Ana SayfaSEOGoogle Arama Sonuçlarında Yayın Tarihini Nasıl Belirliyor?

Google Arama Sonuçlarında Yayın Tarihini Nasıl Belirliyor?

-

Arama sonuçlarının yanında yazan yayın tarihlerini hepiniz fark etmişsinizdir. Peki Google arama sonuçlarında yayın tarihini nasıl belirliyor?

Google, site sahiplerine arama sonuçlarında bir web sayfasının yanında yer alan tarihin nasıl belirlendiğini ve site sahiplerinin gösterilecek tarihi nasıl belirleyebileceklerini belirten bir makale yayınladı.

Google Arama Sonuçlarında Yayın Tarihini Nasıl Belirliyor?

Tıpkı her işleminde olduğu gibi bu işlemde de Google, birden fazla doğrulama yöntemi kullanıyor. Bu yöntemlerden ilki, sayfada belirgin bir şekilde yer alan tarihin, yayın tarihi olarak belirlenmesi. Diğer bir yöntem ise kullanıcı tarafından, yapılandırılmış veri kullanılarak yayın tarihi olarak işaretlenen tarih.

Ancak, Google tarafından bir tarih belirlense bile arama sonuçlarında bu tarih yayınlanmaya bilir.

Google, bir sayfanın tarihini yalnızca özellik içerik ile alakalı ise gösterir. Örneğin, haber sitelerinde yayın saati oldukça önemlidir ve haber sitelerinin tamamında bu özellik yer alır. Ancak kurumsal sitelerin çoğunda içeriğin yayın saati ile ilgili bir durum bulunmadığından yayın saatinin neredeyse hiç önemi yoktur.

Doğru Tarihin Yayınlanması İçin Neler Yapılmalı?

Google’ın doğru tarihi seçmesine yardımcı olmak için, site sahipleri ve yayıncılar şunları yapmalıdır:

  • Net Bir Tarih Göstergesi : Sayfada belirgin bir tarih gösterin.
  • Yapılandırılmış Verileri Kullanın : AMP veya AMP olmayan sayfalar için datePublished ve dateModified şemasını doğru zaman dilimi belirleyicisiyle kullanın.

Google Haberler için Farklı Gereksinimler

Google Haberler’de sayfaların hem tarihi hem de saati göstermesini gerektiren daha katı bir kurallar kümesi bulunmaktadır.

Yapısal veriler kendi başına Google Haberler için yeterli değildir. Yayın tarihi ve saati başlık ile makale metni arasında görünür olmalıdır.

Kaynak : Google Webmaster Blog

2 YORUMLAR

  1. Peki yazı güncellendiği zaman yayın tarihi değişmeli mi aynı mı kalmalı mesela 2016 da yayınlanan yazıyı güncelleme yapınca 2019 yapalım, mı 2016 da mı kalmalı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Pinterest'te Nasıl Takipçi Kazanılır?

Pinterest’te Nasıl Takipçi Kazanılır?

0
Pinterest, dijital ortamda pazarlama yapıyorsanız her yönden yararlanabileceğiniz sosyal medya platformlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Pinterest’in bir yıl içerisinde edindiği aktif aylık kullanıcı sayısı,...