Ana SayfaSEODoğal Backlink Nedir?

Doğal Backlink Nedir?

-

İster bir müşteri görüşmesinde, bir arama pazarlama konferansında ya da patronunuz size neden kaliteli backlinkler almadığınızı sorarsa cevaplayabilmek için tüm farklı backlink türlerini bilmek (ve açıklayabilmek) önemlidir. Bu yazı, her bir backlink türünü anlamanıza ve ayrıca hangi sıralama türlerinin sıralamalara etki edeceğini belirlemenize yardımcı olacaktır. Ana konu doğal backlink nedir?

Birçok farklı bağlantı türü (örneğin, .edu ve alakalı, manuel güncellenen dizinler) olsa da, bu sizin için iyi bir başlangıç olacaktır.

Doğal Backlink Nedir?

Doğal Backlink

Doğal bir bağlantı, organik olarak oluşur (firmanız tarafından yerleştirildiği kolay kolay tespit edilmez).

Doğal bağlantılar şunları göremezsiniz:

 • Takip parametreleri
 • Sponsorlu veya ücretli içerikler arasında olma.
 • Yönlendirme, JavaScript’leri veya para kazanma araçları.
 • İçeriğin içinde web sitesinin veya sayfanın bir referansı olarak bir bağlantıya sahip olma.

Doğal Olmayan Backlink

Bunlar, PR şirketleri, medya planlamacılar tarafından yerleştirilebilir ve izlenebilir veya affilate programları, TBM kampanyaları, influencerlar veya farklı para kazanma senaryoları yoluyla para kazanıldığı durumlarda karşımıza çıkan backlinklerdir..

Takip ettikleri takdirde, potansiyel olarak Google’ın sitenizde manuel işlem yapmasına neden olabilirler veya kazanılan / doğal olmamaları nedeniyle Penguin tarafından vurulabilirler.

Doğal olmayan bağlantılar şunları görebilirsiniz

 • UTM kaynağı ve ortamı gibi izleme parametreleri.
 • Bir sitedeki sponsorlu içerik içinde (arama motorları, içerik için para alınıp alınmadığını bilmediğinden).
 • Para kazanma komut dosyalarını kullanarak sitelerden bazı yöntemler ile para alınması.
 • Bunları site kodunda, giden yönlendirmelerde ve diğer haritalama tekniklerinde bulabilirsiniz.

Yarı Doğal Backlink

Bazen, karışık bir backlik modeli keşfedersiniz. Bu doğal bir backlink olmasına rağmen izleme parametreleri kullanır. Influencerların ücret karşılığında paylaştığı bir linke tıklarsanız bu link sizi izleme parametrelerinin olabileceği açılış sayfasına yönlendirebilir.

Bu bağlantıyı takip eden blog yazarları, ziyaretçiler ve diğerleri, bu parametreleri de içeren doğal linkleri sağlayarak doğrudan sitelerine yapıştırabilir ve kopyalayabilir. Bu, doğal olmayan ancak organik bir link şemasına neden olabilir.

Bu sorunu çözmeye yardımcı olmak için, bir kişi izlenen bir bağlantı yoluyla sitenize ulaştığında, parametreleri iletmek için yönlendirmeyi ayarladığınızdan ve aynı zamanda doğal sayfa yapısına da çözümlediğinizden emin olun. (Yani, utm_campaign, herhangi bir utm parametresi olmaksızın bir sürüme yönlendirme yapılır).

Artık standart ve takip edilmeyen URL’yi kullandıkları gibi sınıflandırırsınız ve satışları, trafiği düzgün bir şekilde özniteliklerine sahip olursunuz ve orijinal siteye geri dönersiniz.

Bir backlink kaynakları raporu alarak ilk influencerlardan gelen beğenileri, paylaşımları ve retweetleri tarayarak / ayırarak ek bağlantılarının etkisini ölçebilirsiniz.

Backlink Kalitesi Nedir?

Backlink kalitesi, yüksek kaliteli sitelerden gelen linklerdir.

Bu tanımlamada konuştuğunuz SEO kalitesine bağlı olarak değişen kaliteli backlinkler en azından aşağıdaki ölçütlerin çoğuna sahip olan kaliteli sitelerden geliyor:

 • Site niş veya en azından konuyla ilgili düzenli olarak güncellenmektedir.
 • Yetişkinlere, yasadışı, ödeme sayfaları veya dolandırıcılık sitelerine giden herhangi bir link çıkışı yoktur.
 • Sponsorlu içeriğe (açıkça işaretlenmiş reklam yayınları hariç) izin verdiklerini göremezsiniz.
 • Medya detayları herkese açık görüntülenebilir reklam bölümleri, çapa metin bağlantıları veya backlinkler için bir fiyat veya uygulama göremezsiniz.
 • O siteleri Google haber akışında bulmak, onların gözünde güvenilir veya kaliteli olduklarının iyi bir işaretidir.
 • Gelen bağlantılar, görevli yazarlar tarafından verilecek ve katkıda bulunanlar tarafından değil. Katkıda bulunanların daha kolay satın alınabilmesi ve bağlantılarının başından gitmeden birçok büyük yayın başlamış olması. Huffington Post ve NoFollow için Google’da arama yapın ve anahtarı çevirdiği andan itibaren birden fazla tartışma görürsünüz.
 • Kazanılması gereken yazının gövdesinden  gelirler. Bu, hiç kimsenin yapabileceği veya satın alabileceği blog yorumları, forum konuşmaları, basın bültenleri veya başka şeyler anlamına gelmiyor.

