Ana SayfaSEOCaptcha Google'ın içeriği okumasını engelliyor!

Captcha Google’ın içeriği okumasını engelliyor!

-

İnternet sitenizin güvenliğini Google Captcha ile sağlamaya çalışırken arama motorlarının içeriği görmesini engelliyor olabilirsiniz!

Google internet sitelerinde tarayıcıların göremeyeceği için google captcha kullanılmasını önermiyor, eğer Google Captcha gibi güvenlik sistemleri kullanıyorsanız index problemi yaşayabilirsiniz.

Googlebot içeriği okumak için captcha’yı geçmesi gerekiyor, botları engelleyen bu captcha sistemi aynı zamanda içeriği de gizlediği için Google gibi arama motorlarına içeriğin sadece bundan ibaret olduğunu gösterir, John Mueller 24 Eylül 2021 tarihinde yaptığı konuşmada bunun nasıl işleyeceğini, captcha’nın nasıl kullanacağını açıkça belirterek aslında kullanmanın bir sakınca yaratmayacağını açıkladı.

Google Captcha nasıl seo uyumlu hale getirilir?

John Mueller içeriğin engellemesinin önüne geçmek için bir kaç tavsiye verdi. Mueller: googlebot’un captchalarda olan güvenlik sorularını dolduramadığını söylerken içeriğe erişmeden önce captcha kullanılmamasını söylerken şu şekilde ekleme yaptı;

“Googlebot, herhangi bir captcha doldurmaz. Google tabanlı captcha’lar olsalar bile onları doldurmuyoruz. Bu, içeriğin görünür olması için captcha’nın tamamlanması gerekiyorsa, içeriğe erişimimizin olmayacağı bir şeydir.

Öte yandan, herhangi bir şey yapmanıza gerek kalmadan içerik orada mevcutsa ve captcha sadece en üstte gösteriliyorsa, genellikle bu iyi olur.”

John Mueller captcha sistemini Googlebotları görmeden içeriğe erişmesini öneriyor. İçeriğin düzgünce okunup okunmadığını ise Search Console’da bulunan URL Denetleme aracından kontrol edebilirsiniz.

“Test etmek için yapacağım şey, Search Console’da URL’yi incele aracını kullanmak ve bu sayfaları getirmek ve neyin geri geldiğini görmek.

Bir yandan, görünen içerikle eşleştiğinden emin olmak için görünen sayfayı [kontrol edin]. Ve dizine eklemek istediğiniz içeriği içerdiğinden emin olmak için orada oluşturulan HTML’yi [kontrol edin]. Orada benim de böyle bir yaklaşımım olur.”

Google’dan John Mueller yaptığı açıklamaya göre içeriği görüntüledikten sonra captcha sunun veya bunu googlebotlarına karşı gizleyin;

“Politika açısından, bize tüm içeriği sunduğunuz ve kullanıcı tarafında bir captcha’ya ihtiyacınız olduğu durumlarda sorun yok. Bunu Googlebot veya belki diğer arama motorları için, bizim açımızdan ortalama bir kullanıcı için yaptığınızdan biraz farklı yapmanız gerekiyorsa, sorun değil.”

Eğer teknik bir ekibiniz varsa sitenize giren arama motoru botlarına farklı bir sayfa gösterebilirsiniz.

Emirkan Damar
Emirkan Damar
SEO alanında yazılar yazan Emirkan, iki yılı aşkın İmza İnternet Teknolojileri ekibinde yer alıyor. 20 Yaşındayım, Nişantaşı Üniversitesinde Bilgisayar Programcılığı ikinci sınıf öğrencisiyim, okuluma ek olarak İmza İnternet Teknolojilerinde Dijital Pazarlama alanında çalışmalar yapıyorum. Kişisel bloğumda da kendi deneyimlerimi ve dijital gelişmeler hakkında tecrübelerimi ve güncellemeleri sizlerle paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Niche Pazarlama: Dar Kitlelere Yönelik Etkili Pazarlama Stratejileri

Niche Pazarlama: Dar Kitlelere Yönelik Etkili Pazarlama Stratejileri

0
Niche pazarlama, belirli ürün ya da hizmetin yalnızca dar bir hedef kitleye sunulduğu pazarlama stratejisidir. Bu strateji, geniş kitlelere hitap eden geleneksel pazarlama stratejisinden...