Arama sonuçlarının yanında yazan yayın tarihlerini hepiniz fark etmişsinizdir. Peki Google arama sonuçlarında yayın tarihini nasıl belirliyor?

Google, site sahiplerine arama sonuçlarında bir web sayfasının yanında yer alan tarihin nasıl belirlendiğini ve site sahiplerinin gösterilecek tarihi nasıl belirleyebileceklerini belirten bir makale yayınladı.

Google Arama Sonuçlarında Yayın Tarihini Nasıl Belirliyor?

Tıpkı her işleminde olduğu gibi bu işlemde de Google, birden fazla doğrulama yöntemi kullanıyor. Bu yöntemlerden ilki, sayfada belirgin bir şekilde yer alan tarihin, yayın tarihi olarak belirlenmesi. Diğer bir yöntem ise kullanıcı tarafından, yapılandırılmış veri kullanılarak yayın tarihi olarak işaretlenen tarih.

Ancak, Google tarafından bir tarih belirlense bile arama sonuçlarında bu tarih yayınlanmaya bilir.

Google, bir sayfanın tarihini yalnızca özellik içerik ile alakalı ise gösterir. Örneğin, haber sitelerinde yayın saati oldukça önemlidir ve haber sitelerinin tamamında bu özellik yer alır. Ancak kurumsal sitelerin çoğunda içeriğin yayın saati ile ilgili bir durum bulunmadığından yayın saatinin neredeyse hiç önemi yoktur.

Doğru Tarihin Yayınlanması İçin Neler Yapılmalı?

Google’ın doğru tarihi seçmesine yardımcı olmak için, site sahipleri ve yayıncılar şunları yapmalıdır:

  • Net Bir Tarih Göstergesi : Sayfada belirgin bir tarih gösterin.
  • Yapılandırılmış Verileri Kullanın : AMP veya AMP olmayan sayfalar için datePublished ve dateModified şemasını doğru zaman dilimi belirleyicisiyle kullanın.

Google Haberler için Farklı Gereksinimler

Google Haberler’de sayfaların hem tarihi hem de saati göstermesini gerektiren daha katı bir kurallar kümesi bulunmaktadır.

Yapısal veriler kendi başına Google Haberler için yeterli değildir. Yayın tarihi ve saati başlık ile makale metni arasında görünür olmalıdır.

Kaynak : Google Webmaster Blog

Comments (2)

  1. Pingback: 2019 Mart Ayı Özeti - Hasan Yaşar
    Posted on 12 Mart 2019
  2. Serkan
    Posted on 13 Mart 2019

Give a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.