Ana SayfaSEOFotoğrafların Seo Açısından Önemi

Fotoğrafların Seo Açısından Önemi

-

Sosyal mecraların kullanımın artmasında çok önemli katkısı olan, özellikle mobil taraftaki kullanım yoğunluğunun önemli bir kısmında yer alan fotoğraflar her zaman insanoğlunun öncelikle dikkatini çekmeyi başardı. Bazen paragraflarca yazıp anlatamadığınız bir olayı veya duyguyu bir fotoğraf ile anlatma imkanınız olur. İnsanlar uzun yazıları okumak yerine görsel üzerine yoğunlaşarak çok daha kısa sürede çok daha fazla bilgiye ulaşır ve iletişim halinde olduğu tüm insanlar hakkında bilgi sahibi olabilmek için verileri çok hızlı tüketir. İnsanlar için bu kadar ön planda olan Fotoğrafların Seo Açısından Önemi nedir?

Kullanıcılar göz önüne alındığında seçmiş olduğunuz fotoğrafın ilgi uyandıracak ve sayfanıza gelmeye ikna edecek bir şekilde hazırlanması gerekir. İlgi çekici bir görsel, ilgi çekici bir başlık kadar etkili olabilmektedir. Kullanıcılar sayfanıza ulaştıktan sonra yine ilk başta dikkat çeken noktalar sayfa içerisindeki görseller ve metin içerisinde bold, italik, renkli vb şekillerde işaretlenmiş kelimeler çekmektedir. Yazı ile ilgili olan görseller insanların fotografik hafızasında yer alarak metinden daha uzun süre hatırlanır olabilir, çünkü görsellik her zaman daha fazla oranda hatırlanabilmektedir.

Fotoğrafların Seo Açısından Önemi Nedir?

Arama motoru botları da sitenize gelen ziyaretçilerin memnuniyetini ön planda tuttuğu için yazılarınız içerisinde en az bir adet olmak üzere fotoğraf kullanılmasını ister ve yazınızda en az bir fotoğraf bulunması özellikle fotoğraf kullanmamış olan yazılara göre SEO açısından yazınızı bir adım öne çıkartır. Arama motoru optimizasyonu kriterleri arasında önemli bir yere sahip olan fotoğrafların yazınızın anahtar kelimeleri veya kelime grupları ile adlandırılması ayrıca bir öneme sahiptir.

Arama motorlarının bizlere sunduğu önemli hizmetlerden bir tanesi görsel aramalardır. Fotoğraflarınızı yazı anahtar kelime veya kelime grupları ile adlandırmanızın bir avantajı arama motorlarının görsel arama servislerinden yapılacak olan aramalar ile sayfanıza ulaşması olarak ön plana çıkar. Bunun bizim için önemli olan kısmı sadece arama motoru botları için yapmış olduğumuzu düşünsek de arama motoru görsel arama servislerinden sitemize ulaşabilecek kullanıcılardır, bu da sitemizin ziyaretçi sayısına olumlu olarak yansıyacaktır.

Görsellerinize gereken önemi göstermeniz hem kullanıcılar hem de arama motorları için önemlidir.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

0
Günümüz Dijital Dünyasında, reklam ve pazarlama stratejileri hızla değişmektedir. Bu değişimde en önemli rol oynayan şeylerden biri de farklı dijital reklam modellerinin olmasıdır.  Interstitial Reklamlar Interstitial...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?