Ana SayfaSEOVideo SEO: Google İlk Sayfa Sıralama Faktörleri

Video SEO: Google İlk Sayfa Sıralama Faktörleri

-

Yayınladığınız videonuz Google’da ilk sayfa arama sonuçlarında yer alması ne kadar sürüyor? Aynı soruyu YouTube’ için de soralım. Aynı çatı şirkette olsalar da tamamen farklı iki işletmeden bahsediyoruz. Yapılan yeni bir araştırma ile Google arama sonuçlarında görünen tüm YouTube videolarının % 64’ünün YouTube’da arandığından farklı bir arama sonucu sıralamasına sahip olduğunu keşfetti. Bugün size Google İlk Sayfa Sıralama Faktörleri ile ilgili gelişmeleri aktaracağız.

Başka bir deyişle, Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer alan videolar, YouTube’da en üst sıralarda yer almazken, tam tersi senaryo da geçerlidir.

Google & YouTube

Google ve YouTube aynı çatı şirket bünyesinde olduğu halde, iki platformun farklı iş modelleri için çok farklı hedefleri var. YouTube, mümkün olduğunca çabuk ve sorunsuz olarak sorgunuzu karşılığı olan sonuçları listelerken daha fazla reklam satmak için mümkün olduğunca platform içinde kalmanızı olmanızı istiyor.

Hem YouTube hem de Google bir videonun arama sonuçlarında yer alacağı sıralamaları belirleyen kendi özel sıralama faktörleri vardır.

YouTube Sıralama Faktörleri

Youtube sıralama faktörleri:

 • İzleme süresi
 • Platform terk etme oranı
 • Yeni içerik
 • Beğenilen / Paylaşılanlar
 • Embed edilen videolar
 • Alaka düzeyi

YouTube gibi Google da son derece alakalı sonuçlarla kullanıcıların arama sorgularına cevap vermeyi hedefliyor. Bununla birlikte, aynı zamanda sizi platformda tutmak için yoğun çaba harcıyor. Bu nedenle, kullanıcı katılımı geçmişini gösteren deneyim sunan bir içeriğe sahip olma eğilimindedir.

Google Sıralaması Faktörleri

Google’ın yüzlerce farklı sıralama faktörü olduğu biliniyor, ancak video SEO karşılaştırması için başlıca faktörler:

 • Anahtar kelime alaka düzeyi
 • Backlinks
 • Sayfa içi SEO
 • Alan adı otoritesi

Video SEO söz konusu olduğunda Google, birçok içeriği sıralarken bu faktörleri öncelikli olarak dikkate alır. Sonuçlarda görünebilen birçok SERP özelliği gibi, videoların video öğelerini ve geleneksel SEO öğelerini sıralama faktörleri olarak birleştiren kendi kuralları da vardır.

Google İlk Sayfa Sıralama Faktörleri Nasıl Çalışır?

Normalde Google’da ilk sayfada video arama sonuçlarına ulaşmanızı sağlayacak başlıca 6 tür sorgu vardır:

 • [Anahtar kelime] video
 • Nasıl(How to) [anahtar kelime]
 • [Anahtar kelime] öğretici
 • …. Turu [Anahtar kelime] (genellikle şehir adları için)
 • [Film başlığı] incelemesi
 • [Video oyunu] incelemesi

Bu sorularda yer alan arama kelimelerle yapılan arama sonuçlarında gelen video sonuçlarının yaklaşık % 96’sı YouTube videolarıdır.

Video SEO arama sorguları

Yaptığımız çalışmada, Google’ın ilk sayfa sonuçlarında sıralamaya giren 130’un üzerinde YouTube videosunun yer aldığı, 100’ün üzerinde sorguyla nispeten küçük bir analiz.

Kesin ilişki olup olmadığını görmek için YouTube faktörleri ile karşılaştırılmış video SEO faktörlerinin karışımına detaylı olarak bakmaya karar verdik. Baktığımız faktörler şunlardı:

 • Açıklamalar
 • Backlink
 • Yayınlanma zamanı
 • Aboneler
 • Görüntüleme sayısı
 • Reklamlar
 • Açıklamalardaki kelime sayısı

Başlık Açıklamaları

YouTube ve Google’ın videonuzla ilgili yazılı bir açıklama yapması önemli olduğunu muhtemelen daha önce duymuşsundur.

Açıklamalarda daha iyi bir yol var mı? İncelediğimiz tüm videoların ilk sayfa arama sonucunda yer alan YouTube videolarının % 75’inin açıklamaları vardı.

Youtube video açıklamaları oranı

Ortaya çıkan bu sonuç kimse için sürpriz olmamalı. Google, bir sorguya en iyi cevabı vermek konusunda çok hassastır ve arama sonuçlarında üst sıralarda yer verdiği bir videodaki bilginin niteliği ve niyeti hakkında şüphe etmezsiniz.

Video SEO gerçekleştirirken açıklamaların yer alması gereklidir.

Backlinkler

Yukarıda detayları paylaştığımız bu çalışmadan elde edilen en şaşırtıcı bulgulardan biri, YouTube’daki en iyi videolardan bazılarının Google’da arama sonuçlarında beklentileri karşılayan sıralamalarda olmadığı yönündeydi.

Ancak, backlink puanlarını Google’daki yüksek rütbeli videolara karşı kontrol ettikten sonra, o kadar da şaşırtıcı değildi.

