Ana SayfaSEOBing URL Gönderme Aracını Kapatıyor

Bing URL Gönderme Aracını Kapatıyor

-

Google’ın herkesin anonim olarak URL ekleyebildiği URL gönderme aracını kapatmasının ardından bir haberde Bing’den geldi. Bing URL gönderme aracını kapatıyor.

Bing URL Gönderme Aracını Kapatıyor

Geçtiğimiz günlerde “Google, Search Console’dan URL Gönderme Aracını Kaldırdı” başlığı ile sizlere Google’ın URL gönderme aracını Search Console’dan kaldırdığını duyurmuştuk. Aradan geçen kısa zamanın ardından Bing’de herkesin anonim olarak Bing dizinine URL ekleyebildiği URL gönderme aracını kapatıyor.

Yapılacak güncelleme ile, Bing dizinine sadece web site sahipleri URL ekleyebilecek. Yani Bing dizinine URL eklemek isteyen kişilerin Bing üzerine ekleyecekleri URL’e ait sitenin yöneticisi olması ve oturum açması gerekiyor.

Yapılan açıklamada Bing, gerçekleştirilen güncellemenin Bing dizinine gönderilmekte olan sayfaların kalite kontrolünü iyileştirmek için gerçekleştirildiğini belirtiyor.

Bing’de Oturum Açmak Çok Basit

Bing Web Yöneticisi Araçları, giriş bölümünü basitleştiren Google, Facebook ve Microsoft kimlik doğrulaması sayesinde Bing Yönetim Araçlarında oturum açabilirsiniz. Oturum açma işlemi gerçekleştikten sonra web sitesi sahip ve/veya site yönetim yetkisi olan kullanıcılar URL gönderim aracına “Sitemi Yapılandır” menüsünden ulaşabilirler.

Aslında Bing’in genel URL gönderim aracını kullanımdan kaldırması beklenmedik bir durum değildi. Bu değişikliğin er ya da geç olması bekleniyordu. Google’ın Temmuz ayında gerçekleştirdiği güncelleme ile URL gönderme aracını kaldırmasının ardından, aynı adımın diğer arama motorları tarafından da atılması bekleniyordu. Bu duruma ilk ayak uyduran arama motoru ise Bing oldu.

Bing ile Google arasındaki fark ise, Google URL ekleme aracını neden kaldırdığı hakkında bir açıklama yapmazken Bing kaliteden ödün vermemek adına URL ekleme aracını kaldırdığını duyurdu. Ancak Google URL ekleme aracını neden kaldırdığını açıklamasa da durumun benzer sebeplerden kaynaklandığı aşikar.

Tekrar Bing’e dönecek ve durumu özetleyecek olursak, Bing’e sitenize ait URL’leri manuel olarak eklemek istiyorsanız, öncelikle Bing Yönetici Araçlarında oturum açmalı ve sitenin sizin olduğunu doğrulamasınız. Doğrulama işlemi gerçekleştikten sonra Bing dizinine manuel olarak URL eklemeye devam edebilirsiniz.

Kaynak : Search Engine Journal

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

0
E-posta pazarlaması dijital pazarlamada önemli bir yere sahiptir. Maili okuyan müşterilerin dikkatini cezbetmek ve yolladığınız e-postaların okunmasını zevkli ve kolay bir hale getirmek istiyorsanız,...