Ana SayfaSEO2017'de İçerik Pazarlamasından Öğrendiklerimiz

2017’de İçerik Pazarlamasından Öğrendiklerimiz

-

İçerik pazarlamasıyla ilgilenenlerin yeteneklerini geliştirmenin en iyi yollarından biri, diğer içerik pazarlama uzmanlarının başarılarından ve başarısızlıklarından dersler çıkartmaktır. 2017 sonuna yaklaştığımız şu günlerde pek çok içerik pazarlama uzmanları geçen yılda neler çalıştıklarını ve bunun önümüzdeki yıl için içerik hedefleri ve planları için ne anlama geldiğini paylaşıyor.

Birinin bir ekibi olmanız ya da herhangi bir ekipten bağımsız olmanız önemli değildir. Sizin dışınızdaki bilgiler içerik pazarlama uzmanlığı yaklaşımınızı geliştirmek için inanılmaz derecede değer taşır.

Çalışmakla meşgul olduğunuzu, 2017 yılını tamamlayıp 2018 yılını planlama aşamasında sizlere yardımcı olacağını düşündüğümüz bir kaç veri paylaşmak istiyoruz. Yakın zamanda, günümüzün en iyi pazarlama uzmanlarından bazılarıyla büyük içerikli konuşmalar yaparak sizlerle paylaşıp 2018 planlarınıza katkıda bulunmayı hedefliyoruz.

Aşağıda, 2017 yılında öğrendikleri en iyi içerik derslerini ve bu analizleri kendi içerik pazarlama yaklaşımınıza nasıl uygulayacağınızı örneklerle paylaşacağız. İçerik Pazarlaması stratejinizi geliştirmenize katkısı olacağını umuyoruz.

Risk Almaktan Korkmayın

“Pek çok pazarlama uzmanı risk almaktan kaçınıyor çünkü bazen en iyi işimiz risk almamızı gerektirmiyor.” @annhandley

Kendinize sorun:

 • İçerik pazarlama yaklaşımınızı geliştirmeye başlamanız için almanız gereken küçük riskler nelerdir?
 • Yeni içerik yaklaşımlarını test etmek için nasıl çalışabilirsiniz?
 • Yenilikçilik ile başarı elde eden diğer pazarlama uzmanlarından neler öğrenebilirsiniz?

Ann Handley
İçerik Sorumlusu Şefi, MarketingProfs

Sahip Olduğunuz İçeriği Köşe Taşı Yapın

Üçüncü parti web sitelerindeki sosyal ağların ve içeriğin, kitlenizin ilgisini çekmek için mükemmel bir yol olduğu bir sır değil. Sonuçta, bu yaklaşımlar insanları web sitenizdeki içeriğe çekmek için bir araç olarak kullanılmalıdır.

Sosyal algoritmalar sürekli değişir ve çabalarınızın çoğunu bu platformlarda gösterirseniz, o kitleyi standartta kazandığınızdan daha hızlı geliştirebilirsiniz.

“Kitlenizi kendi içeriğinize getirmek için sosyal medya platformlarını kullanın, böylece doğrudan bağlantı oluşturursunuz.” @joepulizzi

Kendinize sorun:

 • Şu anda, hangi platformlar, kendi içeriğinize en büyük kitleyi getirmenizi sağlıyor?
 • Sosyal ağlar ve diğer büyük web siteleri, ziyaretçileri web sitenize çekmek için kullandığınız stratejinin bir parçası haline nasıl gelebilir?

Joe Pulizzi
Yazar& Keynote Konuşmacısı

Kalite İçeriğine Odaklanın

Gittikçe daha fazla marka yayıncı haline geldiğinde, büyük miktarda içerik akışı olacak. Hedeflediğiniz kitlenin arama sonuçlarına ve gelen kutularına etki ediyorsunuz demektir. Ne yazık ki, oradaki pek çok şey, değer sağlamak için olması gereken kalitede değil.

Bu, hedef kitlenizin berbat içerikten rahatsız olmalarına neden olur. İhtiyaçlarını anlayan pazarlama uzmanları tarafından kendileri için oluşturulan kaliteli içeriklere çok fazla ihtiyacı vardır.

“Tutkulu ve gerçek iş yapmak pazarlama uzmanları için büyük, geniş ve açık bir oyun alanı olmalıdır” @chrisbrogan

Kendinize sorun:

 • Tutarlı bir şekilde yüksek kaliteli içerik oluşturmak için neye ihtiyacınız var?
 • Etkileşime odaklanmak için içerik miktarı azaltılmalı mıdır?
 • Ekibiniz gerçekten düşük ve yüksek kaliteli içerik arasındaki farkı belirleyebilir mi?

Chris Brogan
CEO, Owner Media Group

Ücretli Paylaşım Kanallarına Dikkat Edin

Çoğu zaman, içerik paylaşımı ve etkileşimin arttırılması göz ardı edilir veya içerik oluşturulurken hesaba katılmaz, sonradan düşünülür. Gün sonunda, yarattığımız içeriğin performansından sorumlu pazarlama uzmanlarıyız. Bu da demek oluyor ki paylaşımları hak ettiği zamanı ayırmalı ve dikkatli paylaşmalıyız.

