Ana SayfaPazarlamaDijital Pazarlamada Sesli Arama Dönemi 

Dijital Pazarlamada Sesli Arama Dönemi 

-

İnternet, tüm dünyada günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş durumda. Merak ettiğimiz, araştırmak istediğimiz veya işlerimizi halletmek sürekli interneti kullanıyoruz. Buna ek olarak arama motorlarında kullanılan sesli arama yöntemi ile internet daha da kullanışlı ve vazgeçilmez bir hale geliyor.

Arama motorlarında SEO’nun etkisi nedeniyle ilk sayfada yer almayı belirleyen dinamikler her geçen gün ilerlemeye ve değişmeye devam ediyor.  Arama motorlarında anahtar kelimeleri kullanarak arama yapmanın haricinde sesli aramalarında yapıldığını ve fazlasıyla yaygınlaştığını söyleyebiliriz. 

1950’li yılların başından beri birçok uygulamada sesli arama veya ses tanıma aktif olarak kullanılmakta. Günümüzde birçok müşteriye hizmet vermek ve yardımcı olmak için ses alıcısı kullanılıyor. Bunun en büyük örneği ve en bilinen örneğini vermek gerekirse; Apple tarafından üretilen iPhone marka telefonların sisteminde bulunan Siri adlı uygulamadır.

İnsanlar Neden Sesli Aramayı Kullanıyor?

Sesli arama, internet üzerinde yapılan aramalarda aramanın ne ile alakalı olduğunu eşleştirip göstermeye ve bunu daha farklı şekillerde geliştirmeye yönelik bir teknolojidir. Günümüzde bu teknoloji hızla ilerlemiş online alışveriş, internet işlemleri daha hızlı ve konforlu bir hal almaya başlamıştır.

Dünya genelinde yapılan satışların birçoğu çevrimiçi olarak gerçekleşmektedir. Bu durum neredeyse tüm alışverişlerin sesli asistanlar ile entegre bir şekilde gerçekleştiğini söyleyebiliriz.

Google tarafından yapılan bir açıklamada, arama motoru üzerinden yapılan sesli aramaların yaklaşık %65 gibi büyük bir kısmı konuşarak yani sesli arama yöntemi ile yapıldığı ortaya çıkmıştır. Durum bu şekilde olunca insanlar bir kişiden öneri almak yerine internette pazarlama tavsiyelerini araştırıp kendine en uygun olanı seçebiliyor. Bu yüzden işletmelerin SEO’ya yönelip yaptıkları planlamalarda şu anki durumu dikkate alıp ona göre hareket etmeleri gerektiğini söyleyebiliriz. 

Sesli Aramanın Dijital Pazarlama İçin Önemi

Ses tanıma yazılımının kullanılmasının bizleri hangi aşamalara getireceği hakkında bazı durumlar vardır. Bu meselenin farkında olan Google Home gibi birçok sesli asistan kendi eksiklerini tamamlamak için çalışmalarına devam etmektedir.

Sesli aramanın kolaylığı sayesinde birçok kullanıcı bu teknolojiyi kullanıyor. Bu teknoloji sayesinde kullanıcılar araştırmak istediği veya ulaşmak istediği bilgiye çok kolay bir şekilde erişebiliyor. Bu durumdan ötürü SEO teknikleri değişmekte ve daha iyi bir hizmet sunmak için güncellenmektedir. Artık sesli aramalar SEO hizmetleri arasında yer aldığı için daha fazla kullanıcıya ulaşıp daha fazla yarar sağlamaktadır. 

Tüm bunlara bakarak internet kullanımının sürekli bir dijital değişim ve dönüşüm içinde olduğunu ve bunlara bir şekilde ayak uydurarak ilerlememiz gerektiğini söyleyebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

0
Teknolojinin gelişimi her geçen yıl hızlanarak devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda, yapay zekâdan robotlara, yazılım inovasyonlarından kuantum bilişimi birçok çarpıcı gelişme yaşandı. İş süreçlerinde, günlük...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?