Ana SayfaSEOAMP'nin SEO'ya Etkisi. Neler Değişti?

AMP’nin SEO’ya Etkisi. Neler Değişti?

-

Facebook içerik tekeli ile mücadele girişimi kapsamında hızlandırılmış mobil sayfalar (AMP) projesi Şubat 2016’da tüm olası şüpheleri değerlendirip sonuçlarını yorumlayarak başlattı. Birçok uzman, sınırlı reklam etiketleri ve kullanıcıları bir açılış sayfasına mahkum eden ve ana sayfadan uzaklaştıran açık kaynaklı bir protokolle AMP’nin genel kullanımda işlevsellik yakalayamayacağına inanıyordu. Geçen bu sürede Google AMP, Facebook Instant Articles’i hem SEO katkısı hem de kullanım yoğunluğu açısından geride bıraktı. Peki AMP’nin SEO’ya Etkisi ne oldu? Neler değişti?

SEO uzmanlarının yaptığı çalışmalar ve elde ettikleri sonuçlara yoğunlaştığımızda tüm bu kullanım yoğunluğuna rağmen, hali hazırda Google AMP’nin arama endüstrisi üzerinde net biçimde önemli bir etkisi olduğunu ortaya konulamamıştır.

AMP bana VR’yi veya hatta 3B baskıyı hatırlatıyor. Yenilikleri ve dünyanın geleceğini gerçekten şekillendirme kabiliyeti ön görülmesine rağmen, bu teknolojilerin hala pazarı doyurmasını bekliyoruz.

Burada, AMP’nin yükselişini çevreleyen erken araştırma ve olaylardan bazılarını paylaşacağız. Büyük AMP hikayesini çizerken doğru yönlendirme yapmak gerekiyor.

Mobil AMP Zaman Çizelgesi

 • 7 Ekim 2015, Google AMP resmen tanıtıldı.
 • 24 Şubat 2016, Google AMP resmen başlatıldı.
 • 20 Eylül 2016, AMP web sayfaları organik arama sonuçlarına dahil oldu.
 • 4 Kasım 2016, Google, yeni bir mobil ilk dizin oluşturulduğunu açıkladı.
 • Mart 2017 AMP Konferansı, Google, AMP’nin Baidu, Sogou ve Yahoo Japonya arama motorlarında kullanılabileceğini açıkladı.
 • Mayıs 2017, Paul Muret, AMP’nin şimdi AdWords’te görüntüleme ve arama ağı reklamları için kullanılabileceğini açıkladı

AMP Etkisi

Resmi olarak kullanıma sunulmasından bu yana web genelindeki Google AMP dokümanlarının sayısı 2 milyarın üzerine çıktı. 2016 yılının Eylül ayında AMP dokümanlarının sayısı sadece 600 milyondu. AMP web sayfalarını içeren alan adları da 900.000’in üzerine çıktı ve eBay, WordPress ve Washington Post gibi büyük alan adlarını içeriyor.

AMP’nin web sitenize getireceği etkilere ilişkin çok sayıda araştırmanın gösterdiği metrikleri düşünün:

 • Adobe Analytics’e göre, ABD’nin en iyi yayıncıları için internet trafiğinin yüzde 7’si AMP web sayfalarından geliyor.
 • Miami Herald, yerli web sayfasının aksine AMP belgesini ziyaret eden kullanıcılar için bekleme süresinin yüzde 10 arttığını gördü.
 • Bir DoubleClick araştırmasına göre, AMP yayıncılarının yüzde 90’ı AMP’yi sitelerine dahil ettikten sonra daha yüksek bir etkileşim oranı gördü ve yayıncıların yüzde 80’i daha yüksek görüntülenebilirlik oranı aldığını bildirdi.

Google’ın ilk mobil indeksinin hayatımıza girmesiyle birlikte, web sitenizin temasına bir AMP veya Aşamalı Web Uygulamaları (PWA’lar) eklemek, ayrı bir mobil alan veya responsive web tasarımı kullanmaktan çok daha fazla önerilir.

AMP belgeleri, standart web sayfalarından 2 kat daha hızlı yüklenir ve gecikme süresinin %10’u yanıt veren bir mobil sayfa olarak bulunur.