“İçeriğinizi verin, nefes alıp neyin işe yarayıp neyin yaramayacağına odaklanın böylece bir dahaki sefere daha iyi yaklaşamazsınız.” @amrynnie

Kendinize sorun:

 • İçeriğin hazırlarken içerik oluşturmak için mi hazırlıyorsunuz yoksa içeriğiniz iş hedeflerinize  mi bağlı?
 • İçerik paylaşımı ve etkileşimi sağlarken içeriğe gösterdiğiniz özeni nasıl gösterebilirsiniz?
 • Hangi içerik paylaşım kanallarının etkili olduğunu takip ediyor musunuz? Hangileri etkili hangileri değil?

Alexandra Rynne
İçerik Pazarlama Uzmanı – Marketing Solutions, LinkedIn

Pazarlamanın Popüler Sözcüklerinden Kaçının

Bir B2C veya B2B kitlesi için içerik oluşturup oluşturmamanın herhangi bir önemi yok, buradaki kilit nokta insanlarla bağlantı kuruyor olmanız. Pazarlama uzmanları, ürün, çözüm veya hizmet bazlı içerik oluşturmaya odaklandıklarında, kitlenin gerçek ihtiyaçlarını görmezden gelirler.

Kitlenizi satın alarak büyürseniz pazarlama kelimelerini önemsemezler, süslü kelimelerin etkisini fark ettiklerinde herhangi bir problemlerine çözüm üretip üretmediğinizi bilmek isterler. Bu en üst düzeyde ihtiyaçlarını temel alarak doğru ve yararlı içeriği sağlamayı gerektirir.

“İnsanların söylediklerini değiştirmeye çalışmak yerine, insanların nasıl düşündüklerini değiştirmeliyiz.” @timwasher

Kendinize sorun:

 • İçeriğimiz, göndermek istediğimiz mesaja mı, yoksa müşterilerimizin gerçek ihtiyaçlarına mı odaklanıyor?
 • Asıl hedef kitlenizin ne istediğini ve ihtiyaçlarını ne kadar biliyoruz?

Tim Washer
Yazar ve Yapımcı, Cisco

Yetenekli İçerik Pazarlama Uzmanlarına Yatırım Yapın

Alçıpan yaptırmak için bir tesisatçı ya da bir elektrikçiye ihtiyacınız olduğunda bir profesör kiralamazsınız. Aynı şey pazarlama ekibiniz için de söylenebilir. Birden fazla rolü yerine getirebilecek pazarlamacılar var olsa da artık her zaman olduğundan çok fazla önemli hale gelen özel bir içerik pazarlama uzmanıyla çalışmak.

Bu, şirketinizde tam zamanlı çalışanlar kazandırmak ve/veya sektörünüzde uzmanlaşmış bir ajansla iş ortaklığı yapmak anlamına gelebilir.

“Ekibinizin ihtiyaç duyduğu en önemli şeylerden biri içeriği hazırlamak için ayrılmış doğru bir kaynaktır.” @dayroth

Kendinize sorun:

 • İçerikten gerçekten kim sorumludur?
 • İçerik ekiplerini başarı için motive ediyor muyuz?
 • İçerik pazarlama programımızı ölçeklendirmek için dışarıdan yardım ihtiyacımız var mı?

Dayna Rothman
BrightFunnel Pazarlama ve Satış Geliştirme Başkan Yardımcısı

İçerik Stratejinizi Kayıt Altına Alın

Kayıt altına aldığınız bir içerik stratejisine sahip olan pazarlama uzmanları her yıl% 1-2’lik bir artış görürken, hala % 50’ye yakını herhangi bir kayıt tutmamaktadır. İçerik stratejiniz, oluşturduğunuz tüm içerik için kılavuzunuz olmalı ve ekibiniz değişmeye başlarsa ekibe dahil edeceğiniz arkadaşlarınız için bir başlangıç noktası olarak hizmet etmelidir.

Kayıt altına alınmış bir strateji olmadan, işletme hedeflerini karşılamak ve içeriğinizin işletmenizdeki yeri hakkında sonuç almak çok daha zor.

“İçerik stratejiniz, oluşturacağınız en önemli belgedir. Daha üretken olmanızı sağlayacaktır ve düzenli olarak kullanılacaktır. ” @Cnmoody

Chris Moody
İçerik Pazarlama Lideri, GE Digital

2017’deki Deneyimlerden Hangisi Dikkatinizi Çekti?

2018’e doğru ilerlediğimiz şu günlerde içeriği iyileştirmek gerekirse, 2017’de öğrendiklerimizi tecrübelerimize yansıtmak esastır. Bazı dersler kolaydır ve diğerleri zorluk çekmektedir. Geçtiğimiz yılı düşünürken, öğrenilen en büyük içerik dersine odaklanmalısınız.

KAYNAK: http://www.toprankblog.com/2017/11/content-marketing-lessons-2017/

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Birinin Viber’ına Nasıl Erişilir? En Yeni Yöntemler 2024

0
Viber günümüzde en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulamalarından. Mükemmel bir whatsapp alternatifi olan Viber ile mesajlaşabilir, yüksek kaliteli sesli ve görüntülü aramalar yapabilirsiniz. Durum...