Sonuçları görmek ve/veya aramayı sonlandırmak için "esc" tuşuna basın.

Google, Mobil Arama Sonuçlarında Küçük Resimler Test Ediyor

Hızına yetişmekte zorlandığımız hale gelen güncellemelere bir yenisini ekleyen Google, mobil arama sonuçlarında küçük resimler(thumbnail) ile site bağlantılarını arama sonuçları sayfasında görüntülemenin yeni bir yolunu test ediyor. Söz konusu test, CNBC tarafından Google Arama’nın nasıl çalıştığıyla ilgili derin bir araştırma sonucu paylaştığı bir raporda yayınlandı.

Mobil Arama Sonuçlarında Küçük Resimler Test Ediliyor

CNBC tarafından gerçekleştirilen bu kapsamlı test ile yeni keşfedilen bu özellik raporda böyle belirtilmiştir:

“CNBC’nin gözlemlediği toplantıda, ekip, bağlantının yanında bir web sayfasından bir fotoğraf gösteren mobil aramalar için yeni bir biçimini test etmişti. Hipotez, aşağıdaki gibi olan görüntülerin, kullanıcıların hangi bağlantıyı, aradıkları şeyle en alakalı sayfaya götüreceğini daha iyi belirlemelerine yardımcı olacaktır. ”

Mobil Arama Sonuçlarında Küçük Resimler

Google, son birkaç yıldır mobil arama sonuçlarında küçük resim görüntülüyordu yani sıfırıncı sıradaki küçük resmi yeni bir gelişme değil. Burada yeni olan gelişme daha önce görmediğimiz, snippet’in altındaki site bağlantılarının yanında bulunan küçük resimlerdir. Bu özelliği sayfayı yeniden yükleyince görülmediği düşünülürse hala test aşamasında olduğunu söyleyebiliriz.

CNBC’nin raporu, yukarıdaki ekran görüntüsünün Google’ın kalite puanlayıcılarının değerlendirmesini istediği değişikliklerin bir örneği olarak sunulduğunu vurguluyor. Bu durumda, Google’ın kalite puanlayıcılarına, site bağlantılarının yanındaki resimlerin eklenmesinin sonuçların anlaşılmasına yardımcı olduğunu düşünüp düşünmedikleri test ediliyor olması muhtemel.

Google: Kaliteli İçerik Kelime Sayısına Bağlı Bir Kavram Değil

Bugüne kadar toplanan verilere göre, kalite puanlayıcıları, görüntülerin zamanın yüzde 91’ini yararlı buldu. Resimlerin daha kullanışlı olarak değerlendirildiği düşünüldüğünde, bunun daha yaygın bir şekilde karşımıza çıkacak bir değişiklik olduğu anlaşılıyor.

Google, CNBC’ye gerçek kullanıcıların bu testlere katıldığını, ek olarak kalite puanlayıcılarının da bu gruplar gibi yeniliklerle karşılaşabileceğini ama her gruba kaç sorgu gösterildiğini söylemeyeceğini belirtir.

KAYNAK: Search Engine Journal

Yorumlar

Yorum yap

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.