Mobil dizinden önce web sitenizde mobil AMP’yi benimsemek için bu mobil istatistikleri düşünün:

 • 2020 yılında, tüm mobil veri trafiğinin yüzde 80’i akıllı telefonlardan gelecek.
 • 2016 yılında yapılan bir araştırmada, aramaların yüzde 58’inin mobil cihazlar üzerinden yapıldığı açıklandı.
 • Yüklemesi üç saniyeden fazla süren web sayfalarının yüzde 53’ünden hemen çıkılır.
 • Web sitesi yükleme süresinde bir saniyelik bir gecikme, dönüşümleri yüzde 7’ye kadar azaltabilir.

Yine de, birçok işletme ve yayıncı hala AMP’yi kabullenmedi. Genel olarak olumlu trafik ölçümleri sağlanırken, AMP belgeleri birçok sayfa içi öğe ayıklanır ve kullanıcıları yayıncının gerçek web sitesine fiziksel olarak getirmez. Birçok SEO uzmanının negatifleri aşıp avantaja çevireceğini inanacağını düşünüyordum.

Mobil web tasarımınız için AMP kullanmanın avantaj ve dezavantajlarını, AMP projesinin mobil pazarın henüz neden doymamış olduğunu biraz daha derinlemesine sorgulayalım.

AMP Avantaj ve Dezavantajları

Google, mobil web tarama deneyimini geliştirme girişiminin parçası olarak AMP projesini tanıttı. Tasarım seviyesinde, AMP kodu, bir mobil aygıta sorunsuz şekilde yüklenmeyen adware ve clunky JavaScript’leri kaldırdı. AMP’nin basit yapısı, web sayfalarının geleneksel web sayfalarından yaklaşık 4 kat daha hızlı yüklenmesine ve 8 kez daha az veri kullanmasına neden oluyor.

AMP projesi, sürekli güncellenen bir açık kaynak protokolüdür. Çok hızlı açılacak web sayfalarını görüntülemek için sadece web sitelerine önbellekten veri çeken AMP kodunu eklemeniz yeterlidir. AMP’ler, daha hızlı web dolaşımı sağlamak için AMP önbelleklerinin sunucu tarafında oluşturulması esasına dayanır. AMP’ler, ayrıca, görüntü bant genişliği kullanımını yüzde 45’e kadar sınırlayabilen lite görüntü özelleştirme seçenekleri ve ayrıca düşük belge boyutları sunar.

Daha hızlı web sayfaları genellikle hemen çıkma oranlarını iyileştirir. Daha yüksek dönüşüm oranları ve bekleme süresi ile ilişkilendirildiğinden, SEO için bu konular önemlidir. AMP makaleleri, Google tarafından tercih edildikleri için daha da özel durumdadır. AMP içeriği yalnızca organik sonuçlarda görünmez, aynı zamanda daha yayıncıları AMP’yi kullanmaya teşvik etmek için organik aramaların en üst kısmında kendi özel alanlarında da yer alırlar. Bu, yüksek otoriteli web sayfaları için artan bir arama sonucu sayfası görünürlüğüne ve organik arama tıklanma ortalamasını önemli ölçüde artırabilir.

Bu ölçümlerile beraber AMP içeriği, işletmelerin kullanımda doygunlukla mücadele etmeleri gereken en etkili stratejilerdendir. Zararsız sayfa öğeleri ve azaltılmış reklam alanı ile web sitenizin UX’lerini de geliştirirler. AMP’ye geçiş bazı sonuçlar doğurur. Çoğu AMP sayfası yalnızca bir reklam etiketi için izin verir ve bunu uygulamak oldukça zor. Daha da kaygı verici olan şey, AMP’nin kaynak kodunuza düzgün şekilde girilmesinin bir web geliştiricisinin uzmanlığını gerektirmesi gerçeğidir.

Bununla birlikte, tüm AMP dokümanları eşit olarak oluşturulmamıştır. AMP’lerin yüzde 99’u sekiz saniye altında yüklenir, sadece %1’lik bir kısmı 1 saniye altında yüklenir. Sekiz saniye beklemek? Çok da etkileyici değil.

