Ana SayfaSEOCanonical URL'ler Sayesinde Web Site Trafiği Daha İyi Analiz Edilebilir

Canonical URL’ler Sayesinde Web Site Trafiği Daha İyi Analiz Edilebilir

-

Search Console üzerinde Canonical URL’ler sayesinde web site trafiği daha iyi analiz edilebilir. Bu cümle John Mueller’e ait. John Mueller Google Webmaster Blog üzerindeki yani yazısında birden fazla link yapısına sahip olan sitelerin daha iyi analiz yapabilmek adına Canonical URL’leri kullanabileceğini belirtti.

Yazımızın devamına geçmeden önce John Mueller’in kim olduğunu bilmeyenler daha önce hazırladığımız “John Mueller Kimdir?” başlıklı yazımızı okuyabilirler.

John Mueller: “Canonical URL’ler Sayesinde Web Site Trafiği Daha İyi Analiz Edilebilir”

Search Console, Performans raporu şu anda tüm link yapılarını, kullanıcının Google Search Console‘a eklenen URL’lere göre değerlendirmektedir. Birden fazla link yapısına sahip olan sitelerde daha spesifik veriler elde edilebilse de bir süre sonra tüm bu link yapılarının kontrolü giderek zorlaşmaya başlıyor.

Örneğin, Bir sitede mobil (m.orneksite.com) ve masaüstü (orneksite.com) sürümleri ayrı ayrı bulunuyorsa, aynı içeriğe ait verilerin tamamını görmek için 2 farklı özellik açmanız gereklidir.

Verilerinizi Birleştirmek İçin Search Console’a Yeni Özellik Geliyor

Verilerinizi birleştirmenize yardımcı olmak için Search Console’a yakında yeni bir özellik geliyor. Bu yeni özellik ile Google Search Console’da belirtilen URL yapıları yerine, Google tarafından seçilen Canonical URL’ler gelecek.

Bu değişiklik ile birlikte;

  • Tek bir içerik için oluşturulan tüm URL yapıları tek bir URL’de birleştirilecek ve incelenen içerik hakkında tüm verilerin tamamı tek bir yerden görülebilecek.
  • Ayrı mobil ve AMP sayfalarına sahip kullanıcılar, mobil kullanıma dair verilerinin neredeyse tamamını tekbir özellikte birleştirebilecek.
  • AMP ve Mobil Dostu testlerinin kullanılabilirliği kolaylaşacak. Bu raporlar şu anda sadece analizi yapılan URL için analizini gerçekleştirirken, güncelleme sonrasında tüm mobil URL yapılarının testi tek seferde gerçekleştirilebilecek.

Peki Bu Güncelleme Ne Zaman Gerçekleşecek?

Google Search Console’a yeni özelliklerin ekleneceği güncellemenin 10 Nisan 2019’da gerçekleşmesi bekleniyor. Verilerin sürekliliğini sağlamak ve kopukluklar olmasını engellemek adına yeni özellikte yer alacak veriler Ocak 2018’den başlayacak yani 1 sene öncesine kadar olan tüm veriler incelenebilecek.

Yeni özelliğin Search Console’a eklenmesi sonrasında kullanıcı geri dönüşleri ile birlikte daha da gelişecektir.

Kaynak : Google Webmaster Blog

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

2024'te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

2024’te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

0
E-ticaret firmaları Instagram'ı, ürünlerini ve hizmetlerini sergilediği popüler bir araç olarak kullanmaya başladı. Bu platform, e-ticaret yapan küçük/büyük bütün işletmeler için yeni bir çağ...