Ana SayfaSEOGoogle: Yapılandırılmış verilerin arama sonuçlarına bir etkisi yok

Google: Yapılandırılmış verilerin arama sonuçlarına bir etkisi yok

-

Google’ın Danny Sullivan tarafından yönetilen Twitter hesabında, yapılandırılmış verilerin arama sıralamalarını etkilemediğine dair açıklamalar yer aldı. Bu konudaki görüşler her zaman ihtilaf halinde olmasına rağmen, Sullivan, yapılandırılmış verilerin sıralamaları olumlu etkileyeceği düşüncesinin bir yanlış anlaşılma olduğunu tekrar ifade etti.

Yapılandırılmış veri nedir?

Yapılandırılmış veri konusundaki tartışmalar

Bu hafta, yemek üzerine içerik üreten bir blogger, Google’dan “kalori sayımıyla ilgili yapılandırılmış verileri yemek tariflerine eklenmeliydi” şeklinde aldığı uyarıyı Twitter’da paylaştı. Blogger, kalori sayımı yapılandırılmış verilerini dahil etmemenin, içeriğinin arama sonuçlarında görünmemesine sebep olacağını düşünüyordu.

Google’ın bildiriminde, kalori sayımı eklemenin sadece bir öneri olduğu, bir zorunluluk olmadığı belirtiliyor. Buna karşın, bloggerın paylaşımı ciddi ilgi çekti ve yanlış anlaşılmış bilginin yayılmasıyla beraber, binlerce kişi, blog yazarının ifadelerinin gerçek olduğuna inanmaya başladı.

Yapılandırılmış veri entegrasyonu nasıl yapılır?

Google’ın yanıtı gecikmedi

Bloggerın Twitter paylaşımından doğan yanlış anlaşılma ve tartışmalar Google’ın da dikkatini çekti. Sullivan, yanlış anlamaları gidermek için, cevap verdi. Sonrasında ise Google Search Liaison hesabından, daha ayrıntılı bilgi sunan bir tweet dizisi yayınladı.

“Dün, kalori bilgisinin tariflere eklenmesinin zorunlu olduğu ya da eklenmesinin Google Arama sonuçlarında iyi etkilere sahip olacağı konusunda bir endişe baş gösterdi. Durum bu değil. Dahası, buna benzer yapılandırılmış verilerin, arama sonuçlarındaki sıralamaya hiçbir etkisi bulunmuyor. Umarız ki, bu dizi, endişeleri gidermekte daha etkili olur.

İçerik sahipleri, yapılandırılmış veriyi, sayfa listelemelerini geliştirmek için bir opsiyonel olarak kullanabilirler. Fakat, sonuç sıralamalarına hiçbir etkisi yok. Yapılandırılmış veri, yalnızca, halihazırda iyi sıralarda çıkan sayfaların olası ziyaretçilere daha ilgi çekici görünmesine destek olabilir.”

Sullivan, yapılandırılmış verilerin bir arama ‘snippet’ini geliştirmek ve belki de arama yapanların tıklaması için daha cazip hale getirmek için kullanılabileceğini ifade ediyor. Ancak, bunun zorunlu olmadığını da belirtiyor.

Sullivan, ‘blogger’a gönderilmiş olan bildirimdeki ifadelerin daha açık olması gerektiğini söylüyor. Google, gelecekte olabilecek, benzer yanlış anlaşılmaları önlemek amacıyla, bu tip Search Console bildirimlerinde yer alan açıklamaları tekrar gözden geçirecek.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO): Ziyaretçileri Müşteriye Dönüştürme Teknikleri

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO): Ziyaretçileri Müşteriye Dönüştürme

0
Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO), web sitesinin veya dijital varlıkların  ziyaretçilerini müşterilere dönüştürmek için kullanılan bir stratejidir. Web siteleri ve dijital varlıklar, bir işletmenin çevrimiçi varlığının...