Ana SayfaPazarlamaFacebook Reklam Alaka Düzeyi Nasıl Ölçülüyor?

Facebook Reklam Alaka Düzeyi Nasıl Ölçülüyor?

-

Facebook Business Blog üzerinden yaptığı açıklamada tek tek olan alaka düzeyi yerine üç yeni alaka düzeyi geldiğini bununla birlikte reklam raporlamasınında güncellendiğini belirtti. Peki Facebook reklam alaka düzeyi nasıl ölçülüyor?

Açıklamada reklamların potansiyel erişimlerinin nasıl hesaplanacağı ile ilgili değişikliklerin olacağı ve reklam raporundan az kullanılan bazı ölçümlerinde kaldırılacağı belirtildi.

>> Facebook Video Reklamverenlere Premium Reklam Deneyimi Sunuyor

Üç Yeni Alaka Düzeyi

Facebook reklam alaka düzeyi puanı, bir reklamın hedef kitlesine ulaşmada ne kadar etkili olacağını ölçer. Eskiden tek bir ölçüme sahip bu puan yeni güncellemeyle 3 farklı maddede işlem görecek.

  • Kalite sıralaması: Bir reklamın aynı kitlede rekabet eden reklamlar ile kıyaslanmasından elde edilen kalitesi.
  • Katılım oranı sıralaması: Bir reklamın, aynı kitle için rekabet eden reklamlarla karşılaştırıldığında beklenen katılım oranı.
  • Dönüşüm oranı sıralaması: Bir reklamın, aynı optimizasyon hedefine sahip ve aynı kitle için rekabet eden reklamlarla karşılaştırıldığında beklenen dönüşüm oranı.

Önümüzdeki günlerde Facebook tarafından detaylı bir şekilde tanıtılacak olan bu metrikler, eski metriğin 30 Nisan’da kaldırılmasından sonra hayatımıza girecek.

Rapordan Kaldırılacak Olan Metrikler

Nisan ayı ile birlikte, Facebook aşağıdaki metrikleri rapordan kaldıracak.

  • Kaydedilen Teklifler
  • Kaydedilen Teklif Başına Maliyet
  • Alaka Düzeyi
  • Mesajlaşma Cevapları
  • Mesaj Başına Maliyet
  • Mobil Uygulama Satın Alma ROAS (ROAS; Reklam Maliyetlerinizin Getirisi)
  • İnternet Satın Alma ROAS

Açıklamada bu metriklerin kaldırılmasının sebebinin az kullanıyor olması belirtilmiş ve bu metrikler yerine daha işlem yapılabilir olduğu söylenen diğer metrikler geleceği eklenmiş.

>> Facebook Reklamverenlere Daha Fazla Kontrol Yetkisi Verecek

“Örneğin, işletmelerin reklamlarını kaç kişinin kaydettiğini görebilmeleri için kaydedilen teklifler metriği mevcut. Teklif reklamlarında (offer ads) teklif taslakları kaldırılıyor çünkü kullanılan metrikler sonraki kurulumda otomatik olarak kayıtlı gelecek.”

Bütün bu değişikler önümüzdeki aylarda kademeli olarak yayınlanacak.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Pinterest'te Nasıl Takipçi Kazanılır?

Pinterest’te Nasıl Takipçi Kazanılır?

0
Pinterest, dijital ortamda pazarlama yapıyorsanız her yönden yararlanabileceğiniz sosyal medya platformlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Pinterest’in bir yıl içerisinde edindiği aktif aylık kullanıcı sayısı,...