Ana SayfaSEMGoogle Ads Performans Planlayıcısı Tanıtıldı

Google Ads Performans Planlayıcısı Tanıtıldı

-

Google Ads, geçtiğimiz gün (13 Mayıs 2019) yayınlanan güncelleme ile birlikte reklam harcamalarınızı planlamanıza yardımcı olarak yeni bir özelliğe kavuştu. Performans Planlayıcısı olarak adlandırılan bu yeni özellik, Google’a göre reklamverenlerin %43 daha fazla dönüşüm elde etmesine yardımcı olacak.

Google Ads Performans Planlayıcısı Tam Olarak Ne Yapıyor?

Reklamlarınız için en iyi harcama tutarını belirleyerek dönüşümleri arttırmanıza olanak sağlayacak bu yeni aracı Google Ads Ürün Müdürü Ahmad Ismail şu şekilde açıklıyor:

“Örneğin, 100 reklam kampanyası için aylık 92.000 dolarlık bir bütçeniz olduğunu varsayalım. Performans Planlayıcı, dönüşümlerinizi en üst düzeye çıkarmak için bu 92.000 doları reklam kampanyalarınıza nasıl dağıtmanız gerektiği hakkında bilgi verecek.”

 

Performans Planlayıcısı, farklı harcama seviyeleri ve EBM’ler gibi diğer ayarlamalar için farklı bilgiler sunabilecek şekilde hazırlandı.

EBM Nedir: Belirlediğiniz hedef edinme başına maliyetine göre mümkün olduğunca fazla dönüşüm elde etmenize yardımcı olacak şekilde ayarlayan otomatik bir teklif stratejisidir.

Planlayıcının dönüşüm sonuçlarınızı nasıl etkilediğini görmek için farklı harcama noktalarına tıklamanız yeterli olacaktır. Bu yöntemi ile dönüşümlerinizin $20’lık EBM’ye kıyasla $12’lık bir EBM’de nasıl farklılık gösterdiğini görebilirsiniz.

Planlayıcı ile her kampanya için ne kadar harcama yaptığınızı görebilir, farklı kampanyalara harcama tahsis edebilir ve performansı nasıl etkileyeceğine dair bir tahmin elde etmek için anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz.

Google Destek bölümündeki Performans Planlayıcısına ait makalede, aracın mümkün olan en doğru tahminleri sağlamak için nasıl tasarlandığı anlatılıyor:

“Planlayıcı milyarlarca arama sorgusunu dikkate alıyor ve her 24 saatte bir güncelleniyor. Daha sonra, mevsimsellik, rakip etkinlikleri, açılış sayfası vb. değişkenler de dahil olmak üzere toplu reklamlardaki alakalı reklam ihalelerini inceliyor. Bu incelemelere göre, raporlarınızın “Dönüşümler” sütununda bulunan dönüşüm türüne dayalı dönüşümleri tahmin etmeye başlıyor.”

Son olarak dikkate almanız gereken en önemli şey bu aracın bir planlayıcı olduğunu unutmamak. Planlayıcının yaptığı hiç bir değişiklik onayınızdan geçmeden gerçekleşmez. Planlayıcının sunduğu verileri uygulamak için, size özel oluşturduğu dosyayı indirip, reklam yöneticinize entegre etmeniz gerekmektedir.

AramaMotoru.com olarak Google ile ilgili tüm güncellemeleri blogumuz ve sosyal medya hesaplarımız üzerinden duyurmaya devam edeceğiz. Bizi takip etmeyi unutmayın.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

seo uyumlu içerik nedir içerik üreticiliği seo içerik içerik hazırlama

İçerik pazarlama ile marka bilinirliği nasıl sağlanır?

0
İnsanlar markanızın varlığından haberdar değillerse sizden alışveriş yapamazlar. Marka bilinirliğinin amacı da tam olarak budur. Marka bilinirliği, insanların size ihtiyaç duyduklarında işletmenizi tanımalarına ve...