Ana SayfaSEOSayfa İtibarı (Page Authority) Nedir?

Sayfa İtibarı (Page Authority) Nedir?

-

Türkçe’ye Sayfa İtibarı olarak çevrilen Page Authority nedir? Ne işe yarar ve nasıl hesaplanır? Sayfa İtibarı (Page Authority) hakkında tüm bilgiler yazımızda. Öncelikle Page Authority nedir ile başlayalım…

Page Authority Nedir? Page Authority Puanı Kim Tarafından Verilir?

Page Authority (PA) Türkçe’ye Sayfa İtibarı olarak çevrilmiştir. Bir sayfanın arama motorları gözündeki olası değerinin, çeşitli algoritmalar vasıtasıyla analiz edilmesi ile oluşturulan bu puan, sayfanızın ne kadar değerli olduğunu gösterir. Moz şirketi tarafından geliştirilmiş bu puanlama sisteminde sayfanızı sorguladığınızda sistemde yer alan botlar sayfanızı ziyaret eder ve sayfanızın arama motorlarının gözünde değerini 1 ile 100 arasında bir puanlama yaparak getirir. Burada 1 en düşük, 100 ise alınabilecek en yüksek değerdir. Yani PA değerinizi ne kadar yüksek ise arama motorlarında üst sıralarda çıkma ihtimaliniz çok daha yüksek demektir.

PA değeri her sayfa için farklıdır. Yani ana sayfanın PA değeri yüksekken alt sayfanın PA değeri düşük olabilir veya tam tersi bir durumda ana sayfanın PA değeri düşükken alt sayfalardan birinin PA değeri yüksek olabilir. Ancak genelde ilk seçenek daha gerçekçidir.

Page Authority Nasıl Hesaplanır?

PA hesabı oldukça karmaşık bir algoritma ile gerçekleştirilir. Siz sayfanızı analiz etmek istediğiniz anda Moz botları sayfanızı ziyaret ederek sayfanıza 1 ile 100 arasında bir puan verir. 1 sayfanızın alabileceği en düşük, 100 ise sayfanızın alabileceği en yüksek puandır. Az olan PA değerini yükseltmek ilk etapta daha kolayken gittikçe zorlaşmaya başlar. Örneğin PA değeri 5 olan bir sayfanın değerini 30 puan seviyesine çıkarmak, PA değeri 75 olan bir sayfanın değerini 80-85’e çıkartmaktan zordur. Çünkü puan durumunda puanlar yükseldikçe bir üst puana geçmek zorlaşır. Bu yüzden PA değeri 100 olan sayfa sayısı çok fazla değildir.

Page Authority ve Domain Authority Arasındaki Fark

Öncelikle Domain Authority (DA) hakkında fikri olmayanlar, sizler için daha önceden hazırlamış olduğumuz “Domain Authority Nedir?” başlıklı yazımızı inceleyebilirler. Page Authority ve Domain Authority arasındaki fark konusuna gelecek olursak, Domain Authority tüm alan adlarının ya da alt alan adlarının arama motorlarında listelenme gücünü belirlerken, Page Authority  sadece tek bir sayfaya ait gücü ölçer. Ancak PA ve DA değerlerinin hesaplamaları gerçekleştirilirken kullanılan yöntemler benzerlik gösterdiğinden alınan puanlarda neredeyse paralel olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dönüşüm Hunisi Satışları Nasıl Etkiler?

Dönüşüm Hunisi Satışları Nasıl Etkiler?

0
Dönüşüm hunisi, satın alma süreçlerinin başından sonuna kadar izlenen yolları ifade etmektedir. Dönüşüm hunisinin kullanılması, satın alma süreçlerinin benzer bir yapıda ilerlemesinden kaynaklanmaktadır. Dönüşüm...
Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Nedir?