Ana SayfaSEOGoogle Görsel Sonuçlarında Üst Sıralara Çıkmanın Yolları

Google Görsel Sonuçlarında Üst Sıralara Çıkmanın Yolları

-

Google görsel sonuçları, normal arama sonuçları kadar değerli hale geldi. Google üzerinden yapılan aramaların %30’u görsel bulmak için yapılmaktadır. Bu oranın Google’da günde 6 milyarın üzerinde arama yapıldığı düşünüldüğünde hiçte azımsanamayacak bir oran olduğu görülüyor. Hesaplamaya çalışanlar için, Google’da her gün 1.8 milyar görsel araması yapılıyor. Daha öncelerde görselin üzerine tıklandığında kullanıcıyı görselin bulunduğu sayfaya yönlendiren Google, kullanıcı deneyimini arttırmak ve kullanıcının asıl arama amacına hizmet etmek için bu sistemi değiştirerek, görsel sonuçlara tıklandığında kullanıcıya seçme fırsatı sunarak “Sayfayı Ziyaret Et” veya “Resmi Görüntüle” gibi seçenekler sunuyor.

Google Görsellerde Üst Sıralarda Çıkmanın Yolları

Google Görseller İçin SEO Stratejisi Oluşturmanın Faydaları Nelerdir?

Google görsel arama sonuçlarında ilk sıralarda yer almak, sitenize gelen ziyaretçi sayısını arttıracağı gibi görsel işlerle uğraşan firma veya kişiler içinde normal arama sonuçlarına göre daha etkili olabilir. Bu duruma temelde 3 örnek verebiliriz;

Kullanıcının Görselini Görmek İsteyeceği Ürünler ve/veya Hizmetler Satıyorsanız: Koltuk takımından, dekoratif eşyalara kullanıcının siteleri tek tek gezip ürün aramaktansa, Google görelleri kullanarak aradığı ürünü görseline bakarak seçebileceği ürünler satıyorsanız Google Görseller sizin için biçilmiş kaftan. Unutmayın ki görsellerden sitenize ulaşan kişiye diğer ürün veya hizmetlerinizi de göstererek kullanıcının daha fazla alışveriş yapmasını sağlayabilir ve gelirlerinizi arttırabilirsiniz.

Doğal Yollarla Link Kazanmak İstiyorsanız: Daha önce hazırladığınız görsel içeriğin yada düzenlenen bir etkinlikte çekmiş olduğunuz fotoğrafın başkaları tarafından paylaşılması durumunda fotoğraf veya görsel sahibi olarak sitenize link verilmesini sağlayabilirsiniz. Böylece siteniz daha da ön plana çıkar ve trafikleriniz doğal yollar ile artar.

Lisanslı Görsel Satışı Yapıyorsanız: Görsel satışı yaparak gelir elde ediyorsanız veya kullanıcıların görsellerini satabildiği bir platform sahibiyseniz Google Görseller sizin için kaçırılmaması gereken bir fırsat. Bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmelisiniz. Google görseller üzerinden lisanslı görsel satışı yapan platformlardan örnek vermek gerekirse; depositphotos.com,123rf.com.

Google Görsel Aramaları İçin Nasıl Optimizasyon Yapılır?

Google görsel aramaları için optimizasyon yapmak, normal arama sonuçları için optimizasyon yapmaktan nispeten daha kolaydır.

  • Görsel Adı: İçerik için oluşturduğunuz görselin adında mutlaka belirlediğiniz anahtar kelimenin geçmesine dikkat edin.
  • Alternatif Metin: Görselin daha erişilebilir olması açısından alternatif metin kısmına içinde anahtar kelimeniz geçen ufak bir açıklama yazmanızda fayda var.
  • Alt Yazı: Sitenizde bulunan görsellerin alt yazısında anahtar kelimeniz önemlidir. Hatta SEO puanlamalarında görsellerinizin alt yazıya sahip olmaması bir hata olarak algılanır.
  • Alaka Düzeyi: Oluşturduğunuz görsellerin içinde bulunduğu içerik ile alakalı olması önemlidir. İçerik ve görsel uyumu kaliteli içerik oluşturmak için de önemlidir.
  • Sayfa Başlığı: Görselin bulunduğu içeriğin başlığının görselle alakalı olması gereklidir. Tıpkı normal arama sonuçlarında olduğu gibi görsel aramalarda da sayfa başlığı sıralama açısından önemlidir.
  • Kullanılan Görsel Sayısı: Bir adreste aşırı görsel kullanımı, görsel aramalarda sıralamayı olumsuz olarak etkiler. Bir sayfa için önerilen görsel sayısı 1-4 arasıdır.
  • Görsel Ölçüleri: Görsellerinizin aşırı dik veya aşırı yatay olmamasına dikkat edin. Görsellerinizin garip ölçülerde olması görsel sıralamalarda yükselmenizi zorlaştıracaktır.

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

0
Günümüz Dijital Dünyasında, reklam ve pazarlama stratejileri hızla değişmektedir. Bu değişimde en önemli rol oynayan şeylerden biri de farklı dijital reklam modellerinin olmasıdır.  Interstitial Reklamlar Interstitial...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?