Backflip nasıl yapılır” anahtar kelimesi için sonuçları kontrol edelim

Youtube arama sonuçları 1.si:

Google arama sonuçları 1.si:

Google’daki 1. video sonucunda, YouTube’da 1. sonuçtan daha fazla yönlendiren alanlar var ve bu nedenle arama motoruna daha yüksek bir sıralama sinyali gönderiyor.

Bununla birlikte, Google’da ilk 10 sonuçta görünen üç video sonucu vardı:

Her sonucun backlink profili farklıdır ve biraz şaşırtıcı bir şekilde, 2. sonuç en güçlü profil olarak görünüyor.

Google’da 2. video sonucu:

Google’da 3. video sonucu:

Kazananımızın, diğer faktörlerin etkilediğine işaret eden 2. video sonucudur.

Bununla birlikte, Google’daki sonuçların YouTube’daki 1. sonuçtan daha iyi backlink profilleri içerdiğini biliyoruz. Bunun video SEO sıralamasına eklenen değerdir.

Yayınlanma Zamanı

YouTube, yeni videolara şans vermeyi sever. Yeni videoları arama sonuçlarında üst kısımlarda yer vermezler ancak genelde haftalar, bazen günlerce eski videoları daha fazla ilk beş sırada bulabilirler.

Aşağıdaki video, yalnızca 3 hafta sonra YouTube’da 4. sırada yer alıyor.

Sonuçların en başında yeni videolar bulabileceğiniz çeşitli durumlar vardır. Bu çalışma için eski veya daha yeni videoların Google sonuçlarında gösterilip gösterilmeyeceğini görmek için kontrol yaptık.

En iyi 10 filmdeki videoların % 57’sinin 2 yıldan fazla bir süre önce yayınlandığını ve % 82’sinin bir yıldan fazla  süre önce yayınlandığını tespit ettik.

Google, sonuçları sayfalarının en üstünde gösterme konusunda yayınlanma tarihi kadar yeni videoları kadar güncel değerlendirmiyor.

Aboneler

Bir YouTube sıralama faktörü ile doğrudan bir ilişkisi henüz kanıtlanmış değil.

Abone sayısı 10.000’in altında olan ve neredeyse 1 milyondan fazla izlenmesi olan videoların tümü benzer şekilde arama sonuçlarının ilk 10’unda göründü.

YouTube için önemli olsa da, görünüşte Google için doğrudan bir video sıralama faktörü değil.

Görüntüleme Sayısı

Görüntüleme sayıları, bir videonun arama sonuçlarının üst kısmındaki görüntüsünden doğrudan etkilenebilir, bu nedenle görüntüleme sayısı orada görünüşünün doğrudan etkisi olarak artmış olabilir.

Ancak, veriler ilginçti.

500.000’den fazla görüntülenmesi olan videoların ilk sayfa sonuçlarında yer aldığı videoların % 48’inde, 100.000’in üzerinde görüntülenmenin bulunduğu videolar ise % 74’lük bir görüntüleme oranına sahipti.

Reklamlar

Reklamlar içeren bir videoya sahip olmak, Google arama sonuçlarında daha görünür olma şansını arttırıyor mu?

Sonuçlar olumlu görünüyor.

Reklam gösterilen videolar arama sonuçlarında daha sık göründü. YouTube’un videolara ne kadar trafik kazandığına bağlı olarak YouTube’un geliri nasıl artırdığı üzerinde etkisinden bahsedebiliriz.

Aşağıda, Google, Facebook ve gömülü video (embedded) diğer web siteleri gibi diğer yerler ile birlikte “Harici” kaynaklar altında görünür.

Bununla birlikte, reklamları olan videolarda, önemli bir faktör olarak bahsetmek doğru olur.

Açıklamalardaki Kelime Sayısı

Optimum video açıklaması uzunluğu ne olmalıdır? Aslında, daha fazla videonun arama sonuçlarındaki sıralamasının daha az sözcükten daha fazla sözcüğe doğru olduğunu tespit edince şaşırdım.

Arama sonuçlarında en üstte görünen videoların yaklaşık % 61’inde açıklamalarda 50’den az kelime bulunmaktadır.

Bunu videoların çoğunluğunun açıklayıcı başlıkları olması gerçeğiyle, kısa açıklamalar içeren videolarda net açıklamalar eklendiğini varsaymamı sağlıyor.

Açıkalyıcı başlığa sahip birinci sınıf videoların % 75’inden % 59’unda 50 kelime veya daha az açıklama vardı. Bu durumda, videonun ne hakkında olduğunu açıklamak net ve anlaşılır olacaktır.

Çıkarımlar

Baktığımızda tüm faktörlerin en güçlü sıralamaları şu şekildedir:

 • Video için güçlü bir backlink profili
 • Başlık açıklamaları
 • Video yayınlanma tarihi
 • Kısa ama bilgilendirici açıklamalar

YouTube, video içeriği aracılığıyla işletmenizi geliştirmek için harika bir yol olabilir. Hem YouTube hem de Google için video içeriğinizi optimize etmek, videolarınıza trafik göndermek ve video ROI‘nizi artırmak için mükemmel bir yol olabilir.

KAYNAK: https://unamo.com/blog/seo/video-seo-factors-ranking-on-google

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...