Ana SayfaSEOGoogle AMP Adreslerini Değiştiriyor

Google AMP Adreslerini Değiştiriyor

-

Google 2016’nın ortalarında kullanıma sunduğu AMP hakkında yine bir yeniliğe gidiyor. Hızlandırılmış mobil sayfalar (Accelerated Mobile Pages Project) sayfaları kullanıma girdiği günden bu yana “aramamotoru.com/amp/baslik” şeklinde ön ek ile görüntüleniyor fakat yakın gelecekte Google AMP adreslerini değiştiriyor.

Önerilen yazı: AMP Nedir?

AMP URL’leri yakın bir zamanda alışkın olduğumuz “aramamotoru.com/amp/baslik” ön eki kullanımından vazgeçecek ve orijinal yayıncının URL adresini göstermeye başlayacak. Google aramalardaki tüm AMP’lerin URL’leri “aramamotoru.com/amp/baslik” ile başlar çünkü sayfalar yayıncının sunucusundan yüklenmez, Google AMP önbelleğinden yüklenir. Bu özellik Google’ın AMP deneyimini denetlemesine ve sayfaların tutarlı şekilde hızlı kalmasını sağlamayı amaçlar.

Yayıncılar, AMP hayatımıza girdiğinden bu yana Google öneki ile URL’lerini görüntülemekte, AMP URL’lerinin ön ek ile görünmesi Google’ın AMP hakkında ihtiyaç duyduğu geribildirimlerin bir sinyali olarak kullanılıyor. Google Arama uygulamasında AMP URL’lerinin varsayılan olarak yayıncı URL’lerine doğrudan erişim sağlayacak bir düzeltme yapacağını paylaştı, mobil web tarayıcıları için de benzer bir düzeltme yapacak.

Google, çözümünün teknik ayrıntıları hakkında yaptığı açıklama:

“W3C TAG tarafından tavsiye edildiği gibi, ortaya çıkan Web Paketleme(Web Packaging) standardına dayalı yeni bir AMP Cache önceliği uygulamak istiyoruz.”

Yeni web standardı, yayıncıların URL’lerinin hızlandırılmış mobil sayfalarda kalmasına ve Google’ın sunucularının hızından yine de yararlanılmasına olanak sağlamaya devam edecek.

“Gerçekte hedeflenen AMP deneyiminde hem istenilen kullanıcı deneyiminden(UX) hem de performans sağladığından emin olmak için Chrome Tarayıcı ve Google Arama’nın deneme sürümünü temel alan bir prototip oluşturduk.”

Google AMP adreslerini ne zaman kullanıma sunacak?

Google’ın bir sonraki adımında yeni web standardının web tarayıcılarında ve Google AMP Cache’inde tamamen uygulanması sağlayacak. Bahsedilen düzenleme 2018’in ikinci yarısında gerçekleştirilecek.

KAYNAK: https://www.searchenginejournal.com/amp-urls-will-soon-show-full-publisher-addresses/231615/

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dönüşüm Hunisi Satışları Nasıl Etkiler?

Dönüşüm Hunisi Satışları Nasıl Etkiler?

0
Dönüşüm hunisi, satın alma süreçlerinin başından sonuna kadar izlenen yolları ifade etmektedir. Dönüşüm hunisinin kullanılması, satın alma süreçlerinin benzer bir yapıda ilerlemesinden kaynaklanmaktadır. Dönüşüm...
Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Nedir?