Ana SayfaSEOGoogle, Anahtar Kelime Bazlı Pinterest Sayfalarını Arama Sonuçlarından Kaldırdı

Google, Anahtar Kelime Bazlı Pinterest Sayfalarını Arama Sonuçlarından Kaldırdı

-

Pinterest yayınladığı bir halka arz dosyasında Google tarafından uygulanan anahtar kelime açılış sayfalarının arama sonuçlarındaki indekslerinin kaldırıldığını paylaştı. Google’ın Pinterest yaptırımı ile Pinterest’in büyümesini sekteye uğrattığı ve gelişimini yavaşlattığı hatta gerilemesine neden olduğu aşikar.

Pinterest SEO Nedir? Pinterest SEO Nasıl Yapılır?

Google’ın Pinterest yaptırımı

Pinterest’in son IPO halka arz dosyası, gerçekleşen özel bir Google güncellemesi nedeniyle 2018’de Pinterest’in büyümesiyle ilgili meydana gelen negatif detaylar içeriyor.

Google, 2018’in ilk çeyreğinde Pinterest’in anahtar kelime açılış sayfalarını arama sonuçlarından kaldırdı. Bu, Pinterest’in arama trafiğini ve kullanıcı büyümesini yılın geri kalanında da negatif etkiledi. Ayrıca Pinterest, Google’ın yaptırımının yol açtığı zarardan kurtulamayacağını belirtiyor.

Google’ın Pinterest yaptırımı sonrası Pinterest açılış sayfalarını arama sonuçlarından kaldırmasının nedeni Google tarafından tam olarak açıklanmadığını ve durumun belirsizliğini koruduğu da bir diğer konu başlığı.

Hemen Kullanmanız Gereken 10 Pinterest Stratejisi

Google’ın Pinterest yaptırımı ile ilgili olarak Pinterest’in halka arz dosyasında belirtilenler:

“… 2018’in ilk çeyreğinde Google, sonraki çeyreklerde trafik ve kullanıcı büyümesini olumsuz yönde etkileyen anahtar kelime açılış sayfalarımızı dizinden kaldırdı. Bu işlemlere itiraz etme yeteneğimiz sınırlıdır ve bu tür işlemlerden kaynaklanan trafik kaybı veya kullanıcı büyümesini azaltan bu durum için arama motoru optimizasyonu stratejilerimizi revize edemeyebiliriz. ”

Pinterest’in halka arz başvurusu dosyasında, yatırımcılara bir bölümün arama trafiğine bağlı olduğuna dair genel bir bilgi de yer alıyor.

Buradan hareketle arama motorlarından yönlendirilen kullanıcı sayısını koruma ve arttırma yeteneği Pinterest’in kontrolü dışında gelişen bir durum olarak dikkat çekiyor.

“Google gibi arama motorları, arama algoritmalarını ve politikalarını değiştirebilir veya bu politikaları bizim için olumsuz, önceden haber vermeden tahmin edemediğimiz veya uygulayamayacağımız şekilde değiştirebilir. Bu durum gerçekleştiğinde, belirli Pinterest arama sonuçlarının organik arama sıralamasında düşüşler veya indekslerimizin azalmasını bekliyoruz; bu da sunduğumuz trafikte, yeni kullanıcı kayıtlarında ve mevcut kullanıcı korumasında ve mevcut kullanıcıların katılımda düşüşe neden oluyor.” denildi.

Pinterest, Google’ın güncellemelerinin bir sonucu olarak trafik ve kullanıcı büyümesinde düşüş yaşadığını ve gelecekte daha fazla dalgalanma görmeyi beklediğini belirtmeye devam ediyor.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

2024'te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

2024’te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

0
E-ticaret firmaları Instagram'ı, ürünlerini ve hizmetlerini sergilediği popüler bir araç olarak kullanmaya başladı. Bu platform, e-ticaret yapan küçük/büyük bütün işletmeler için yeni bir çağ...