Telefonlarımızda, bilgisayarlarımızda, akıllı saatlerimizde, hayatımızın her köşesinde kullandığımız arama motorları internet dünyasını bizim için kolaylaştırmada en önemli ve etkili öğelerden bir tanesi. Çin arama motorları listemizde istediğimiz bilgiye saniyeler içerisinde ulaşmamızı sağlayan arama motorları arasında Çin’de en çok hangileri tercih ediliyor ona bakacağız.

>> En Çok Kullanılan 21 Arama Motoru

Çin’de Kullanılan Arama Motorları

Baidu

En Çok Kullanılan Çin Arama Motorları

Google’ın yasaklanmasından sonra piyasanın başına geçen arama motoru Baidu, dünyanın en kalabalık ülkesinde olmanında avantajlarını kullanıyor. Dünya genelinde paylaşılması ve dağıtılması yasak olan bir çok dosyayı Baidu üzerinden rahatlıkla bulabiliyorsunuz çünkü Çin hükümeti bu durumdan rahatsız değil. Aylık tekil kullanıcı sayısı 1.8 milyar civarında olan Baidu globalde 4. sırada ve yaklaşık %85 trafik aldığı Çin’de en çok ziyaret edilen site konumunda. Alexa verilerinde ise globalde 4. sırada.

Google China

En Çok Kullanılan Çin Arama Motorları

Dünyada en çok kullanılan arama motoru Google, yasaklanmasından önce Çin’de Baidu ile kafa kafaya yarışan arama motoruydu. Fakat Çin hükümetinin getirdiği yasak sonrasında Google yarıştan çekilmek zorunda kaldı.

Yahoo China

En Çok Kullanılan Çin Arama Motorları

Baidu gibi büyük bir kitleye hitap etmese de, Çin’de Yahoo kullanan bir kitlede mevcut.

iASK

En Çok Kullanılan Çin Arama Motorları

Çin’de en çok kullanılan portal arama motoru olan iASK, arama motoru olmanın dışında, haberlere, indirimli ürünlere, ülke genelindeki etkinliklere de yer vermekte. Trafiğinin %90’ı Çin merkezli olan arama motoru, Google’ın yasaklanması ile birliktede ülke genelinde gündeme gelmiş durumda.

SıraİsimÜlkeSimilar WebAlexa World
1BAIDUÇİN2 4
2iASKÇİN 20
3GOOGLE CHINAÇİN67 114
4YOUDAOÇİN91 260
5YOUBOYÇİN879 13,497
6SOUGOUÇİN1,801 144,398
7ZHONGSOUÇİN2,121 423,598
8YAHOO CHINAÇİN13,659 510,382

Give a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.