Ana SayfaPazarlamaDijital Pazarlamada 5 Adımda Müşterileri Tanımak

Dijital Pazarlamada 5 Adımda Müşterileri Tanımak

-

Dijital pazarlama, dijitalleşmenin arttığı bu dünyada büyük ve küçük birçok işletmenin varlıklarını sürdürebilme ihtiyacı ile içinde bulunduğu önemli bir platform haline geldi. Fakat işletmelerin tanınabilmesi ve devamlılıklarını sürdürebilmeleri için yalnızca bu platformda bulunmaları yeterli değil.

Dijital pazarlamada işletmelerin dikkat etmesi gereken en önemli noktalarından biri müşteriyi tanımak ve müşterinin ihtiyaçlarını analiz edip bu ihtiyaçlara  karşılık verebilmektir. Müşteriyi tanımak aynı zamanda dijital pazarlamada iyi strateji oluşturmanın kaynaklarından biridir.

5 adım sayesinde müşterilerinizi daha iyi tanıyabilirsiniz

Müşteri Profili Oluşturmak

Müşteri profilinde; hedef Kitle, satın alma ilişkileri, yaş, cinsiyet, lokasyon, gelir düzeyi, eğitim durumu gibi birçok kişisel bilgiye yer verilebilir. Bu bilgilere ulaşmak için de müşteriler ile yüz yüze görüşme, etkinlik veya anket yapma yöntemleri kullanılabilir. Müşteri profili sayesinde iletişimde nasıl bir dil kullanılacağı ve hangi faaliyetlerin uygulanacağı belirlenmesi kolaylaşır. 

Müşterilerle Diyalog Kurmak

 Müşterilerinizi iyi tanıyabilmenin en etkili yollarından biri müşteriler ile diyalog kurmaktır. Müşteri ile kurulan diyaloglarda müşteriye doğru soruları sorarak müşteri profili hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Müşteriden gelen olumlu ve olumsuz yorumlara geri dönüş yapılması da müşteri tarafından olumlu karşılanan davranışlardan biridir. Bu yöntem müşterilerinizi doğru tanımanıza yardımcı olacağı gibi aynı zamanda müşteri ile aranızda güven bağı oluşmasına da yardımcı olur.

Etkinlikler Düzenlemek

Müşteriyi tanımak, onlarla iletişimde kalmak ve aktifliği sürdürmek için yapılacak diğer iyi şeylerden biri de etkinlikler düzenlemektir. Bu tarz etkinlikler müşteri davranış analizi yapmaya yardımcı olur. Yapılan araştırmalarda özellikle Z kuşağı müşterilerinin yapılan etkinlik ve indirimlerin satın alma kararını olumlu etkilediğini gösterdi. Yapılan etkinliğin eğlenceli olması da müşterilerin daha çok ilgisini çektiği görülmüştür.

Günümüzde insanlar zamanlarının bir çok dilimini aktif bir şekilde sosyal medyada geçirmekte. Bu sebeple sosyal medya üzerinden etkinlik düzenlemek, yeni kitlelere hitap etmek ve müşteri ilişkilerini canlı tutmanın en iyi yollarından biridir. Sosyal medyada yapılan indirimler ve hediyeler de  müşterilerin bağımlılığının artırılmasına yardımcı olur. 

Kişisel Bir Deneyim Sunmak

Müşteriye özel sunulan kişisel deneyim, müşterinin kendisini özel hissetmesini sağlar. Kişiye değerli olduğunu gösteren müşteri deneyimleri, müşterinin şirkete olan bağlılığını artırır. Şirketlerin müşterilerini bire bir analiz etmesine yardımcı olur.

Müşteri Geri Dönüşlerini Takip Etmek

Müşterilerden gelen yorumları değerlendirmenin müşteriyi tanımaya yardımcı olacağı gibi işletmenin kendini geliştirmesine de katkı sağlar. Bu şekilde müşteri ihtiyaçlarının ne dereceği karşılandığı analizi yapılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

0
Design Brief, yakın bir zamanda üzerinde çalışacağınız bir projenin hedeflerini, neleri kapsadığını ve stratejisini temel alarak, projenizin bir nevi iskeletini oluşturan bir rehberdir. Bir...