Ana SayfaSEOGoogle AMP Stories Nedir?

Google AMP Stories Nedir?

-

Sırasıyla SnapChat, Instagram ve Facebook ile sosyal medya platformlarında yaygın olarak kullanılan ve daha sonra WhatsApp gibi birçok uygulama içerisine eklenen hikayeler özelliği AMP’ye de eklendi. Peki Google AMP Stories nedir?

AMP Stories Nedir?

İlk kez Şubat 2018’de karşımıza çıkan bu özellik aslında, günümüzde birçok sosyal medya platformu ve mobil uygulamalar tarafından yaygın bir biçimde kullanılan “hikaye” özelliği. Peki AMP Stories nedir? Ne işe yarar? Diğer platformlardan bir farkı var mıdır?

AMP Stories başlangıçta mobil için hazırlanmış bir özellik olsa da şuanda hem masaüstü hem de mobilde görüntülenebilir durumda. SnapChat’in öncülüğünde başlayan hikaye akımının hayatımızın her alanında kullanılıyor olması Google’ın da bu özelliği kullanmasını kaçınılmaz hale getirdi. Sosyal medya platformlarında kullanıldığı biçimde Google’a eklenen AMP Stories tıpkı diğer platformlarda olduğu gibi çalışıyor ve tüm kullanıcılar hikaye atabiliyor.

Google’ın her yeni özelliğinde olduğu gibi ilk önce anlaşmalı kuruluşlar bu özelliği denemeye başladı. AMP Stories’i ilk kullananlar ise CNN, Wired, Vox, The Washington Post ve Mashable gibi çeşitli büyük markalar. Üstelik artık AMP Stories’e reklam verilebiliyor.

AMP Stories Reklam Kabiliyeti Kazandı

Daha önce 0.1 sürümünde olan AMP Stories yeni güncelleme ile 1.0 sürümüne geçti. 1.0 sürümünde Google AMP Stories reklam verilebilir hale geldi. Ayrıca yeni sürüm ile AMP Stories üzerinden para kazanma özelliği de eklendi. İki farklı reklam türü oluşturabileceğiniz AMP Stories reklamları ise şöyle;

  • Tek Sayfa Reklam (Single Page Ad)
  • Sponsorlu Hikaye Reklamı (Sponsored Story Ad)

AMP Stories reklamları hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için “Google AMP Stories (AMP Hikayeler) Reklam Kabiliyeti Kazandı”  başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

AMP Stories hakkında ayrıntılı dökümantasyon ve başvuru işlemi için şu linki ziyaret edebilirsiniz : AMP Project

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Web sitesi optimizasyonu

Bir SEO uzmanının günlük görevleri nelerdir 2023?

0
SEO uzmanları çalıştıkları markaların web sitelerini strateji ve taktikler geliştirerek arama motorlarında en üstte çıkmasını, sitenin daha hızlı çalışması ve web sitesinin daha fazla...