Ana SayfaSEODönüşüm Oranı (Conversion Rate) Nedir?

Dönüşüm Oranı (Conversion Rate) Nedir?

-

Pazarlama faaliyetlerinde, istatistik ve verilerin doğru bir şekilde yorumlanması ile birlikte stratejilerin belirlenmesi gerekecektir. Bu veriler arasında büyük öneme sahiplerden birisi de dönüşüm oranı ya da uluslararası alanda bilinen adıyla conversion rate bulunmaktadır.

Cost Per Action (CPA) nedir?

Dönüşüm Oranı Nedir?

Dönüşüm oranı, dönüşüm gerçekleştirebilecek toplam kişi sayısına kıyasla istediğiniz işlemi gerçekleştiren ziyaretçilerin yüzdesi olarak tanımlanmaktadır. Dönüşüm oranını bulma formülü ise şöyledir;

(Dönüştürülen ziyaretçi sayısı / Sayfayı ziyaret eden kişi sayısı) x 100

Örneğin, 300 ziyaretçiden 100 dönüşümünüz olduğunu varsayalım. 100 dönüşümün 300 ziyaretçiye bölünmesi durumunda 0.3333 elde edersiniz. Bunu 100 ile çarptığınızda,% 33,33’lük bir dönüşüm yüzdesi elde edersiniz. Böyle bir tabloda firmanın dönüşüm oranı % 33 olarak hesaplanmaktadır.

Cost Per Lead (CPL) Nedir?

Dönüşüm Oranı Neyi İfade Eder?

Yüksek dönüşüm oranı, pazarlama stratejisinde başarının bir göstergesidir. Bu, ürün veya hizmetlerin değerinin müşterilerine uygun bir şekilde sunulduğu ve talep gördüğünü de ifade etmektedir. E- ticaret ile birlikte dijital pazarlamada da önemli bir yer tutan dönüşüm oranı, online bir kampanyada işletme sonuçları ve kullanıcıların alışverişlerdeki tutumlarını takip ederek dönüşüm oranı izlenebilir. Yapılacak takiplerde dönüşüm oranı yüksekse, kampanyanın dönüşüm sağlama konusunda başarılı olduğu net olarak anlaşılabilir. Düşük bir dönüşüm oranı varsa, kampanyanın iyileştirilmesi gerektiği anlaşılmalıdır.  Bu aşamada dönüşüm oranının sadece bir ürün ya da hizmet alma ile ilgili olduğu anlaşılmamalıdır. Dijital pazarlama ile dönüşüm oranı içerikler indirme, seminere kaydolma gibi pek çok farklı işlemi içermektedir. Bu bakımdan sadece hizmet ve ürün satışı için değil, kullanıcılara yönelik sunulan her türlü farklı imkanda da yine dönüşüm oranları üzerinden farklı stratejiler geliştirilebilir.

Dönüşüm oranlarında belirli bir kriter, limit ya da ideal oran bulunmamaktadır. Çok yüksek karlı bir ürün satışında düşük dönüşüm oranları dahi yüksek gelirler getirebilmektedir. Bu nedenle her firma için doğru olan tek, kesin miktar veya sayı yoktur. İdeal bir dönüşüm oranı endüstrilere, firmaların mevcut sunduğu hizmet ya da ürettiği ürüne göre değişir. Özellikle fiyatı yüksek bir ürün ya da hizmet için dönüşüm oranları uygun fiyatlı ürün ve hizmetler göre kuşkusuz her zaman düşük olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

0
Teknolojinin gelişimi her geçen yıl hızlanarak devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda, yapay zekâdan robotlara, yazılım inovasyonlarından kuantum bilişimi birçok çarpıcı gelişme yaşandı. İş süreçlerinde, günlük...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?