Ana SayfaSEOGoogle, Arama Sonuçlarında Alaka Düzeyine Göre Farklı Tarihler ​​Gösteriyor

Google, Arama Sonuçlarında Alaka Düzeyine Göre Farklı Tarihler ​​Gösteriyor

-

Site sahipleri veya yöneticileri tarafında merak edilen konulardan biri yapılan aramalarda yayınlanan yazıların farklı tarihlerinin görünmesi ile ilgili farklılık. Bazı arama sonuçlarında yazıların yayınlanma tarihi bazı arama sonuçlarında yazıların güncelleme tarihi görünüyor. Bu durumda akla gelen soru: neden Google arama sonuçlarında farklı tarihler görünüyor?

Google’ın önemli isimlerinden biri olan John Mueller, arama sonuçlarında en alakalı olduğu düşünülen arama kelime veya arama kelimelerine bağlı olarak bir makalenin yayınlanma tarihini veya son değişiklik tarihini göstereceğini söylüyor.

Neden Google Arama Sonuçlarında Farklı Tarihler Görünüyor?

Site sahiplerinin veya yöneticilerin çok merak ettiği konulardan biri olan bu konu, bir izleyicinin Google Web Yöneticisi Merkezi Hangout(Google Webmaster Central Hangout)’unda aşağıdaki soruya John Mueller’in cevabı ile ortaya çıktı:

“Neden arama sonuçları bazen son değişiklik tarihi ve saati yerine son güncelleme tarihi ve saati gösteriyor? Kullanıcının bunu başka şekilde yapması yararlı olmaz mıydı?”

John Mueller izleyicinin sorduğu bu soruya cevap olarak bu durumun, şirket çalışanları tarafında da tartıştığı bir konu olduğunu ve her iki tarafta da güçlü argümanlar gördüğünü itiraf ederek cevabına başladı. Google’ın arama motoru algoritmaları, bir tarihin diğerine göre tercih edilmesi için varsayılan bir kural olmadığını, arama kelimelerinin belirli bir içerik parçasıyla hangi tarihin en alakalı olduğuna bağlı olarak değiştiğini aktardı.

Bazen orijinal yayın tarihini göstermek bazen de son değişiklik tarihini göstermek daha mantıklı oluyor. Örneğin, yazıların içerisinde yapılan bir değişiklik, arama kelimelerinin ilgili olduğu bir parça içeriğini kullanıcıların neyi aradığını etkileyecek kadar önemli ölçüde değiştirmiş olabilir. Böyle bir değişikliğin gerçekleştiği durumda, Google algoritmaları, orijinal yayınlanma tarihinden ziyade son değişiklik tarihini göstermeyi tercih edebilir.

John Mueller’in arama sonuçlarında yer alan sitelerin tarih ve saatini göstermesindeki farklılığın açıklandığı bölümü aşağıdaki videoda 11:15’den başlayarak izleyebilirsiniz.


.

John Mueller’in Google Webmaster Central Hangout canlı yayınında yaptığı bazı açıklamalar:

KAYNAK: Search Engine Journal

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

0
E-posta pazarlaması dijital pazarlamada önemli bir yere sahiptir. Maili okuyan müşterilerin dikkatini cezbetmek ve yolladığınız e-postaların okunmasını zevkli ve kolay bir hale getirmek istiyorsanız,...