Ana SayfaSEOAMP Organik Trafik Artışı Sağlıyor

AMP Organik Trafik Artışı Sağlıyor

-

AMP organik trafik artışı sağlar mı? Stone Temple tarafından yapılan bir çalışma ” AMP’nin organik trafiği olumlu etkiler mi?” sorusunun cevabını ortaya koymuş. Şimdi size yapılan çalışmadan kesitler paylaşacağız.

AMP’nin SEO’ya Etkisi. Neler Değişti?

AMP organik trafik artışı sağlar mı?

Hızlandırılmış mobil sayfaların (AMP) arama motoru sonuç sayfasındaki performans üzerindeki etkisi üzerine yapılan bir araştırma, AMP ile organik trafik arasındaki pozitif ilişkiyi ortaya koydu. Stone Temple ve WompMobile, AMP’nin ilk kapsamlı ve büyük ölçekli çalışması olduğunu söyledikleri bu araştırma için güçlerini birleştirdi.

Çalışma 26 siteyi ve 9 milyondan fazla AMP sayfası performansını kapsamaktadır. Çalışmanın sonuçları, AMP uygulamasından önceki 30 gün ve AMP uygulamasından sonraki 30 gün verileri karşılaştırılarak belirlenmiştir. Yazımızda çalışmadan elde edilen kilit noktaları paylaşıyoruz.

SERP Nedir?

Çoğu Sitede Organik Trafik Artışı Görüldü

Çalışmaya dahil edilen sitelerin çoğu yani 26’siteden 22’si, mobil cihazlarda organik trafik artışı sağladı.

Mobil arama sonuçlarında kullanıcıyı bilgiye daha hızlı ulaştırmayı hedefleyen AMP için araştırmadaki 26 sitede tamamlanmasından sonra ortaya çıkan başlıca istatistiklere göz atalım.

  • Organik trafikte % 27.1 artış,
  • Arama motoru sonuç sayfası gösterimlerinde % 33.8 artış,
  • Arama motoru sonuç sayfasında % 15.3 daha yüksek tıklama oranları

AMP’den artış sağlanan organik trafikte e-ticaret sitelerinin % 32,1’lik bir artış sağlarken yayıncı siteler için% 13,7’lik daha fazla organik trafik kazancı görüldü. Ayrıca, e-ticaret siteleri için SERP gösterimlerinde % 42.16, yayıncı sitelerin arama motoru sonuç sayfası gösterimlerinde % 23.1 daha fazla artış oldu.

Burada bahsettiğimiz istatistiklerden yola çıkarak, AMP organik trafik artışı sağlıyor diyebiliriz.

AMP Uygulanan Her Site Olumlu Reaksiyon Gösterdi mi?

AMP uygulanan beş siteden biri olumlu sinyaller vermedi. Kabaca beş siteden biri AMP’yi uyguladıktan sonra organik trafiğinde iyileştirmeler görmedi.

Stone Temple, aşağıdakileri de içeren çeşitli faktörlere atfetmektedir:

  • AMP, ivmesi negatif yönlü olan siteleri kurtarmaz
  • Mevsimsellik site trafiğini ve sürekli kullanıcıları etkilemektedir ve bu çalışma sadece 60 günlük verileri incelemektedir.
  • Piyasa koşulları önemlidir ve rakipler aynı anda değişiklikler yapmış olabilir.
  • Zaten sıralamada iyi konumda olan sitelerin AMP’de büyük iyileştirmeler görmesi beklenmiyor.

Raporun tamamını görüntülemek için tıklayın.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Instagram’da Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

Instagram’da Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

0
Instagram, günümüzde kişilerin ve kurumların en etkili sosyal iletişim araçlarından biri olarak ilk üçte yer alan bir sosyal medya platformudur. Instagram, kendinizi ürün veya...
Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Nedir?