Ana SayfaSEOBir Sayfada Kaç Farklı Anahtar Kelime Hedeflenebilir?

Bir Sayfada Kaç Farklı Anahtar Kelime Hedeflenebilir?

-

Google’da trafiğini takip eden herkesin gerçekte tek bir sayfa üzerinde yüzlere hatta binlerce alakalı anahtar kelimede arama sonuçlarında yer alabileceği herkes tarafından biliniyor. Bununla birlikte bir sayfada ortalama kaç anahtar kelimede arama sonuçlarında yer alacağı merak edilen asıl nokta.

Cevabını bulmak istediğimiz başlıca soru bu (artı bir kaç tane daha), bu nedenle 3 milyon rastgele arama sorgusu arasından arama sonuçlarında üst sıralarda yer alan sayfalara ve nasıl sıralandıklarına baktık. Hemen detaylandıralım!

İlk 20 Sayfa Arama Sonucunda Kaç Anahtar Kelime Yer Alıyor?

Arama sonuçları sayfalarındaki ilk 20 sayfanın sıralamalarında üst düzey sayfalarda ortalama kaç adet anahtar kelime yer aldığını inceledik ve bunu yaparken 3 milyon arama sorgusu incelendi.

DİPNOT: Üst düzey sayfalardan kasıt ilk 10 sıra, herhangi bir anahtar kelimede ilk 10 sırada değilseniz hemen hemen hiç trafik alamıyorsunuz demektir.
bir-sayfada-kac-farkli-anahtar-kelime-hedeflenebilir
bir-sayfada-kac-farkli-anahtar-kelime-hedeflenebilir

İlk sayfada yer alan yaklaşık 1000 alakalı anahtar kelime sıralamaya etki ediyor. Daha düşük sıralamada yer alan sayfaların indekslendiği anahtar kelime sayısı üst sıralarda yer alan sayfalara göre daha düşük olacaktır.

Ayrı ayrı üç anahtar kelime grubu üzerinde inceleme yaptık::

 • Örneğimizdeki tüm anahtar kelimeler;
 • Aylık 1.000 arama hacminde arama hacmi olan anahtar kelimeler;
 • Ayda 10.000 arama üzerinde arama hacmi olan anahtar kelimeler.

Daha popüler bir anahtar kelimenin sıralamanın daha fazla sayıda alakalı anahtar kelime için sıralama yapılıp gösterilmeyeceğini bilmek istedik. Durum tam da örnekteki gibi görünüyordu.

Aykırı Durumlar

Aykırı durumlara bakmak eğlenceli olmuyor mu?

Google arama sonuçlarında hangi sayfalarda yüksek adetlerde  anahtar kelime var, inceleyelim.

En fazla aranan 100 anahtar kelimenin yer aldığı sayfaların anahtar kelime sayısına göre sıralandığı  ilk 10 sayfa (tüm ülkelerde)

 1. (192184) nsfw
 2. (139245) http://www.vidtomp3.com/
 3. (131597) http://www.listentoyoutube.com/
 4. (118070) http://www.youtube-mp3.org/
 5. (113957) http://convert2mp3.net/en/
 6. (113927) http://www.clipconverter.cc/
 7. (108972) https://www.google.com/
 8. (104940) http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2476563,00.asp
 9. (100558) http://keepvid.com/
 10. (91594) https://www.pizzahut.com/

Sıralamada ilk sırada yer alan anahtar kelimenin yer aldığı sayfaların anahtar kelime sayısına göre sıralandığı  ilk 10 sayfa (tüm ülkelerde)

 1. (49804) https://www.google.com/
 2. (34930) https://www.google.com/gmail/
 3. (30420) https://www.facebook.com/
 4. (27851) https://www.youtube.com/
 5. (25639) http://www.youtube-mp3.org/es
 6. (24769) nsfw
 7. (22078) nsfw
 8. (21588) https://translate.google.com/?hl=es
 9. (21584) http://www.youtube-mp3.org/
 10. (20613) https://translate.google.com/

Burada yer verilen URL’lerin herhangi birini Ahrefs’in Site Explorer aracını kullanarak sıralamadaki tüm anahtar kelimeleri görmek için “Organik anahtar kelimeler” raporunu inceleyebilirsiniz. Buradaki URL’lere dayanarak, YouTube’dan içeriği indirmenin şu anda insanlar için başlıca sorunlardan biri olduğu görülüyor:

bir-sayfada-kac-farkli-anahtar-kelime-hedeflenebilir

 

Kaç tane yüksek arama hacmine sahip anahtar kelimeyi hedefleyebilirsiniz?

