Ana SayfaSEODeğişen Google Arama tasarımı reklamların tıklanmasını arttıracak mı?

Değişen Google Arama tasarımı reklamların tıklanmasını arttıracak mı?

-

Google’dan Jamie Leach, Google Blog’da, arama motorunun yeni görünümüne ilişkin açıklamada bulundu. Arama motorunun amacının her zaman, insanların aradıkları bilgiye kolay ve hızlı şekilde ulaşabilmelerini sağlamak olduğunu vurgulayan Leach, sözlerine “Yıllar içinde, internet üzerinden ulaşılabilir bilginin miktarı ve formatı büyük değişime uğradı. Fotoğraf ve videoların yayılmasıyla başlayan süreçte, bugün, 3B nesneleri görüntüleyebilen sanal gerçeklik cihazlarını kullandığımız bir döneme geldik” şeklinde devam etti.

Google Arama Sonuçlarındaki Yenilikler

Google arama sonuçlarının yeni görünümü

Kullanıcıların yeni türde bilgiler keşfetmesine imkan vermek ve hangi içeriklerin daha kullanışlı olduğunun daha hızlı şekilde tespit edilebilmesini sağlamak üzere, arama motoru sonuç sayfasında sayfasında da birtakım değişiklikler yapıldı. Leach, yazısına “Arama özelliklerini geliştirmeye ve daha modern ve daha faydalı tecrübe sunmaya yönelik gösterdiğimiz çabaya ek olarak bugün, mobil arama sonuçları sayfasında; sizlere, internette aradığınız bilgilere ulaşmanız yolunda daha iyi rehberlik etmek amacıyla gerçekleştirdiğimiz görsel yenilikleri açıklıyoruz” ifadeleriyle devam etti.

Bu yeni görünüm sayesinde, web sitelerinin temsil ettiği markalar merkezde ve daha önce çıkar şekilde gösterilecek. Yapılan değişiklikle, kullanıcıların aradıkları bilgiyi hangi sayfalarda bulabileceklerini ve bilginin hangi kaynaklardan geldiğini anlamaları sağlanacak. Arama sonuçlarında artık, web sitelerin başlıkları üzerinde faviconlar ve URL’ler yer alacak. Bu sayede, aramalarınızı daha kolay şekilde tarayabilir ve sırada keşfedilecek neler olduğuna karar verebilirsiniz.

Google görseller yenilendi

Jamie Leach açıklamalarını şu şekilde sürdürdü

“Bir ürün veya hizmet için arama yaptığınız zaman, konuyla ilişkili, faydalı olabilecek bir reklam gösteriyoruz. Bu reklam ibaresi, kalın harflerle yazılmış olarak, site isminin üstünde faviconun olduğu yerde yer alıyor olacak. Bu sayede, ulaştığınız bilgilerin nereden geldiğini daha çabuk bir şekilde anlayabileceksiniz.”

“Kullanım amacı olan aksiyonlar geliştirdikçe ve yeni içerik formatları ürettikçe -sinema bileti almaktan sesli yayınlar dinlemeye kadar- bu yeni tasarım bizlere daha çok aksiyon butonu ve açıklayıcı önizlemeler gösterme imkanı sunuyor. Önümüzdeki birkaç gün içerisinde mobil cihazınızda arama yaparken yeni tasarım ile karşılaşacaksınız.”

Eskiden reklamların altında yeşil dikdörtgen içerisinde yer alan reklam uyarısı da değişmiş. Yeni uygulama ile arama sonuçlarında en üst kısımda çıkan reklamların anlaşılabilirliği azalmış ve daha fazla tıklanabilir olmuş izlenimi söz konusu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

0
Bu yazıda SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu) stratejileri ve bu stratejiler hangi sıklıkta güncellenmeli hakkında bilgilere yer almaktadır. SEO İçin Arama İpuçları SEO stratejilerine geçmeden önce...