Ana SayfaSEOGoogle bilgi grafiği sorguya göre değişiyor

Google bilgi grafiği sorguya göre değişiyor

-

Google üzerinden yaptığınız arama sorgularının en ufak bir kelimesi bile karşınıza çıkacak bilgi panellerinin önizlemesini tamamen değiştirebileceğini biliyor muydunuz?

Knowledge panel(Bilgi grafiği) arama yapan kullanıcının sorgusuna göre dinamik olarak gösterimi değiştirilebiliyor. Geçtiğimiz günlerde bir kullanıcı Twitter üzerinden attığı tweet ile konuyu gündeme çekti. Arama çubuğu dikey arama seçeneklerinin Google Arama ekranlarının yapılan sorguya göre değişkenlik gösteriyor. Örneğin bir film hakkında yapacağınız sorgunun sonuna inceleme veya incelemeler eklemesini yaparsanız incelemeler kısmı daha öncelikli gösteriliyor ve yorumları sizlere iletiyor.

Bilgi grafiğinin yanı sıra yapacağınız film gibi aramalarda yukarıdaki görselde görüldüğü gibi “Overview” “Reviews” “Showtimes” gibi alt başlıklara tıklarsanız arama sonuçları da tamamen değişiyor.

Google Bilgi Grafiği(Knowledge Graph) nasıl çalışır?

Buradaki bir farklı ayrıntı da sadece film adı şeklinde arama yaptığınızda “incelemeler” butonu 5,6. sırada bulunurken “film adı incelemesi” şeklinde arama yaptığınızda incelemeler butonu 2.sıraya yerleşiyor ve ilgili arama sonuçları da değişiyor.

Arama sonuçlarındaki bu değişiklik üzerinde konuşacak olursak Google’ın daha da dinamik çalışacağına ve kullanıcıların yapacağı aramaları tahmin etmek üzerine kendini geliştirdiğini gösteriyor.

Emirkan Damar
Emirkan Damar
SEO alanında yazılar yazan Emirkan, iki yılı aşkın İmza İnternet Teknolojileri ekibinde yer alıyor. 20 Yaşındayım, Nişantaşı Üniversitesinde Bilgisayar Programcılığı ikinci sınıf öğrencisiyim, okuluma ek olarak İmza İnternet Teknolojilerinde Dijital Pazarlama alanında çalışmalar yapıyorum. Kişisel bloğumda da kendi deneyimlerimi ve dijital gelişmeler hakkında tecrübelerimi ve güncellemeleri sizlerle paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

0
Design Brief, yakın bir zamanda üzerinde çalışacağınız bir projenin hedeflerini, neleri kapsadığını ve stratejisini temel alarak, projenizin bir nevi iskeletini oluşturan bir rehberdir. Bir...