Ana SayfaSEOGoogle AMP Stories (AMP Hikayeler) Reklam Kabiliyeti Kazandı

Google AMP Stories (AMP Hikayeler) Reklam Kabiliyeti Kazandı

-

Geçtiğimiz şubat ayında tanıtılan AMP hikayeleri, AMP (Hızlandırılmış Mobil SayfalarAccelerated Mobile Pages) teknolojisiyle oluşturulan Instagram hikayelerine benzer bir işlevdedir. Instagram ve Snapchat gibi sosyal ağlarda görünen hikayelerden farklı olarak, bir yayıncının web sitesinde AMP hikayeleri yer alır. Bu arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkabileceği anlamına gelir. Google AMP Stories reklam kabiliyeti kazandı ve para kazanma özellikleri gibi yeni özelliklerin yer aldığı 1.0 sürümüne yükseltildi.

AMP konferansından kaçırılmaması gereken notlar

Google AMP Stories reklam kabiliyeti kazandı

Bugüne kadar yayıncılar tarafından binlerce AMP hikayesi oluşturdu. Şimdi gelen AMP Stories güncellemesi ile ilk kez hayatımıza yeni giren bu içerik türünde reklamlardan da yararlanabileceğiz. AMP Hikayelerinin bir parçası olarak desteklenen iki tür reklam biçimi bulunuyor.

  • Tek sayfa reklamı(Single page ad): Bu reklam türünde bir AMP hikayesinin içinde tek bir sayfa olarak yer alır. Bir web sayfasına yönlendiren bağlantılar içeren önceden tanımlanmış bir harekete geçirici (call to action) mesaj içeren butonlara sahiptir.
  • Sponsorlu hikaye reklamı(Sponsored story ad): Bu reklam türünde bir AMP hikayesinin içinde tek reklam içerisinde çok sayfalı bir hikaye olarak yer alır. Düzenli bir URL’ye sahip olan yayıncılar, tek bir sayfa reklamında olduğu gibi harekete geçirici (call to action) butonlar ile sponsorlu bir hikaye reklamına kullanıcı trafiğini yönlendirebilir.

Yeni Meta Veri Özellikleri

Reklamcılık kabiliyetine ek olarak AMP hikayelerine, platformlardaki hikayeleri keşfedilebilir hale getirmek ve AMP hikayeleri ekosistemindeki hikayelerin önizlemesini görüntülemek için Yeni meta veri özellikleri de eklenmiştir. Bu yeni özellikler, yayıncıların paylaştığı AMP hikayeleri görünümlerinin daha popüler olabilmesine yardımcı olacak başka sitelerde yer alabileceği gömülü (ebdedded) hikaye deneyimi sunacak.

Google AMP Stories

Yeni Yerimi Yetenekleri

AMP  hikayelerinin 1.0 sürümü, harekete geçirici mesaj bağlantılarını, metin kutularını ve portre ve manzara kartlarını içeren daha zengin seçeneklerle birlikte, yer imi yeteneklerini yeniledi. Yayıncılar, ilgili bir hikayenin yerimlerinde önizleme bağlantısı oluşturmak için yukarıda bahsedilen yeni meta veri özelliklerini kullanabilecek.

AMP hikayelerinin en son sürümü bugün kullanılmaya başlıyor. Yayıncılar, bu geçiş kılavuzunu kullanarak mevcut AMP öykülerinin 1.0 sürümüne geçebilir.

KAYNAK: Search Engine Journal

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Rich Snippets Nedir?

Rich Snippets Nedir?

0
Rich Snippets, Türkçe’de zengin sonuçlar olarak da bilinir, arama motoru sonuç sayfalarında geliştirilmiş bilgiler veya veri parçacıkları gösterir. Bu snippets’lar, kullanıcılara arama sonuçlarında daha...