Ana SayfaSEOArama motoru piyasasına yeni bir rakip daha ekleniyor: ‘Verizon Media’dan OneSearch

Arama motoru piyasasına yeni bir rakip daha ekleniyor: ‘Verizon Media’dan OneSearch

-

‘Verizon Media’ tarafından piyasaya çıkarılan yeni arama motoru OneSearch’ün odak noktası, kullanıcı gizliliği. Mobil ve masaüstü platformlarda kullanıma açılmış olan OneSearch, kullanıcıları, verileri takip etmemek, yedeklememek ve kişisel bilgileri reklam şirketleriyle paylaşmamak konularında temin ediyor. Bu durum da OneSearch arama motorunun, DuckDuckGo’nun rakibi olarak görülmesine sebep oluyor. 

DuckDuckGo daha oturmuş bir altyapıya sahip olmasına rağmen, OneSearch’ün fark yaratan en önemli özelliği; işletmelerin mevcut gizlilik ve güvenlik ürünleriyle entegre edilebilmesidir.

Google arama motoru alternatifleri

Verizon Media OneSearch açıklaması

“OneSearch’ün kişisel bilgileri veya arama verilerini takip etmemesi, depolamaması ve reklam şirketleriyle paylaşmıyor olması; kullanıcıların  arama yaparken, kendi kişisel bilgileri üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmalarını sağlıyor. Güvenlikle ilgilenen şirketler, OneSearch’ü kendi güvenlik ve gizlilik ürünlerine entegre etmek üzere, Verizon Media ile partnerlik kurabilirler. Bu sayede müşterilere, başka bir kontrol önlemi sağlayabilirler”.

OneSearch’ün bir diğer benzersiz özelliği, gelişmiş gizli modu. Gelişmiş gizli mod aktifleştirildiğinde, şifrelenmiş arama sonuçlarının saklanma süresi bir saat içerisinde dolar ve arama verileri, takip altına alınmadan ve kaydedilmeden temizlenir. Gelişmiş gizli mod, özellikle birden çok kişi tarafından kullanılan cihazlar için biçilmiş kaftan olarak kabul edilebilir.

OneSearch reklam firmalarına veri satışı yapmamasına rağmen, sunduğu ücretsiz hizmetin devamlılığını sağlayabilmek adına reklamlara bel bağlar durumda. Ancak, reklam hedeflerinde çerez kullanımı ve tarama geçmişine odaklanmak yerine, içeriğe bağlı reklamlara ve aranmakta olan anahtar kelimelere odaklanıyor.

Gizlilik odaklı arama motoru OneSearch’ün öne çıkan özellikleri

  • Çerez takibi, tekrar hedefleme ve kişisel profil oluşturma yapmaz
  • Reklamverenlerle kişisel bilgilerinizi paylaşmaz
  • Kullanıcının arama geçmişini depolamaz
  • Tarafsız ve önyargısız sonuçlar sunar
  • Şifreli arama ilkeleri vardır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...