Ana SayfaSEOİçerik tarihini değiştirmek sıralamayı etkiler mi?

İçerik tarihini değiştirmek sıralamayı etkiler mi?

-

Sayfa içerisinde önemli bir değişiklik yapılmadan web sayfalarının yayınlama tarihlerini değiştirmek sıralamayı etkiler mi sorusunu John Mueller yanıtladı.

Google’dan John Mueller eski tarihte hazırladığınız içeriklerin içerisinde bir değişiklik yapılmadan içerik tarihini değiştirmek sıralamalarda iyileştirme sağlamayacağını belirtti. Mueller bu tavsiyeyi 1 Nisan tarihinde gerçekleşen Google Search Central SEO yayını esnasında iletti.

Online olarak düzenlenen canlı yayın etkinliğinde fotoğraf galerisine sahip bir internet sitesi sahibi John Mueller’a küçük değişiklik yaparak içeriğin yayın tarihini değiştirmenin bir anlam ifade edip etmeyeceğini iletti. Mueller’a yayınlama tarihlerinin Google arama sonuçlarında herhangi bir sıralama yararı olup olmadığını da sordular.

Asıl soru fotoğraf galerisine sahip internet siteleri için sorulsa da John Mueller’ın cevabı web sayfalarının tamamında yayın tarihlerini değiştirmenin yararı/zararı olduğu üzerineydi.

Yayınlama tarihlerini güncellemek sıralamalarda avantaj sağlamaz

John Mueller küçük değişiklikler yaparak veya hiç yapmayarak sayfanın anahtar kelimelerde sıralamasının değişik değişmeyeceği konusuna değiniyor. Site sahipleri web sayfalarındaki tarih ve saati istedikleri gibi güncelleyebilirler fakat John Mueller bunun ne gibi durumlara sebep olacağını açıkladı;

“Bir web sayfasında her değişiklik yaptığınızda sayfadaki tarih ve saati kesinlikle güncelleyebilirsiniz. Sadece resimleri karıştırdığınız için tarihi güncellemekle ilgili olarak, yanıltıcı hissettiren bir galeride resimleri karıştırıyorsanız. Bu yüzden kullanıcı açısından bunu biraz garip bulurum.”

John Mueller ayrıca web sayfalarındaki tarih ve saati çok sık güncellemeyi önermiyor;

“Aramayla ilgili hiçbir şeyi değiştireceğini sanmıyorum ve sadece bir sayfadaki tarih ve saati değiştirdiğiniz için bu sayfaları aramada kesinlikle farklı sıralamayız.”

Eğer içerik yayınlama tarihini otomatik bir cmsye sahipseniz ve bu durumla zorunlu olarak karşılaşıyorsanız sorun değil. John Mueller bunun için de şu şekilde açıklama yaptı;

“Sizlere tavsiyem CMS’niz bunu varsayılan olarak yaparsa ve kontrol edemezseniz, o zaman iyi sonuçlar ortaya çıkabilir. Bunu manuel olarak yapıyorsanız, görüntüleri karıştırmak gibi küçük bir değişikliği her yaptığınızda tarihi değiştirmek gibi, o zaman bunu atlamanızı ve yalnızca bir sayfada gerçekten önemli değişiklikler yaptığınız tarihi güncellemenizi öneririm.”

John Mueller’ın yaptığı açıklamalar doğrultusunda eğer içeriği tamamen güncellemiyorsanız içerik tarihini değiştirmek gereksiz bir çalışma olur. Eğer ufak değişiklikler yaparak sürekli olarak yayın tarihini güncelliyorsanız bunun + veya – sonuçlar vermesini beklememelisiniz.

Emirkan Damar
Emirkan Damar
SEO alanında yazılar yazan Emirkan, iki yılı aşkın İmza İnternet Teknolojileri ekibinde yer alıyor. 20 Yaşındayım, Nişantaşı Üniversitesinde Bilgisayar Programcılığı ikinci sınıf öğrencisiyim, okuluma ek olarak İmza İnternet Teknolojilerinde Dijital Pazarlama alanında çalışmalar yapıyorum. Kişisel bloğumda da kendi deneyimlerimi ve dijital gelişmeler hakkında tecrübelerimi ve güncellemeleri sizlerle paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site İçi SEO ve Site Dışı SEO Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

Site İçi SEO ve Site Dışı SEO Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

0
Site içi SEO, sayfa içeriğinin kalitesi, başlık düzeni ve iç bağlantılar gibi çeşitli faktörleri kapsar. Site dışı SEO denildiğinde ise akla ilk olarak backlinkler...