Ana SayfaSEOGörsellerdeki alternatif metinler sıralama faktörü mü?

Görsellerdeki alternatif metinler sıralama faktörü mü?

-

İçerik içerisinde bir veya çokça görsel kullanmak kullanıcı deneyimi açısından olumlu sonuçlar doğurabilir, buna ek olarak görsellerde alternatif metin kullanmak arama motorları için bir sıralama faktörü mü?

E-Ticarette ürün görselleri neden önemli?

Alternatif metinler görsellerin yüklenmemesi veya erişilebilirlik sorunu yaşandığında kullanıcıya görseli anlatmak için eklenen html bir resim özelliğidir. Google Görsel Arama sonuçlarında listelenmek için de bu bir sıralama faktörü olarak kabul edilir.

Google alternatif metinlerin önemini bir çok kez farklı şekillerde vurgulayarak sıralama faktörü olduğunu belirtiyor. Google Search Central’da bulunan Arama Motoru Optimizasyonu başlangıç kılavuzunda da alt etiketleri hakkında şu şekilde detaylar paylaşılıyor;

“…resim dosya adlarınızı ve alternatif metninizi optimize etmek, Google Görseller gibi görsel arama projelerinin resimlerinizi daha iyi anlamasını kolaylaştırır.”

Google Arama Merkezi’nin Gelişmiş SEO belgelerinde en iyi görsel uygulamalarıyla ilgili bir sayfa bulacaksınız. Alternatif metinle ilgili olarak adlandırılan bir bölümde Google, alternatif metnin kullanımını tartışıyor.

“Google, görselin konusunu anlamak için bilgisayarlı görme algoritmaları ve sayfanın içeriğiyle birlikte alternatif metin kullanıyor. Ayrıca, bir resmi bağlantı olarak kullanmaya karar verirseniz, resimlerdeki alternatif metin bağlantı metni olarak kullanışlıdır.”

Alternatif metnin sıralamalarınızı iyileştireceğini belirtmeseler de, web yöneticilerini uygunsuz kullanımın web sitenize zarar verebileceği konusunda uyarır.

“Olumsuz bir kullanıcı deneyimine yol açabileceği ve sitenizin spam olarak görülmesine neden olabileceği için alt özellikleri anahtar kelimelerle (anahtar kelime doldurma) doldurmaktan kaçının.”

Görsellerde alt etiketi nasıl kullanılmalı?

Google arama motorunu baz alarak konuşursak görsellerde alt etiketi kullanmanın herhangi bir zararı yoktur ancak resimlerinizin Google görsel arama sonuçlarında gözükmesini istiyorsanız açıklayıcı, anahtar kelimelerle doluşmamış yani spam olmayan bir metin oluşturarak girmelisiniz.

Görsellerde alt etiketi nasıl kullanılmalı?

Google ekibi tarafından yapılan açıklamalar ve rehberlerine göre alt metninin bir Google sıralama faktörü olduğunu rahatça söyleyebiliriz.

Moz alternatif metnin nasıl kullanılmasını söylüyor?

Alt metin, hedef anahtar kelimenizi eklemek için size başka bir fırsat sunuyor. Sayfada anahtar kelime kullanımı hala bir arama motoru sıralama faktörü olarak ağırlık kazanıyorken, hem görüntüyü açıklayan hem de mümkünse hedeflediğiniz bir anahtar kelimeyi veya anahtar kelime öbeğini içeren alternatif metin oluşturmak sizin yararınızadır.”

John Mueller alternatif metnin nasıl kullanılmasını söylüyor?

“Arama için, alt özniteliği ile olan şey, özellikle Görsel Arama için görüntülerin kendisini daha iyi anlamak için bunu kullanmamızdır. Bu nedenle, Görsel Arama ile ilgilenmiyorsanız, Arama açısından bakıldığında, alternatif metin hakkında gerçekten endişelenmenize gerek yoktur.

Ancak, bu resimlerin Görsel Arama’da gösterilmesini istiyorsanız, ki bu bazen Görsel Arama’da süslü alıntılar göstermek de mantıklıdır, o zaman alt niteliğini kullanmak, bunun o resimde olduğunu bize söylemenin iyi bir yoludur. o açılış sayfasını nasıl sıralayabileceğimiz konusunda sayfanızın çevresinden ekstra bilgi alın.”

Emirkan Damar
Emirkan Damar
SEO alanında yazılar yazan Emirkan, iki yılı aşkın İmza İnternet Teknolojileri ekibinde yer alıyor. 20 Yaşındayım, Nişantaşı Üniversitesinde Bilgisayar Programcılığı ikinci sınıf öğrencisiyim, okuluma ek olarak İmza İnternet Teknolojilerinde Dijital Pazarlama alanında çalışmalar yapıyorum. Kişisel bloğumda da kendi deneyimlerimi ve dijital gelişmeler hakkında tecrübelerimi ve güncellemeleri sizlerle paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

0
Teknolojinin gelişimi her geçen yıl hızlanarak devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda, yapay zekâdan robotlara, yazılım inovasyonlarından kuantum bilişimi birçok çarpıcı gelişme yaşandı. İş süreçlerinde, günlük...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?