Sonuçları görmek ve/veya aramayı sonlandırmak için "esc" tuşuna basın.

Google Arama Sonuçlarında Yayın Tarihini Nasıl Belirliyor?

Arama sonuçlarının yanında yazan yayın tarihlerini hepiniz fark etmişsinizdir. Peki Google arama sonuçlarında yayın tarihini nasıl belirliyor?

Google, site sahiplerine arama sonuçlarında bir web sayfasının yanında yer alan tarihin nasıl belirlendiğini ve site sahiplerinin gösterilecek tarihi nasıl belirleyebileceklerini belirten bir makale yayınladı.

Google Arama Sonuçlarında Yayın Tarihini Nasıl Belirliyor?

Tıpkı her işleminde olduğu gibi bu işlemde de Google, birden fazla doğrulama yöntemi kullanıyor. Bu yöntemlerden ilki, sayfada belirgin bir şekilde yer alan tarihin, yayın tarihi olarak belirlenmesi. Diğer bir yöntem ise kullanıcı tarafından, yapılandırılmış veri kullanılarak yayın tarihi olarak işaretlenen tarih.

Ancak, Google tarafından bir tarih belirlense bile arama sonuçlarında bu tarih yayınlanmaya bilir.

Google, bir sayfanın tarihini yalnızca özellik içerik ile alakalı ise gösterir. Örneğin, haber sitelerinde yayın saati oldukça önemlidir ve haber sitelerinin tamamında bu özellik yer alır. Ancak kurumsal sitelerin çoğunda içeriğin yayın saati ile ilgili bir durum bulunmadığından yayın saatinin neredeyse hiç önemi yoktur.

Doğru Tarihin Yayınlanması İçin Neler Yapılmalı?

Google’ın doğru tarihi seçmesine yardımcı olmak için, site sahipleri ve yayıncılar şunları yapmalıdır:

  • Net Bir Tarih Göstergesi : Sayfada belirgin bir tarih gösterin.
  • Yapılandırılmış Verileri Kullanın : AMP veya AMP olmayan sayfalar için datePublished ve dateModified şemasını doğru zaman dilimi belirleyicisiyle kullanın.

Google Haberler için Farklı Gereksinimler

Google Haberler’de sayfaların hem tarihi hem de saati göstermesini gerektiren daha katı bir kurallar kümesi bulunmaktadır.

Yapısal veriler kendi başına Google Haberler için yeterli değildir. Yayın tarihi ve saati başlık ile makale metni arasında görünür olmalıdır.

Kaynak : Google Webmaster Blog

Yorumlar

3 Yorum

2019 Mart Ayı Özeti - Hasan Yaşar

[…] Google arama sonuçlarında yayın tarihini nasıl belirliyor? […]

Serkan

Peki yazı güncellendiği zaman yayın tarihi değişmeli mi aynı mı kalmalı mesela 2016 da yayınlanan yazıyı güncelleme yapınca 2019 yapalım, mı 2016 da mı kalmalı

İsmail Emrah Demirayak

Merhaba Serkan,

Metin içerisinde önemli ek yapılmış olması veya mevcut bilgilerden birinin değişmesi gibi önemli durumlarda tarih olarak güncellenmeli, ufak tefek düzenlemeler ve sadece yayın tarihi güncellensin diye değişiklik yapmadan güncellenmemeli. Bu durumu arama motoru botları çözebiliyorlar artık.

Güncellenen içeriklerin arama sonuçlarında hangi tarihlere göre yer aldığı konusunda bir içerik paylaşmıştık, aşağıdaki linkte detaylarını bulabilirsiniz.
https://www.aramamotoru.com/google-arama-sonuclarinda-alaka-duzeyine-gore-farkli-tarihler-%E2%80%8B%E2%80%8Bgosteriyor/


Yorum yap

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.