Ana SayfaSosyal MedyaEn iyi sosyal medya izleme araçları

En iyi sosyal medya izleme araçları

-

Sosyal medya izleme araçları yıllardır etrafta. Aralarında seçim yapacağınız çok fazla araç olmasına rağmen yeterince kullanılmıyor. Bunun ana nedeni muhtemelen birçok işletme sahibinin sosyal medya izlemenin yalnızca büyük markalar için olduğunu düşünmesi ve sosyal medya izleme yazılımının kullanılmasını gerektiren çevrimiçi bir araca sahip olduklarını düşünmemeleridir.

En iyi 5 sosyal medya izleme aracı

Elbette sosyal medya takibini manuel olarak da yapabilirsiniz. Yine de bu yaklaşımın birçok dezavantajı vardır. Öncelikle, tüm sosyal medya platformlarına göz atmak ve markadan bahsetmek için zaman ayırmanız gerekiyor. Bu, çok fazla zaman gerektirir ve sosyal medyadan bir sözü kaçırıp kaçırmadığınızdan asla emin olamazsınız.

İkinci olarak, araştırmanız için bir raporlama paneli kurmanız gerekecektir. Bazı metrikler, örneğin bahsetme hacmi, kendiniz ölçebilirsiniz ama marka bilinirliği veya sosyal medyadaki ses paylaşımını manuel olarak izlemek zordur.

Üçüncüsü, sağlam analitik bölümleri olan profesyonel araçlar sayesinde, sosyal dinlemenin gücünü kullanabilirsiniz. Sosyal dinleme, sosyal ağlardan topladığınız verilere dayanan eyleme geçirilebilir içgörüler sağlayacaktır.

Aşağıda listelenen tüm araçlar ücretsiz bir deneme süresi sunar. Bunları test edebilir ve ihtiyaçlarınıza en uygun sosyal medya izleme yazılımını seçebilirsiniz.

Keyhole.co

Keyhole, sosyal medya pazarlamacılarına marka izleme, pazar araştırması, etkinlik izleme, etkileyici pazarlama, sosyal medya içgörülerinden Twitter, Facebook ve Instagram’dan geçmiş verileri toplamaya kadar birçok farklı alanda yardımcı oluyor.

Keyhole, duyarlılık analizi ve sosyal medya gönderilerinin katılımını, erişimini ve sosyal medya raporlamasını izleme gibi diğer yararlı özellikleri sunan güçlü bir sosyal dinleme aracıdır.

Çekirdek ürünün yanı sıra, hashtag’lerinizi, anahtar kelimelerinizi ve rakipleriniz ve sizin gönderilerinizi içeren konuşmaları izlemenize yardımcı olacak ücretsiz hashtag ve hesap izleyicilerinden de yararlanabilirsiniz.

Hootsuite

Dijital pazarlamaya ilk başladığımda, Hootsuite’in sadece bir sosyal medya yönetim platformu olduğunu düşünmüştüm, ama bundan çok daha fazlası var!

Hootsuite, markanızdan bahsetmek için farklı sosyal medya platformlarını gerçek zamanlı olarak izlemekle kalmayıp, aynı zamanda sağlam sosyal medya analitiği ve planlama bölümü de sunan bir sosyal medya yönetim yazılımıdır.

Hootsuite, çevrimiçi varlığınızı izlemenize, sosyal medyadaki performansınızı analiz etmenize, reklam kampanyaları oluşturmanıza ve yönetmenize, gönderiler oluşturmanıza ve yayınlamanıza ve gelen mesajları yönetmenize olanak tanır.

Birden fazla sosyal medya profilini yönetmeniz gerekiyorsa, Hootsuite tercih edilen araçtır. Hootsuite, Twitter, Facebook, Instagram gibi en önemli sosyal medya ağlarındaki profillerinizi yönetmenize yardımcı olacaktır.

Sprout Social

Sprout Social, hizmetlerini üç farklı segmente göre sınıflandırır- iş türü, ihtiyaç ve ağ.

Sprout Social; Facebook, Twitter, Instagram, YouTube, Pinterest ve LinkedIn’de çalışır. Araç, sosyal medya yönetiminin dört ana yönünü kapsar:

  • Nişan
  • Yayınlama ve planlama
  • Analiz
  • Dinleme

Bu sosyal medya yönetim platformu, müşteri görüşlerini çevrimiçi konuşmalardan ortaya çıkarmanıza ve genel sosyal medya stratejinizi geliştirmenize olanak tanır. Müşteri çıkarlarınızı harekete geçiren içeriği belirleyerek müşteri deneyimini iyileştirebileceksiniz.

Müşterilerinizi daha iyi anlayabilecek, doğru kitleye ulaşacak kampanyalar hazırlayabilecek ve bu kampanyaların sonuçlarını ölçebileceksiniz.

Sprout, çeşitli sosyal medya hesaplarını tek bir panodan yönetmenize yardımcı olacak güçlü bir sosyal medya dinleme aracıdır.

Agorapulse

Araç, Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn ve Youtube dahil olmak üzere çeşitli sosyal kanallarda çalışır. Agorapulse, dijital pazarlama projelerinizi yayınlamanıza, dahil etmenize, dinlemenize, raporlamanıza ve iş birliği yapmanıza yardımcı olur.

