Ana SayfaSEOAndroid Sesli Arama Gidiyor, Google Asistan Geliyor

Android Sesli Arama Gidiyor, Google Asistan Geliyor

-

2017’de yüksek sesle dillendirilmeye başlanan ve 2018 SEO beklentileri içerisinde önemli bir yere sahip olan sesli arama ile ilgili Google’dan bir hamle geldi. Google kendi uygulamasından sesli aramayı kaldırdıktan sonra sesli arama butonunu Google Asistan’la değiştiriliyor.

Android Sesli Arama Gidiyor, Google Asistan Geliyor

Sesli arama fonksiyonlarının Google Asistan’a aktarılmasında merak edilen detaylar olan “OK Google” tarafından tetiklenen sesli arama kısayolu, ana ekran widget’ındaki mikrofon butonu ve Google uygulamasının içindeki butonu da dahildir.

Sesli aramanın sahip olduğu yetenekler web aramalarının yapılmasına ek olarak, Android’deki sesli arama butonu da aramalar, metinler, e-postalar ve müzik gibi işlemler gerçekleştirmek için kullanılabiliyordu. Şimdi bu fonksiyonları Google Asistan ile kullanabileceğiz. Söz konusu değişiklik, şu an sadece Google 7.26.14 beta kullananlarda görülüyor.

2018 SEO Kılavuzu Bölüm 6: Sesli Aramayı Önemseyin

Android Sesli Aramayı Google Asistan’a Devrediyor

7.25.17 kararlı sürüm hala Sesli Arama’yı çalıştırmaya devam ediyor, bu geliştirme şimdilik Google 7.26.14 beta kullananlarda görülüyor. Google Asistan’ın entegrasyonuyla birlikte, önceki tüm sesli arama kısayolları artık akıllı ev cihazlarını kontrol etmek ve üçüncü taraf uygulamalarıyla işlem yapmak gibi daha gelişmiş işlemler yapmak için kullanılabilir duruma geliyor.

Android Police, bunun tüm Android sürümlerini çalıştıran üç farklı cihaz kullanarak doğrulandığını bildiriyor. Paylaşılan yazıda bu değişikliğin neden yapıldığına dair olası bir açıklama sunmaktadır:

”Sesli arama, Google Asistan’ın yüklü olduğu cihazlarda farklı ve tutarsız bir deneyime neden oldu. Kullanıcılar muhtemelen bir sesin neden ekranın altından ve bir başka sesin üst kısmından geldiğini ve neden birbirinden farklı şeyler yaptığını bilmiyordu. diğer yapamadı. Şimdi, Google’ın, en azından Asistan’ın etkinleştirildiği cihazlarda eski Sesli Arama deneyimini aşamalı olarak kaldıracağı anlaşılıyor. ”

Geleneksel sesli arama, Google Asistan’ın etkin olmadığı cihazlarda mevcut olabilir.

2017 SEO İpuçları Sesli Arama

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site İçi SEO ve Site Dışı SEO Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

Site İçi SEO ve Site Dışı SEO Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

0
Site içi SEO, sayfa içeriğinin kalitesi, başlık düzeni ve iç bağlantılar gibi çeşitli faktörleri kapsar. Site dışı SEO denildiğinde ise akla ilk olarak backlinkler...