Tek bir sayfayla binlerce uzun kuyruklu anahtar kelimenin sıralamasında yer alması şaşırtıcı bir şey değil ancak yüksek hacimli anahtar kelimeler ne olacak? Kaç tane yüksek hacimli anahtar kelimede tek bir sayfa arama sonuçlarında üst seviye sıralama yapabilir?

Bunu incelemek için, 10 binden fazla anahtar kelime için popüler olan örneklerimizin tüm sayfalarını detaylı olarak inceledik ve bu sayfaların kaç tanesin ilk sırada yer aldığı 10 binden fazla anahtar kelimenin ilk sırasına baktık.

Ardından, 1 binden fazla anahtar kelime için ilk sırada olan sayfalar için benzer bir deneme oluşturduk.

İşte elimizdeki veri:

bir-sayfada-kac-farkli-anahtar-kelime-hedeflenebilir

 

URL’lerin çoğunluğu, yüksek hacimli tek bir anahtar kelime için ilk sırada olması şaşırtıcı olmadı. Ancak, yukarıdaki grafikteki rakamlar biraz yanıltıcı olabilir çünkü onları şekilde değerlendirmeye almak zor.

Dolayısıyla, örneğimizdeki sayfaların % ‘sinin bir anahtar kelime, iki anahtar kelime, üç anahtar kelime vb. için en üst sırada yer alanları hesapladık.

Buradaki pasta grafiğinde ilgi çekici veriler var:

bir-sayfada-kac-farkli-anahtar-kelime-hedeflenebilir

Ayda 1.000’den fazla arama yapılan 2-3 anahtar kelime için sıralamada yer almak oldukça yaygındır. Tek bir sayfayla 10 binden fazla anahtar kelimenin sıralamasında yer almak çok nadir görülür.

Sayfanızla daha fazla anahtar kelimede nasıl sıralanabilirsiniz?

Yukarıda bahsedilen aykırı değerlere bakarak anlayabileceğiniz gibi daha fazla anahtar kelime sıralamasında yer alabilmenin en iyi yolu doğru konuyu seçmektir.

Bazı konular büyük bir arama hacmine ve bir sürü alakalı arama sorgusuna sahipken, bazıları size çok çeşitli anahtar kelime aramalarında üst sıraları sunacak kadar popüler değildir. Bunu uzun kuyruklu anahtar kelimeler için daha önce örnek olarak verdik, ancak sanırım tekrar bahsetmek zarar vermeyecektir.

Arama hacmi potansiyeli

İçeriğinizi planlarken sadece hedeflediğiniz birincil anahtar kelimenin arama hacmine bakmamalısınız. Bu anahtar kelime için üst düzey sayfaları belirleyerek kaç farklı anahtar kelime sıralamasında yer alabileceğinizi ve ne kadar arama hacmi getirdiğini görmelisiniz.

Bunu göstermek için genellikle “Üzgünüm çiçekler (I’m sorry flowers)” anahtar kelimesini kullanıyorum.

Bu anahtar kelimenin aylık arama hacmi, aylık 250 arama olup, hedeflemeye değmez gibi görünebilir.

bir-sayfada-kac-farkli-anahtar-kelime-hedeflenebilir

 

Söz konusu anahtar kelimenin üst düzey sayfalarına bakarsanız (Ahrefs’in Keywords Explorer‘de yapabilirsiniz) aşağıdaki verileri görebilirsiniz:

bir-sayfada-kac-farkli-anahtar-kelime-hedeflenebilir

“Üzgünüm çiçekler” anahtar kelimesi için ilk 5 sıralamadaki sayfaların %50’nin üzerinde alakalı anahtar kelimeye karşılık geldiğini görebilirsiniz.

bir-sayfada-kac-farkli-anahtar-kelime-hedeflenebilir

DİPNOT. Ahrefs’te çok geniş bir anahtar kelime veritabanına sahibiz, ancak mevcut tüm arama sorgularını orada eklemek imkansız. Bu yüzden Ahrefs, bir sayfanın sıraladığı anahtar kelime miktarını ve getirdiği trafik miktarını her zaman küçümsüyor. Bu, belirli bir sayfadaki gerçek arama trafiğinin, tahmin ettiğimizden daha büyük olacağı anlamına gelir.