Çoğu web sitesi, AMP kodunun ayıklanmış versiyonlarını kullandığı veya bazılarının etkili bir şekilde girmediği için sonuç bu şekildedir. AMP’nin piyasaya çıktığında Google’ın mobil ilk algoritmasında oynayacağı rolü inkar etmek mümkün değildi. Şu anda AMP’nin büyük markalar için sahip olduğu olumlu sonuçlara rağmen, henüz daha bebeklik dönemindedir.

Bütün bunları göz önünde bulundurarak, hâlâ tartışmadığımız eksik bir şeyler var.

AMP Dersi

Hiç kimse AMP’nin gerçekten SEO üzerinde çok etkili olduğunu veya gerçekten olduğu gibi açıklandığı kadar devrim niteliğinde etkisi olmadığını kesin olarak söyleyemiyor. İlk sürümünde erkenden kapatılan teknik hatalara rağmen, AMP’leri göz ardı edilebilir iki faktörden dolayı sorumlu tutuyorum.

Öncelikle, Google mobil ilk dizinini yayınlamamış ve kimse yeni dizinin ne kadar önemli veya uzun süre kalacağını bilmiyor. AMP formatına geçiş yapmak için aciliyet söz konusu değildir. Duyarlı web tasarımı ile bir web sitesi barındırmak genellikle tercih edilecektir. Google’ın ilk mobil algoritmasında AMP’nin küçük bir sıralama sinyali olarak yer aldığını öngörüyorum. O zamana kadar rekabette AMP’yi kullanmamak için önemli bir dezavantajı yok.

Bununla birlikte, giriş için AMP’nin mobil pazarın doyurulmasını önleyen önemli bir engel olduğunu düşünüyorum: Çoğu arama motoru kullanıcısı ve işvereni hala AMP’nin ne olduğunu bilmiyor.

Bu makale için hazırlık yaparken kullanıcılara AMP’nin ne olduğunu ya da neden tercih ettiklerini bilip bilmediğini soran hiçbir veri ya da anket bulamadım. Bulduğum tek yazı şimşek sembolünün insanlara bir listeye tıklamasında etkisi olup olmadığını soran bir tweet’ti.

Google kısa bir süre önce AMP makalelerinde kullanıcı tıklamalarını ikna etmek için daha görünür simgeleri test etti. Her pazarlama girişiminde olduğu gibi, sonuçlarımızı da kullanıcıların ilgisinden mahrum ederiz. AMP içeriğiyle kullanıcı katılımı genellikle yüksek olmakla birlikte, arama motorları AMP’nin tüketicilere ne olduğunu ve ne kadar hızlı olduğunu bildiren daha iyi bir iş yapmalıdır.

AMP projesinin geleceği, AMP makalelerinin hız ve kullanılabilirliğini insanlara iletmektir. Çoğu kişi, arama sonucu sayfasındaki üst alanda yalnızca AMP makaleler yer aldığını anlamıyor ve Google’ın gösterdiği hile yalnızca güncel olayları kapsamıyor.

SEO sektöründe yer alan herkes AMP projesinin ne olduğunu biliyor, ancak çoğunluk kullanıcıları için de aynı şeyi söyleyebilir miyiz? Belki Google’ın daha çok sayıda işletme ve yayıncının kullanmaya başlaması için AMP’ye geçiş avantajlarını tanıtmak için bir dijital pazarlama şirketi kiralaması gerekir!

KAYNAK: https://www.searchenginejournal.com/google-amp-review-seo/209324/

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

2 YORUMLAR

 1. AMP de sitenizdeki bir yazı siteniz.com/yazı.htm iken ampde yani içeriği google verince ***ampproject.org/siteniz.com/yazı.htm olacak otomatikmen aslında amp ye vede googleye içerik üretiyor ve amp ve googleyi bir numara yapıyoruz yarın bir gün amp yi kaldırsalar her kez patlayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

0
SEO uyumlu içerik, web site ve içeriklerinizin arama motorlarında daha iyi bir performans göstermesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle, SEO uyumlu içerik yazımı konusunda...