Agorapulse, çok amaçlı sosyal medya izleme araçlarından biridir. Sosyal medya gönderilerini planlamanıza, müşterilerinizin çevrimiçi konuşmalarını dinlemenize ve içeriğinizin etkisini ölçmenize olanak tanır.

En yararlı bulduğum dinleme özelliği, en iyi sosyal medya içeriğini belirlemenize ve çevrimiçi varlığınızı büyütmenize izin verdiği için müşteri duyarlılığıdır.

Üstelik faaliyetlerinizin sonuçlarını izleyebilir, iş arkadaşlarınıza ve amirlerinize raporlayabilirsiniz.

Küçük işletmelere, ajanslara ve büyük ekiplere hitap eder.

Falcon.io

İçeriğinizi tek bir takvimde yönetmenize, sosyal medyayı analizler için izlemenize, tüm etkileşimleriniz için tek bir gelen kutusu kullanmanıza, kanallar arasındaki performansınızı izlemenize, otomatik reklam kampanyaları oluşturmanıza ve tüm kitle verilerinizi tek bir yerde görmenize ve sosyal medyayı planlamanıza yardımcı olur gönderiler.

Bu sosyal medya dinleme aracı, Twitter, Facebook, Instagram, YouTube, haber siteleri, bloglar, forumlar gibi tüm büyük sosyal medya platformlarını kapsar.

Araç, işletmeniz için ölçütler belirlemenize, trend olan konuları belirlemenize, markanızla ilgili duyarlılığı analiz etmenize, kitle demografisini incelemenize ve etkileyicileri bulmanıza yardımcı olur. Elbette, araç bahsetmeleri gerçek zamanlı olarak toplar.

Dahası, temiz bir yönetim platformudur. Tüm içeriğinizi tüm sosyal medya kanallarında tek bir takvimde planlayabilirsiniz.

Neden sosyal medya takibine ihtiyacınız var?

İşletmeniz için bir sosyal medya izleme aracı kullanmanın faydalarını gözden kaçırmak zordur.

Öncelikle çeşitli sosyal medya etkinliklerinizin ve kampanyalarınızın sonuçlarını çeşitli platformlarda ölçebilirsiniz.

Sosyal medya izleme araçları, hashtag kampanya performansınız veya gönderilerinizin sosyal medya erişimi gibi temel sosyal medya ölçümlerini ölçmenize yardımcı olacaktır. Sosyal medya pazarlama kampanyanızı, sosyal medya ınfluencer’larıyla iş birliğinizin sonuçlarını ve günlük aktivitelerinizi yakından takip edebileceksiniz.

Aktif sosyal medya izleme, sosyal medya krizlerini önlemenize yardımcı olacaktır. Olumsuz sözlerin sayısında ani bir artış olduğunu fark ettiğinizde, harekete geçebilir ve krizin tırmanmasını önleyebilirsiniz.

Medya izleme araçları sadece sosyal medyadan bahsetmekle kalmaz, aynı zamanda sonuçları da analiz eder. Analiz sekmesinde, çevrimiçi varlığınızı nasıl artıracağınıza dair birçok eyleme geçirilebilir içgörü bulacaksınız.

Örneğin, müşterilerinizin sosyal medyada sorduğu soruyu yakından inceleyip kapsamlı bir şekilde cevaplayabilir veya cevapları tanıtım materyallerinize dahil edebilirsiniz. Böylelikle hedef kitlenize kesin bir mesajla ulaşabilirsiniz.

Hangi sosyal medya izleme aracını kullanmalısınız?

İhtiyaçlarınızı ve bütçenizi en iyi bilen sizsiniz.

Mükemmel eşleşmeyi bulmak için araçları test etmeyi unutmayın. Doğru sosyal medya izleme aracını seçerken dikkate almanız gereken birkaç alan vardır:

  • Aracın maliyeti nedir? bir yıl peşin öderseniz indirim alabilir misiniz?
  • Aracı ücretsiz bir deneme süresi boyunca test edebilir misiniz? Bir demo planlayabilir misin?
  • Bağımsız bir araca mı ihtiyacınız var yoksa sosyal medya izlemenin sosyal medya yönetim aracının bir parçası olmasını mı istiyorsunuz?
  • Hangi sosyal medya platformları kapsanmaktadır?
  • Aracın hangi özellikleri var?
Melisa Karadaş
Melisa Karadaş
İmza İnternet Teknolojileri ekibinde yer alıyorum ve sosyal medya yönetimi alanında çalışmalarımı sürdürüyorum. Bir bilgisayar akademi kursunda sosyal medya ve pazarlama uzmanlığı eğitimi aldım. Bu alanı sevdim ve ilerlemek istediğime karar verince İstanbul Kültür Üniversitesin ’de yeni açılan Dijital Medya ve Pazarlama bölümünü yazdım. Son sınıf öğrencisiyim. Hem okuyorum hem de İmza İnternet Teknolojilerinde Dijital Medya alanında çalışmalar yapıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...