Ana SayfaSEOGoogle arama sonuçlarına yeni alışveriş alanı ekliyor

Google arama sonuçlarına yeni alışveriş alanı ekliyor

-

Google bu hafta arama sonuçlarına, popüler ürünlerin alışverişini kolaylaştırmak için yeni bir ekleme yapacak. “Koşu ayakkabısı” veya “yağmurluk ceket” gibi anahtar kelimelerle arama yaparken, Google’ın eklemek üzere olduğu yeni bölüm, popüler ürünleri gösterecek. Bu yeni bölüm; kıyafet, ayakkabı, aksesuar gibi ürünler için arama yaparken ortaya çıkacak. Google Arama alışveriş alanı ile yeni alışkanlıklar kazanılması mümkün.

Google Pratik Arama Metrikleri: 67 Adım

Google arama sonuçlarına  yeni alışveriş alanı ekliyor

Google arama sonuçlarına  yeni alışveriş alanı ekliyor

Google arama sonuçlarına  yeni alışveriş alanı ekliyor

Google arama sonuçlarına  yeni alışveriş alanı ekliyor
Google arama sonuçlarına
yeni alışveriş alanı ekliyor

Google Arama alışveriş alanı

Kullanıcılar popüler ürünlerin bulunduğu bölümü incelerken, tarza, bedene vb. göre filtreleyebilecekler. Bir ürün seçildikten sonra Google, ürünün nereden alınabileceğine dair, kullanıcıların hızlıca fiyat karşılaştırabilmelerini sağlayacak şekilde bir sıralama yapacak.

Ayrıca, arama sonuçları sayfasını terk etmeden ürün yorumlarını görüntülemek de mümkün olacak. Ancak, kullanıcının ürünü satın almak istemesi durumunda, satıcının sitesini ziyaret etmesi gerekecek.

Google Arama Parametreleri Kılavuzu

Google yetkililerinden gelen açıklamanın bir bölümü şu şekilde:

“Bu özelliği mümkün kılabilmek için, Google tüm dünya üzerinde bir milyondan fazla online mağazayı indeksliyor ve organize ediyor. Ve bu bilgiler düzenli olarak güncelleniyor. Kullanıcıları Google arama indekslerinde yer almak için bir ücrete tabi tutmadığımız gibi, perakende satış yapan katılımcılar bu özellikten de ücretsiz faydalanabilecekler”.

Satıcılar, ürünlerinin popüler ürünler bölümünde gösterilebilmesini sağlamak için, Google Merchant Center’da ürün akışı(product feed) oluşturmaları veya ürün sayfalarında uygun yapılandırılmış veri kullanmaya yönlendiriyorlar.

Google’da 2019’da neleri aradık? 2019 Google Arama Trendleri belli oldu

Google’a göre, bu yeni özellik, satıcıların organik trafik sayılarının artmasına destek olacak. Durum, bu şekilde ilerleyecek ve sonuçlanacak olursa, ilginç bir süreç yaşanabilir.   

Google tüketici deneyimini geliştirmek için, kullanıcıların yeni ürünler keşfedebilmelerini sağlamak üzerine yoğun çalışmalar yapıyor. Yakın zamanda bu konuda yeni güncellemeler gelmesi şaşırtıcı olmayacaktır.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...