Ana SayfaSEOE-posta kullanarak organik trafiği artırmanın 7 yolu

E-posta kullanarak organik trafiği artırmanın 7 yolu

-

Yeni kullanıcı kitleleri yaratmak, ürün ve hizmetleri tanımak ve kullanıcı sadakati yaratmak için kullanılabilecek e-posta, pek çok fırsat yaratabilir. Üstelik bu yöntem ile web sitelerinin SEO çalışmalarına da katkı verilebilir.

E-posta pazarlamasının gücünden yararlanın!

“E-posta kullanarak tipik olarak bir grup insana ticari bir mesaj gönderme eylemidir.” olarak tanımlana e-posta, işletmelerin farklı amaçlar için kullanacağı bir altyapıya sahip. Organik trafiği arttırmak için e-posta pazarlamasından yararlanmak isteyenler ise 7 farklı öneri ile iyi bir başlangıç yapabilir.

E-posta pazarlama: Her markanın bilmesi gereken en iyi uygulamalar

İşte E-posta kullanarak organik trafiği artırmanın 7 yolu

1- Doğru kitleyi belirleyin

E-posta pazarlamasında ilk olarak dikkat edilmesi gereken kriter, doğru kitlenin seçilmesidir. Mail içeriğindeki ürün, hizmet ya da bilgilerin maili alacak kişilerin ilgi alanında olmasına dikkat edilmelidir.  Bu sayede mail üzerinden sağlanan trafik kaliteli trafik olacak. Sitede daha uzun süre kalacak ziyaretçiler sayesinde hemen çıkma oranının düşmesi ve SEO çalışmalarının pozitif yönde desteklenmesi sağlanabilir.

2- Kullanıcı niyetini anlayın

Mail kutusuna düşecek her bir mail, kullanıcıların maili silmesi ya da açması ile sonuçlanacaktır. Bu aşamada kullanıcıların maili açarak etkileşimde bulunması için değerli, ilgi çekecek, faydalı bilgiler sunulmalıdır. Başlık, kullanılan görseller, tetikleyici kelime ve cümleler bu aşamada önem kazanmaktadır. Tüm bu etkenlerde başarıya ulaşmak için ise kullanıcı niyeti anlaşılmalıdır. Önceden yapılacak çalışmalar ile doğru belirlenen kitleye etkileyici ve iyi dönüşlerin alındığı mailleri göndermeye başlayabilirsiniz.

3- Özel içerikler, fırsatlar sunun

Hedef kitlenin belirlenmesi ve hedef kitlenin ilgi alanları belirlendikten sonra ise içerik kısmında çeşitlendirmeye gidilmelidir. Bu aşamada mailde özel içerikler, fırsatlar, indirimler sunmak kullanıcıların dikkatini daha çok çekecektir. Düzenli bültenler oluşturmak, marka sadakatinin sağlanmasını da kolaylaştırır. Haftalık, aylık ya da belirlenecek diğer periyotlarda gönderilecek mailler kullanıcılar için alışkanlık yaratabilir. Bu aşamada ise maillerdeki “Daha fazla oku” “Hemen yararlanın” gibi tetikleyici ifadeler ile web sitesine kolayca trafik sağlayabilir, pazarlamada işleri daha kolay hale getirebilirsiniz.

4- Sosyal medyayı entegre edin

Sosyal medya pazarlaması ve e-posta pazarlaması birbirinden farklı olsa da bu iki alanı birleştirmek yeni fırsatların ortaya çıkmasını sağlar. Sosyal medya takipçilerini e-posta abonesi olması için teşvik etmek, buna yönelik içerikler paylaşmak, e-posta pazarlamasına doping etkisi yapabilir. Ya da düşük sosyal medya etkinliğini arttırmak için e-posta ile tanıtım yapmanız da alternatif olabilir.

Sosyal medya entegrasyonu ile yapılabilecek bir diğer çalışma ise e-postada sosyal medya paylaşımını kolaylaştıracak araçlar eklemektir. Kullanıcılar maildeki fırsatları ya da içerikleri kendi sosyal medya hesaplarında paylaştığında e-posta pazarlama çalışmalarında daha yüksek başarılar elde edilebilir. Tüm bu çalışmalar ise kuşkusuz site için trafiğin ciddi derece artmasını sağlayacaktır.

5- E-posta içeriğini özelleştirin

E-posta içeriklerinde, kurumsal dilin takip edilmesi gerekir. Bu nedenle ilk günden itibaren iletişimde nasıl bir dil ve yöntem tercih edildiyse, e-posta pazarlamasında da bu alışkanlık sürdürülmelidir. Kullanıcılar ya da müşteriler, kişisel mesajları ve samimi içeriklere daha fazla ilgi gösterir. Bu nedenle hedef kitleyi doğru anlayarak onların beğeneceği şekilde bir iletişim dili benimsenmelidir. Bir sonraki aşamada ise e-posta içeriği, marka değerleri ile daha fazla özelleştirilmelidir. Özelleştirmede ise iletişim dilinin yanı sıra tasarım ve içeriğe de önem verilmelidir.

6- A/B testi yapın

A/B, çalışmalarda yeni fırsatların elde edilmesine, çalışmaların doğru ya da yanlış yapılıp yapılmadığının analizine imkanı verir.  Bu nedenle SEO’nun farklı alanlarında olduğu gibi e-posta çalışmalarında da A/B testleri yapılmalıdır. En iyi sonuçların nasıl alınacağını belirlemek için SEO anahtar kelimeleriyle farklı e-postalar gönderilmelidir.

7- İnceleme isteyin

Ürün ve hizmetler ile ilgili kullanıcı inceleme ve geri bildirimleri, diğer müşteriler için önemli veriler sunar. Yeni bir ürün ya da hizmet alacak kişilerin % 98’i yorumları ve değerlendirmelere göz atmaktadır. Bu nedenle yeni bir ürün ya da ürününüzün bilinirliğini arttırmak için müşterilerinizden incelemeler isteyebilirsiniz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Pinterest'te Nasıl Takipçi Kazanılır?

Pinterest’te Nasıl Takipçi Kazanılır?

0
Pinterest, dijital ortamda pazarlama yapıyorsanız her yönden yararlanabileceğiniz sosyal medya platformlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Pinterest’in bir yıl içerisinde edindiği aktif aylık kullanıcı sayısı,...