooth destekli güvenlik anahtarları üreten firmalardan satın alma işlemini gerçekleştirebilirler.

Önerilen Yazı; WordPress İçin En İyi Güvenlik Eklentileri

Google Gelişmiş Koruma Programına Nasıl Kayıt Olunur?

Google Gelişmiş Koruma Programı
Google Gelişmiş Koruma Programı – Kayıt

Süreç programın büyüklüğüne bakıldığında çok basit işliyor gibi gözükebilir. İşlemi dizüstü bilgisayarınızdan yapıyorsanız, Google oturum açma ve güvenlik sayfasına açın. Güvenlik anahtarınızı bilgisayarınıza takıp, üzerinde her hangi bir düğme varsa basın. Bu işlemden sonra Google güvenlik anahtarınızı tanıyıp gerekli işlemleri halledecektir.

Programı, Bluetooth veya NFC’ye sahip akıllı telefonunuzdan da kullanabilirsiniz.

iOS kullanıcıları, bu işlemi telefonlarından yaparken Google Smart Lock adlı uygulamayı telefonlarına indirmesi gerekli. Bu uygulama size güvenlik anahtarınızı nasıl tanıtacağınız ile alakalı bilgileri aktaracaktır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

0
E-posta pazarlaması dijital pazarlamada önemli bir yere sahiptir. Maili okuyan müşterilerin dikkatini cezbetmek ve yolladığınız e-postaların okunmasını zevkli ve kolay bir hale getirmek istiyorsanız,...