Ana SayfaPazarlamaAffiliate Marketing (Satış Ortaklığı) Nedir?

Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı) Nedir?

-

Teknolojinin gelişmesi ve internetin yaygınlaşması ile birlikte internetten para kazanma konusunda birçok farklı yöntem ortaya çıktı. Bu yöntemlerin öncüsü ve en güvenilir olanı Affiliate Marketing yani Satış Ortaklığı diyebiliriz. Bu yazımızda sizler için Affiliate Marketing nedir, nasıl yapılır gibi soruları yanıtlayacağız.

Affiliate Marketing nedir?

Size ait olmayan ürünlerin internetten üzerinden reklamını yapıp, reklamlarınız üzerinden satılan her ürün için belirli bir komisyon alıyorsunuz. Bütün bu yaptığınız eylemlere Affiliate Marketing adı veriliyor.

Bu işe girmek isteyen kişiler, firmaların özel affiliate programlarından ya da affiliate networklerden yararlanarak buldukları ürün yada hizmetleri tamamen kendi uğraşlarıyla satıp, bunun üzerinden komisyon alırlar.

Reklam veren Affiliate Marketer’lar CPA (Cost Per Action – Aksiyon Başına Ödeme) yöntemini kullanırlar. CPA’da geçen aksiyon, bir formun doldurulması, bir ürünün web sitesine yönlendirilmesi, ürüne ait banner’a tıklanması gibi işlemleri ifade etmektedir.

Tüm dünyada kabul gören bir iş modeli haline gelen Satış Ortaklığı, iki tarafıda kazançlı çıkarır. Ürünün sahibi, reklam ve pazarlama maliyetinden kurtulurken, satış ortağı ise kendisine ait olmayan bir ürünün reklamını yaparak geçimini sağlar.

Affiliate Marketing (Satış ortakları) nasıl ödeme alır?

Çevrimiçi kazancını artırmak isteyen web siteleri ve üreticiler affiliate marketing ile satışlarını artırmaya çalışırlar. Peki satış ortaklığı yapan marka ve şahıslar ödemeyi nasıl alır? Affiliate marketing, birden çok ödeme yöntemi sunmaktadır. Bunlar satış başına ödeme alma, markanın web sitesine giden ziyaretçi sayısı kadar belirli bir tutarda ödeme alma, ve benzeri şekilde ödemeler alabilirsiniz. Bu tamamen affiliate marketing markanın verdiği teklife göre değişiklik gösterebilir. Ancak belirli birkaç teklif vardır bunlar:

Satış başına ödeme alma

Bu affiliate marketing ortakları tarafından en çok tercih edilen teklif yöntemidir. Bu programda satıcı ve pazarlamacının ürün aldıktan sonra karşılıklı ödeme verilmesidir. Örnek verecek olursak bir ayakkabı satan firma olduğunu varsayalım. Affiliate marketing ile 300TL bir ayakkabıya %10 komisyon verdiğini varsayarsak bu markanın ürününü sattığınızda 30TL gibi bir ücret almış olacaksınız.

Tıklama başına ödeme alma

Bu affiliate marketing teklifinin pek çok tercih edilmemesinin nedeni sahte tıklamalar olduğunu zannediyorum. Ancak yine de tıklama başına affiliate marketing teklifi sunan markalar mevcut. Tıklama başına ödeme veren firmalar ise şu mantıkta çalışıyor: belirli bir tıklama oranına TBM (Tıklama başına maliyet) şeklinde adlandırılarak web sitesine giden ziyaretçi başına 0,10TL gibi bir ücret ödemesi yapmakta.

Olası satış başına ödeme alma

Olası satış başına ödeme alma teklifi affiliate marketing açısından oldukça karmaşık bir sistemdir ve pek çok tercih edilmez. Olası satış başına ödeme yani potansiyel müşteri başına ödeme yapan teklifler mevcuttur. Potansiyel müşterileri satışa dönüştürme odaklı çalışırlar. Affiliate marketing yapan şahıs veya firmalara genelde sosyal medya veya web siteleri üzerinden ziyaretçilerine form doldurtarak belirli ücretler kazanırlar.

Affiliate Marketing (Satış ortaklığı) veren şirketler

  • ReklamAction
  • Gelir Ortakları
  • Binance
  • Çiçek Sepeti
  • Clickmerkez
  • Odaklı Pazar
  • Medikalize
  • Admitad
  • XTicaret
  • GCM Partner
  • Flixbus
  • Bella Gloria
  • Under Armour
Kadir Kılıç
Kadir Kılıç
1999 yılında Ordu'da doğdum. Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik 4. sınıf öğrencisiyim. Üniversite yıllarımda kendimi yazılım ve dijital pazarlama alanlarında geliştirmeye başladım. İmza İnternet Teknolojileri firmasında Staj yaparak kendimi bu alanlarda geliştirmeye devam ediyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

SEO Terminolojisinde Mutlaka Bilmeniz Gereken Terimler

SEO Terminolojisinde Mutlaka Bilmeniz Gereken Terimler

0
SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), dijital pazarlama alanında işletmeler için önemli bir yere sahiptir. SEO terminolojisinde bilinmesi gereken önemli terimler yer alır. Bu terimler hakkında...