Ana SayfaSEOGoogle, Arama Konsolu’na HTTPS raporunu ekliyor

Google, Arama Konsolu’na HTTPS raporunu ekliyor

-

Google, web site yöneticilerinin daha fazla kontrole sahip olması adına HTTPS raporunu Google Arama Konsolu’na ekleyeceğini duyurdu. Yeni özellik, HTTPS kontrolünü ve güvenli olmayan olarak dizine eklenen sayfaların kontrol edilmesini sağlayacak.

Google blog sayfası üzerinden yapılan açıklamada, “Sizden duyduğumuz yaygın isteklerden biri, sitenin HTTPS durumu hakkında daha fazla bilgi sağlamak ve hangi sayfaların HTTPS üzerinden sunulmadığını ve sorunları anlamayı kolaylaştırmaktı” denildi. Kullanıcılardan gelen taleplere karşılık HTTPS raporunu geliştirmek isteyen Google, 1-2 ay içerisinde bu özelliğin devreye alınacağını açıkladı.

HTTP ile HTTPS arasındaki farklar nelerdir?

HTTPS raporu neler sunacak?

Search Console ya da Türkiye’deki yaygın adıyla arama konsoluna eklenecek HTTPS raporu, sitedeki URL’lerin kontrol edilmesini sağlayacak. Bu kapsamda ise dizine eklenen sitelerin kaç tanesinin HTTP ve kaç tanesinin HTTPS olarak eklendiği raporda gösterilecek.

HTTP ve HTTPS protokolleri benzer olsa da Google için arada büyük fark var. Zira HTTPS, istekleri ve yanıtları şifrelemek ve imzalamak için TLS kullanıyor. Bu da onu daha güvenli bir seçenek haline getiriyor. Sitelerde HTTPS kullanılmasını öneren Google, bu rapor sayesinde HTTPS, HTTP kontrollerini de kolaylaştırmış olacak. Son raporlara göre Google genelindeki trafiğin %95’i HTTPS üzerinden sağlanıyor. Bu sayı, HTTPS’in önem kazanmaya başladığı 2014 yılından bu yana istikrarlı bir şekilde arttı.

HTTPS raporunda kontrolün yanı sıra HTTPS gösterimlerini engelleyen sorunların da öğrenilmesini sağlayacak. SSL sertifika sorunları, güvenlik olmayan üçüncü taraf kaynakları gibi hataları görebilecek olan site yöneticileri, bu sorunu öğrendikten sonra buna yönelik çözümler geliştirebilecek.

HTTPS, onaylanmış bir Google sıralama sinyali olduğundan, dijital pazarlamacılar ve SEO uzmanları için bu yeni rapor değerli bilgiler sunacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

0
E-posta pazarlaması dijital pazarlamada önemli bir yere sahiptir. Maili okuyan müşterilerin dikkatini cezbetmek ve yolladığınız e-postaların okunmasını zevkli ve kolay bir hale getirmek istiyorsanız,...