Ana SayfaPazarlamaYurt Dışında ve Türkiye’de Youtube'un Farkı

Yurt Dışında ve Türkiye’de Youtube’un Farkı

-

Yurt dışında ve Türkiye’de Youtube‘un farkı çok büyük.Sadece para kazanmak değil birçok yönde farkı var. Genellikle ne tür farklar var diye düşündüğümüzde sadece yurt dışında çok daha fazla para kazanılabiliyor ama Türkiye’de çok az kazanılıyor diyoruz ama bazı şeyleri görmezden geliyoruz.

Yurt Dışında ve Türkiye’de Youtube’un Farkı

Öncelikle Türkçe bir YouTube kanalınız varsa YouTube videolarınızın 1.000 izlenmesinden 1TL kazanıyorsunuzdur. Eğer YouTube kanalınız 10 Milyon izleniyorsa (Aylık) aşağı yukarı 10.000TL kazanmışsınızdır. Bazı Yabancı YouTube kanallarının Adsense raporlarına göre bir yabancı YouTube kanalı Türkçe içerik yapan YouTube kanalından aşağı yukarı 10-15 kat daha fazla gelir elde ediyor. Yabancı bir YouTube kanalı Aylık 10 Milyon izlediğinde 30 bin dolar (112 Bin TL) civarında kazanç sağlarken Türkçe içerik sağlayan YouTube kanalı 2.681 dolar (10 Bin TL) kazanıyor.

Burada YouTube’da İngilizce içerik üretmenin Türkçe içerik üretmekten daha kârlı ve daha güzel bir iş olduğunu düşünebilirsiniz fakat YANILIYORSUNUZ…

Karşılaştırma

Şöyle bir örnekten yola çıkalım. Amerika’da 2 Milyon takipçisi olan bir YouTuber var. Türkiye’de ise İstanbul’da yaşayan 2 Milyon takipçisi olan bir YouTuber var.

Amerika’da yaşayan YouTuberi tanıyan kişi çok azdır. Onun takipçi kitlesi dünya geneline yayılmıştır. Onu Almanya, İngiltere, Rusya ve birçok ülkeden izleyen insanlar var ve bir etkinlik yapmak isterse veya bir şey pazarlamak isterse maalesef çok az kitlesi olacaktır. Türkiye’de ise İstanbul Şehrinde 1-1.5 Milyon insan bu YouTuberi tanıyor ve bu YouTuber local olarak pazarlama yapabilir, sponsorlu reklamlar yapabilir, buluşmalar gerçekleştirebilir. (Başka şehirde yaşayan takipçileri buluşmalar için mutlaka o şehre gelecektir.)
Yurt dışındaki YouTuberin elde edebileceği kitle Türkiye’de bulunan YouTuberin elde ettiği kitlenin 15-20 kat daha altında olacaktır.  Türkiye’de yaşayan YouTuberin izleyicileri aynı ülkede ve hatta büyük çoğunluğu aynı şehirde. Haliyle lokal pazarlama çok rahat yapılabiliyor ve bu kişiye adeta influencer diyebiliriz 🙂

Türkiye’de YouTuber Olmak – Yurt Dışında YouTuber Olmak

Türkiye’de YouTuber olmak demek bir bakıma Ünlü olmak anlamına geliyor. Yurt dışında YouTuber olmak demek pek bir şey ifade etmiyor, sizi bilmemeleri anlamına denk geliyor.  Türkiye’de YouTuber olmak sadece internet ortamında değil televizyon, gazete, radyo ve etkinliklerde de yer almak demektir. Türkiye’de YouTuber olmanın en keyif verici yanı ise sokakta yürürken insanların seni tanıması ve seninle resim çekilmesi. Ben şahsen Bursa’da yaşamama rağmen metro da seyahat ederken bazı insanlar beni tanıyorlar ve sen HelpMert misin? Diye soru soruyorlar Bu oldukça keyif verici, beni çok mutlu eden bir durum ve beni daha çok video çekmeye, içerik üretmeye motive eden bir şey fakat Yurt dışında yaşayan YouTuberlar maalesef bu tadı çok iyi tadamayacaklardır.

Şanslı olduğumuz bir diğer konu ise biz izleyicilerimiz ile genel olarak aynı kültürden geliyoruz. Onları gücendirmemiz gerektiğini ve nelerin onları gücendirebileceğini çok iyi biliyoruz. Bu yüzden videolarımızda daha dikkatliyiz.

Şöyle bir konuyu toparlayacak olursak

  • Sizi tanıyan insanlar çok daha fazla.
  • Local pazarlama yapabiliyorsunuz.
  • Marka iş birlikleri
  • Sponsor anlaşmaları

Gibi artı yönler ile Adsense’den yabancı kanallara göre az gelir elde etseniz bile bu saydığım artı yönler ile yabancı kanallardan daha fazla kazanç elde edebilirsiniz. Burada marka değeriniz çok önemlidir ve video başına çok yüksek rakamlarda kazanç sağlayabilirsiniz.

Türkiye’de YouTuber olduğunuzda yabancı kanallara göre daha fazla şanslısınız. Bol şans 🙂

YouTube Kanalıma Abone Olmayı Unutmayın: https://goo.gl/jNSJpx
Mert Kuşkapan: Https://facebook.com/mertkuskapann  –  instagram: @mertkuskapan @helpmert
Web Sitem: www.helpmert.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

0
Günümüz Dijital Dünyasında, reklam ve pazarlama stratejileri hızla değişmektedir. Bu değişimde en önemli rol oynayan şeylerden biri de farklı dijital reklam modellerinin olmasıdır.  Interstitial Reklamlar Interstitial...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?