Ana SayfaUncategorizedFacebook Messenger Bot nedir?

Facebook Messenger Bot nedir?

-

Öncelikle ChatBot nedir sorunun cevabından başlayalım. ChatBot, dijital mesajlaşma platformlarında çalışan yeni bir arayüz olarak tanımlanabilir. ChatBot, kullanıcıların mesajlarına en uygun şekilde cevap vererek, bilgilendirme, yönlendirme ya da bir işlemi yerine getirmek için kullanılabilir.

Yapay zeka zamanla kendini geliştirerek ChatBotların insansı bir şekilde cevap vermelerini sağlayabilir. Fakat bunun yanında yapılandırılmış akışlar ve menüler ile daha sistematik bir etkileşim de oluşturabilmektedir.

Facebook Messenger Bot

Facebook ChatBot, Facebook’un Messenger platformu üzerinden çalışan ve yapay zeka kullanılarak kullanıcılara geri dönüş yapan sohbet botlarıdır.

Şu an için oldukça yeni bir teknoloji olmasından dolayı Facebook ChatBot’un kullanımı yaygın değil fakat Facebook’un bu teknoloji özelinde yaptığı gelişmelerin sonuçları önümüzdeki yıllarda alınacak ve Facebook ChatBot’ların sayısında artış yaşanacaktır.

Facebook ChatBot Nasıl Yapılır?

Facebook geliştirdiği ChatBot’u yapılandırmak için şu an için görsel arayüze sahip bir birim yayınlamadı. Bu da şu anlama geliyor ki, tamamen manuel yöntemler ile siz de bir Facebook ChatBot inşa edebilirsiniz. İleri seviyede yazılım programlarından biri olan Python’ı biliyorsanız, Github üzerinde yayınlanan Script’leri kendinize göre kişiselleştirip bir uygulama ile ilişkilendirip, kendi Facebook Chat Bot’unuzu geliştirebilirsiniz.

Herhangi bir programlama diline hakim değilseniz fakat yine de kendi ChatBot’unuzu yaratmak istiyorsanız, Facebook’un ilerleyen zamanlarda yayınlayacağı görsel arayüz kullanıcı birimini beklemeniz gerekecek. Bu görsel arayüz sayesinde sadece gelen sorulara cevap verme yöntemi ile basit Chatbot’lar yaratabilirsiniz. Fakat ileri seviye sohbet botları için geliştirici desteğe ihtiyaç olacağını unutmamakta fayda var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Instagram’da Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

Instagram’da Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

0
Instagram, günümüzde kişilerin ve kurumların en etkili sosyal iletişim araçlarından biri olarak ilk üçte yer alan bir sosyal medya platformudur. Instagram, kendinizi ürün veya...
Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Nedir?