Ana SayfaSEOGoogle Anahtar Kelime Planlayıcı SEO için nasıl kullanılır?

Google Anahtar Kelime Planlayıcı SEO için nasıl kullanılır?

-

Google anahtar kelime planlayıcı, SEO çalışmaları yapacak kişiler için de önemli yardımlar sunuyor.  Peki, Google anahtar kelime planlayıcı SEO için nasıl kullanılır? Gelin birlikte bakalım.

Google’ın daha çok reklam verenlere yardımcı olması adına oluşturmuş olduğu platformda Google anahtar kelime planlayıcı da bulunuyor. Bu bölümde rekabet analizi, anahtar kelimelerin performansları gibi pek çok farklı veriye ulaşabilmek mümkün. Bu durum Google anahtar kelime planlayıcının en yaygın anahtar kelime araştırma araçlarından birisi olmasını sağladı ve yıllardan beri de kullanılıyor.

Google, Eylül 2022 algoritma güncellemesini duyurdu

Neden Google Anahtar Kelime Planlayıcı?

Google Anahtar Kelime Planlayıcı’nın kullanılmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi servisin Google tarafından desteklenmesi ve arama sonuçlarını ile buradaki verilerin harmanlanmış olması. Aynı zamanda ücretsiz olması da servisin popülerlik kazanmasında oldukça etkili.  Arkasında Google olması nedeniyle güvenilir platformlardan birisi olarak tanımlanabilecek anahtar kelime planlayıcısı, bu nedenle her SEO uzmanının mutlaka göz attığı yerlerden birisi. Anahtar kelime planlayıcısının avantajları arasında ise ücretsiz olarak anahtar kelimeler ile ilgili sınırsız araştırma yapılabilmesi yer alıyor. Tüm bunlar, aracın kullanılması için oldukça önemli artılar.

SEO için Google Anahtar Kelime Planlayıcı nasıl kullanılır?

SEO için bu aracın kullanılması söz konusu olduğunda ise kullanıcıların öncelikle Google hesabını kullanması gerekiyor. Eğer mevcut hesabınızı kullanmak istemiyorsanız, yeni bir Google üyeliği alabilirsiniz ve bu hesaba giriş yaparak Google Anahtar Kelime Planlayıcı‘ya giriş yapabilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra ise anahtar kelime planlayıcısında “Yeni anahtar kelimeleri keşfedin” ve “Aranma hacmi ve tahminleri alın” seçeneği karşınıza çıkacaktır. Burada yeni anahtar kelimeler keşfetmek için yeni anahtar kelimeleri keşfedin seçeneğine tıklayarak devam edebilirsiniz.

Sistemde bir web sitesi ile başla özelliğini kullanmak da oldukça kullanışlı. Girilen web sitesinin belirli bir sayfa ya da konumu hakkında ayrıntılı verilere bu seçenek ile ulaşabilirsiniz. Böylece rakipler için de detaylı bir inceleme fırsatı bulmanız mümkün.

Yeni anahtar kelimeler keşfetme

Yeni anahtar kelime keşfet seçeneği sonrasında anahtar kelimeler için veri giriş yapmanız yeterlidir. Hangi konuda detaylı araştırma yapmak istiyorsanız anahtar kelimeleri girerek sonuçlara göz atabilirsiniz. Daha detaylı analiz için konum ve tarihi aralıklarını değiştirebilir, arama kelimenize yeni eklemeler yapabilir ve böylece seçeneklerinizi daha da daraltabilirsiniz.

Buradan alacağınız sonuçlar yeni konular için sizlere ilham verecektir. Ayrıca rekabeti düşük olan anahtar kelimelerde de içerikler oluşturarak bu boşluklardan yararlanabilirsiniz. Tüm arama çalışmalarınızı yaptıktan sonra ise çalışmalarınızın havada kalmadığını da hatırlatmamız gerekiyor. Zira yaptığınız çalışmalarda verileri sağ üst köşedeki seçenekler aracılığı ile indirebilir ya da Google E-Tablolar gibi bulut sistemlerindeki hesabınızda saklayabilirsiniz. Dışa aktarma yaptıktan sonra ise dilediğiniz şekilde bu çalışmaları şekillendirebilir içeriklerinizi hazırlayabilir ve performans takibini başlatabilirsiniz.

SEO için kullanılabilecek olan bu çalışmalar reklam ve içerik pazarlaması gibi pek çok farklı alanda da etkin bir şekilde tercih ediliyor. Araca ulaşma ve kullanma konusunda edindiğiniz bilgiler doğrultusunda performansınız arttırmanız tamamen sizin elinizde. Araca ne kadar vakit ayırır ve ne kadar derinlemesine analiz yaparsanız, o kadar fazla anahtar kelimeye ulaşabilir ve yeni keşifler yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

seo uyumlu içerik nedir içerik üreticiliği seo içerik içerik hazırlama

İçerik pazarlama ile marka bilinirliği nasıl sağlanır?

0
İnsanlar markanızın varlığından haberdar değillerse sizden alışveriş yapamazlar. Marka bilinirliğinin amacı da tam olarak budur. Marka bilinirliği, insanların size ihtiyaç duyduklarında işletmenizi tanımalarına ve...