Ana SayfaSEOBlack Hat SEO Nedir? Kurtulma Yolları

Black Hat SEO Nedir? Kurtulma Yolları

-

Black Hat SEO, seo çalışmalarında karşılaşılan en büyük problemlerden biridir. Temelde illegal yöntemler ile bir web sitesinin arama motorları gözünde itibarını arttırılması işlemidir. Bu işlem arama motorları tarafından tasvip edilmeyen ve kabul görmeyen yöntemlerle gerçekleştirilir.

Black Hat SEO, adından da anlaşılacağı üzere siyah şapka olarak adlandırılan, arama motorları tarafından tavsiye edilmeyen işlemlerle gerçekleştirilen ve arama motorları tarafından tespit edildiğinde çok ciddi kalıcı sonuçlara sebebiyet veren işlemlerdir.

Bu yöntemler ile Google ve diğer arama motorlarının arama sonuçlarında kısa vadede iyi sonuçlar alıp, web sitesinin ilk sıralara yükselmesi sağlansa da, web sitesinin uzun vadede arama motorları tarafından çok ciddi ve kalıcı cezalar almasına yol açacaktır.

Black Hat SEO Çeşitleri Nelerdir?

Bu yöntem temelde site içi (On-Page) ve site dışı (Off-Page) olmak üzere ikiye ayrılır.

Site İçi Black Hat SEO: Anasayfa ve/veya ilgili sayfada yapılan gereksiz bağlantılar, gereksiz ve/veya fazlaca kullanılmış etiket bulutları, alakasız ve kötü yapılmış link çıkışları ve arama motorlarını aldatmaya çalışan her türlü kodlama, içerik ve tasarımlardan oluşur.

Site Dışı Black Hat SEO: Genellikle farklı sitelerden ana sayfa ve/veya ilgili sayfalardaki anahtar kelimelere veya farklı anahtar kelimelere yapılan, İşlemin uygulandığı web sitesine yüzlerce bağlantı (backlink) gönderilmesi sonucu sitenin bir süre sonra sandbox yada farklı cezalara çarptırılmasına sebep olan işlemdir.

Yukarıda anlatılan iki işlemin de işlem yapılan site için kötü sonuçları olacaktır.

Black Hat SEO’dan Kurtulma Yolları

Öncelikle Web sitenizde uygulanan işlemlerin tespit etmeli ve bu işlemleri temizlemelisiniz.

Bu işlemler temelde site içinde;

  • Şifrelenmiş ve/veya görünmeyen içerik ve/veya bağlantılar
  • Ana sayfada bulunan gereksiz, uzun ve alakasız içerikler
  • Etiket bulutu kullanımı (Etiket bulutu kullanımı tavsiye etmiyoruz)

Yukarıda belirtilen maddeleri kontrol edip gerekli düzenlemeleri gerçekleştirdiğinizde site içi illagal işlemlerden kurtulmuş olacaksınız.

Site dışı black hat seo çalışmalarından kurtulmanızın tek yolu ise Google Webmaster Tools gibi arama motoru araçlarından sitenize gelen bağlantıları kontrol edip, alakasız bağlantıları reddetmek olacaktır.

Google arama motoru için bağlantılarınızı reddetme işlemini buradaki adrese gidip alakasız bağlantıları reddederek gerçekleştirebilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Pinterest'te Nasıl Takipçi Kazanılır?

Pinterest’te Nasıl Takipçi Kazanılır?

0
Pinterest, dijital ortamda pazarlama yapıyorsanız her yönden yararlanabileceğiniz sosyal medya platformlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Pinterest’in bir yıl içerisinde edindiği aktif aylık kullanıcı sayısı,...