Ana SayfaSEOGoogle Analytics'ten Yeni Rapor: Kitleler

Google Analytics’ten Yeni Rapor: Kitleler

-

Google Analytics tarafından bir web sitesini ziyaret eden özel kitlelerin analizini yapan yeni bir rapor yayınlandı. Bu tarz güncellemeler hakkında daha önceden bilgi veren Google Analytics, bu sefer herhangi bir bilgi vermeden raporu yayına aldı.

Google Analytics’ten Yeni Rapor: Kitleler

Güncelleme hakkında Analytics kullanıcılarına daha önceden bilgi vermeyen Google, henüz güncelleme hakkında da resmi bir açıklama yapmadı.Analytics kullanıcılarının ise güncellemeden ancak hesaplarına girince karşılarına çıkan bilgilendirme mesajından sonra haberleri oldu.

İşte Google Analytics hesaplarına giriş yapan kullanıcıların karşısına çıkan o mesaj;

Google Analytics'ten Yeni Rapor: Kitleler

Kullanıcıların karşısına çıkan bildirimde “SEE REPORT” – “RAPORU GÖR” butonuna tıklandığında, bildirim kullanıcıları rapora yönlendirir ve kullanıcının karşısına daha ayrıntılı bir bildirim daha çıkar.

Google Analytics'ten Yeni Rapor: Kitleler

Ayrıca rapora “Raporlar” menüsünün altından “Kitle” sekmesinin altında bulunan “Kitleler” linkinden de ulaşılabilir. Link ilk kez ziyaret edileceğinden gözden kaçmaması ve dikkat çekmesi için “Kitleler” başlığının yanında “New” – “Yeni” yazacaktır.

Google Analytics'ten Yeni Rapor: Kitleler

Bu rapordaki verileri görebilmek için öncelikle Google Analytics hesabında kitle yapılandırılmış olmalıdır.Aksi takdirde rapor boş görünecektir.

Kitleler raporunda verisi gösterilen özel kitle, önceden tanımlanmış bir şartı yerine getiren bir grup ziyaretçidir.Örneğin, yeni ziyaretçiler, geçmiş müşteriler, sitenin belirli bir bölümünü ziyaret eden kullanıcılar vb. ziyaretçiler için farklı izleyiciler oluşturulabilir.

Kitleler oluşturulduktan ve Google Analytics’e yayınlandıktan sonra Hedef Kitleler raporunda aşağıdaki metrikler görüntülenmeye başlayacaktır:

  • Edinme: Hedef kitlenin gönderdiği kullanıcıların hacmi ve hedef kitlenin potansiyel yeni iş üretmek için ne kadar iyi çalıştığı bilgisini verir.
  • Davranış: Hemen çıkma oranı, oturum başına düşen sayfa sayısı ve sitede geçirilen süre temelinde belirli bir kitleyle kurulan etkileşim bilgisini verir.
  • Dönüşümler: Hedef tamamlamaları ve işlemler açısından kitlenin ne kadar iyi performans sağladığı bilgisini verir.

Kitlelerin hakkında bilgi sahibi olmak veya kitleler hakkında nasıl bilgi sahibi olacağını bilmek, site sahipleri tarafından bütçelerini belirli bir kitleye aktarmalarını sağlayabilir.

Rapor hakkında henüz ayrıntılı bir bilgi bulunmamakla beraber, ilerleyen günlerde Google tarafından yapılması beklenen resmi açıklama ile yeni rapor hakkında daha ayrıntılı ve daha çok bilgiye ulaşabileceğiz.

Kaynak:https://www.searchenginejournal.com/google-analytics-introduces-new-audiences-report/234781/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

0
Günümüz Dijital Dünyasında, reklam ve pazarlama stratejileri hızla değişmektedir. Bu değişimde en önemli rol oynayan şeylerden biri de farklı dijital reklam modellerinin olmasıdır.  Interstitial Reklamlar Interstitial...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?