Ana SayfaSEOCore Web Vitals sıralama faktörü ne sıklıkta hesaplanacak?

Core Web Vitals sıralama faktörü ne sıklıkta hesaplanacak?

-

Core Web Vitals sıralama faktörü sıklığı nasıl hesaplanacak? John Mueller, gelen bu soruyu yanıtladı.

Google klasik çalışma saatlerinde Google Search Central üzerinden açtığı yayın esnasında John Mueller’a Core Web Vitals ile ilişkili sıralama faktörü için güncelleme programını sordu. Sıralama faktörünü gerçek zamanlı olarak mı yoksa 28 günde bir mi güncellendiğini ilettiler.

Buradaki cevap çok önemli çünkü sıralama faktörünün kendisi ne kadar küçük olursa olsun değişiklerin olumlu sonuçlarını görmek endişeli olabilir.

John Mueller’a gelen soru şu şekilde;

“Mayıs ayında gelecek olan bu sayfa deneyimi algoritması… sadece gerçek zamanlı bir algoritma mı yoksa zaman zaman güncelleneceği çekirdek güncellemeler gibi bir şey mi olacağını bilmek istediniz?”

John Mueller genel olarak gelen sorulara biraz duraksayarak yanıt verse de bu soru karşısında beklemeden, tereddüt etmeden şu şekilde cevap verdi;

“Yani… bunun bir parçası da zaten veriler için genel bir gecikme olmasıdır.

Yeterli veri toplayana kadar bu süreyi beklememiz gerekiyor.”

Core Web Vitals verileri her 28 günde bir toplanır ve güncellenir. Bu Search Console’da veya PageSpeed Insights gibi araçlarda bildirilen site hızları Google’ın geçmiş 28 günde ölçtüğü raporlar anlamına gelir. Ayrıca John Mueller cevabına şu şekilde devam etti;

“Bu yüzden bunun optimize edilecek bir şey olmadığına şüpheleniyorum… hızlı güncellemeler, ancak genel resmi net bir şekilde anlamak için daha fazla.

… Benim tahminim, gerçek zamanlı bir değişiklikten ziyade yavaş bir şey olacağıdır.”

Web sitesi içeriği geniş ölçekli bir değişiklik gibi diğer faktörlerin kaç sayfanın değiştiğine bağlı olarak sıralamaları etkilemesi bir kaç ay kadar sürebilir. Core Web Vitals ne sıklıkta güncelleneceğiyle ilgili olarak John Mueller, sıralama faktörlerinin ne sıklıkta uygulanacağını bilmediğini itiraf etti.

Sitelerin 3 temel açılış hızı ve kullanıcı etkileşimi metriğinden oluşan bu algoritma Largest Contentful Paint, First input delay ve Cumulative Layout Shift metrikleriyle çalışır. Google’ın kullanıcı deneyimi için önem verdiği bu faktörde ilk odak tamamen site açılış hızıdır. 2021 yılı mayıs ayı itibariyle SEO çalışmaları arasına giren bu algoritmaya önem gittikçe arttı.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

0
Bu yazıda SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu) stratejileri ve bu stratejiler hangi sıklıkta güncellenmeli hakkında bilgilere yer almaktadır. SEO İçin Arama İpuçları SEO stratejilerine geçmeden önce...