Anahtar kelime araştırmasında eski yaklaşımı benimserseniz, “Üzgünüm çiçekler” anahtar kelimesi için ilk 5 sıralamaya değmeyeceğinize karar vereceksiniz. Ancak, yüksek trafik etkinliği olan bir konuyu bulmak haricinde, sayfanızın sıralanması gereken anahtar kelime miktarını en üst düzeye çıkarmak için başka ne yapabilirsiniz?

İçerik uzunluğu yardımcı olur mu?

Bu sorunun cevabını vermek için, örnek boyutundaki tüm sayfaları içerik uzunluğuna göre 5’e böldük ve “ilk 10’da da yer alan” ortalama anahtar kelimelere baktık:

bir-sayfada-kac-farkli-anahtar-kelime-hedeflenebilir

Uzun içerikler daha fazla anahtar kelimede sıralanma eğilimi içeriyor ve bu da hiç şaşırtıcı değil. Ancak daha sonra biraz daha ayrıntılı hale geldik ve her bölüm için 1 numaralı sırada yer alan anahtar kelime miktarına baktık:

 

bir-sayfada-kac-farkli-anahtar-kelime-hedeflenebilir

Daha uzun anahtar kelime daha iyi performans gösterdi.

Backlinkler yardımcı olur mu?

Bir sayfanın backlink faktörleri ve Google sıralamaları arasında oldukça yüksek bir korelasyon gösterdiği çok sayıda çalışma olduğunu görüyoruz. Ancak backlink faktörlerinin, bir sayfanın sıraladığı anahtar kelime sayısıyla nasıl etkilediğine ilişkin bir çalışma görmedim.

Dolayısıyla URL değerlendirmesi (belirli bir URL’nin backlink profilinin ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor) tarafından 5 bölüm oluşturduk ve her bölüm için “aynı zamanda arama sıralamalarında üstte” olanların anahtar kelimelerinin ortalama sayısına baktık:

bir-sayfada-kac-farkli-anahtar-kelime-hedeflenebilir

Yukarıdaki grafik, bir sayfanın URL derecelendirmesinde ilk 10 sırada yer alan anahtar kelimelerin sayısı arasında oldukça kuvvetli bir korelasyon göstermektedir.

Ayrıca biraz daha ayrıntılı hale geldik ve 1. konumdaki anahtar kelimelere baktık:

bir-sayfada-kac-farkli-anahtar-kelime-hedeflenebilir

Daha güçlü backlink profiline sahip sayfalar daha iyi performans gösterdi.

Eşsiz anahtar kelimelerin sıralaması nasıl?

Bu son deneyde incelemek istediğimiz şey, bir sayfanın kaç tane arama sorgusunun eşsiz olduğuydu:

 • 1 ortak kelime
 • 2 ortak kelime
 • 3 ortak kelime
 • 4 ortak kelime vb.

Amacımız, bir sayfanın hangi sırada yer aldığı ve ilgili anahtar kelimelerin, grubun geri kalanında tek bir ortak anahtar kelime bile bulunmayanlara özgü olduğunu görmekti.

Bu denemede incelemek ve görselleştirmek biraz zor oldu ancak bir süre veriyle oynadıktan sonra, bunu veriye ulaştık:

bir-sayfada-kac-farkli-anahtar-kelime-hedeflenebilir

Yukarıdaki grafikten de anlaşılacağı gibi, “eşşiz” anahtar kelimelerin sayısı son derece düşüktür.

Çok sayıda anahtar kelimenin sıralamasını, insanların aynı kelimeyle ancak farklı arama sorgularıyla aramayı tercih ettiği popüler bir konuyu toplamakla alakalı olduğu gerçeğini de destekliyor.

Bu anahtar kelimeleri araştırmamız aslında kısa bir çalışma ve bundan öğrenecekleriniz olduğunu umuyoruz.

 

KAYNAK: https://ahrefs.com/blog/also-rank-for-study/

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Rich Snippets Nedir?

Rich Snippets Nedir?

0
Rich Snippets, Türkçe’de zengin sonuçlar olarak da bilinir, arama motoru sonuç sayfalarında geliştirilmiş bilgiler veya veri parçacıkları gösterir. Bu snippets’lar, kullanıcılara arama sonuçlarında daha...