İyi Backlink Nasıl Kazanılır?

İyi bir backlink kaliteli backlinkten farklıdır. Biraz daha az riskle olumlu bir etkisi olabilecek herhangi bir bağlantı türü olabilir.

İyi ve kötü backlink faktörleri, yaptığınız SEO türlerine (yerel, ulusal ve ülkeye özgü – uluslararası – Rusya ve Yandex vs İngiltere ve Google) dayanarak değişebilir.

Yandex için iyi bir backlink, Rus hükümeti tarafından onaylanmış olmalı ve içeriği yasaklayan, yasadışı olan ve Yandex’te yasaklanmış olan sitelere de bağlantı verilemiyor. Örneğin, alkollü hediyeler potansiyel olarak Yandex trafiği için kötü olabilir, ancak diğer ülkeler ve arama motorları için iyi backlinkler.

Yönetilen, bakımlı ve sitenizi gönderme seçeneğiniz olmayan yerel dizinler, yerel SEO çalışmaları için iyi olabilir, ancak içerik alaka düzeyi ve potansiyel kalite nedeniyle muhtemelen ulusal değildir. Site yaşı çok fazlaysa ve eski siteleri, ölü siteleri ve 4XX hatalarını sürekli olarak temizlerseniz zararlı olmak yerine yararlı olabilirler.

Söylediğime dikkat ederseniz, olası ya da mümkün diyorum, çünkü sağlam bir evet ya da hayır yoktur. Bunun net cevabı belli bir duruma ve web sitesine bağlı.

Niş içerikli ancak yaşı veya yetkisi bulunmayan bir blog yazarına sahip olabilirsiniz ve bir yılda bloglamayı bırakabilirsiniz. İyi bir bağlantı gibi görünse de, benim için “belki” ya da “tamam” altına girer. Bu yüzde yüz tartışılabilir.

Sonra büyük bir takipcisi olmayan kurulmuş bir blog var ve onun niş bir alanı var. Harika içeriğe sahip olsalar bile Google’da organik olmasına rağmen iyi sonuç vermiyorlar. Bu, benim için de “tamam”ın altına düşer.

Bir diğeri, içerikle alakalı ama herhangi organik trafiği olmayan ancak bir sürü etkileşimli okuyucuya sahip yeni bir blog olabilir. Bu, benim için iyi bir backlink olurdu, çünkü kaliteli bir kitleye sahiplerdi ve eğer niş  içerikle yoluna devam ettiklerinde trafik / satış için büyük bir kaynak olabilir ve ayrıca SEO için kendi bağlantılarından daha etkin bir pozisyona gelebilirler.

İyi backlink için püf nokta, sizi şu anda nasıl etkilediğini ve gelecekte neler yapabileceklerini belirlemek ve izlemektir. Her site benzersizdir ve her bağlantı, önyargısız olarak iyi / kalite olarak bağımsız olarak düşünülmelidir.

Kaliteli Backlink İnşasını Nasıl Yapabilirsiniz?

Benim için en iyi olanı, bağlantıları almak istediğim kopyayı oluştururken daima birkaç şeyi kendimize sormalıyız.

 • Kimlere güç verdim, önemli hissettirdim ya da duygusal bir tepki aldım?
 • Neden o kişi içeriğindeki arkadaşını etiketleyerek içeriğimi paylaşmak, bağlantı vermek ya da içeriğimi dağıtmak istiyor?
 • Ortak veya benzersiz bir soruna bir çözüm sağladım mı?
 • Bu içeriği nasıl sunuyorum hakkında benzersiz, özel veya farklı olan nedir?
 • Ayrıntılı veya karmaşık anlatımlar yerine, eğlenceli veya kullanışlı örnekler vererek daha iyi açıkladım mı?
 • İnsanlara bu içeriği kolayca paylaşıp bağlantı kurmalarını nasıl sağlarım?
 • Nerelerde paylaşarak kaliteli backlinkler ve referanslar verebilecek insanlar önünde tutabilirim
 • Birisi doğal bağlantılardan söz ettiğinde, bu tamamen nitelik demektir. Bu da onların iyi bir SEO kurgusunun yanındakilerle birlikte güçlü olduğundan söz edilmesine neden olabilir. Bunlar hizmetleri, mağaza, siteyi veya niş eşleşen ilgili içerik siteleri yerel olduklarını, kolayca elde edilemeyecekleri anlamına gelir.

Niceliğe odaklanan kalite, sitenizi Google güncellemeleri olarak korumaya yardımcı olabilir. Daha da önemlisi, kalite odaklı sürekli de müşteriler olabilir. Yönlendirme siteleri aracılığıyla ilgili okuyucuların getirmek mümkün olabilir, okuyucuların yoğun etkileşimli sosyal medya trafiği yeni bir kaynak olarak edinilebilir.

KAYNAK: https://www.searchenginejournal.com/natural-link/209256/

 

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site İçi SEO ve Site Dışı SEO Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

Site İçi SEO ve Site Dışı SEO Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

0
Site içi SEO, sayfa içeriğinin kalitesi, başlık düzeni ve iç bağlantılar gibi çeşitli faktörleri kapsar. Site dışı SEO denildiğinde ise akla ilk olarak backlinkler...