Ana SayfaSEOGoogle Arama kalite değerlendirme kriterleri sıralamayı etkiler mi?

Google Arama kalite değerlendirme kriterleri sıralamayı etkiler mi?

-

Google’ın Danny Sullivan, arama sıralamasındaki değişikliklerin nasıl uygulandığını, arama kalite değerlendirme kriterleri ve süreçteki rolünü açıklıyor.

Google, arama sıralamasındaki değişikliklerin kullanıcılara sunulmadan önce nasıl değerlendirildiği hakkında ayrıntılı bir yazı paylaştı.

Google Arama için genel sözcüsü Danny Sullivan, arama kalitesi değerlendiricilerinin rolünü ve değerlendirmelerinin algoritma güncellemelerine nasıl dahil edildiğini anlatıyor.

Google’ın arama algoritmalarında her yıl binlerce değişiklik yapılır ve bunların tümü, dünyanın dört bir yanındaki arama yapan kullanıcılar için faydalı olup olmadıklarını belirleme sürecinden geçer.

İşte algoritma güncellemelerinde kalite değerlendiricileri ve normal kişilerden gelen geri bildirimlerin kullanılmasının bazı yolları.

Google Düşük Kaliteli İçeriğin Tanımını Değiştirdi

Araştırma

Google araştırma ekibi, Google Arama’nın nasıl daha yararlı olabileceğini anlamak için dünyanın her yerinden insanlarla konuşuyor:

“İnsanları bize projelerimizin farklı yinelemeleri hakkında geri bildirim vermeye davet ediyoruz ve farklı topluluklardaki insanların online bilgilere nasıl eriştiklerini anlamak için saha araştırması yapıyoruz.”

Nihayetinde, Google’ın misyonu, bilgiyi evrensel olarak erişilebilir ve yararlı kılmak ve bu hedefe ulaşmak için tüm kullanıcılara hizmet etme taahhüdü vermektir.

Arama kalite değerlendirme kriterleri

Google, algoritmalarının içeriği nasıl yansıtmayı amaçladığını açıklayan kalite değerlendirme yönergelerine sahiptir.

Yönergeler 160 sayfadan fazladır ancak tek bir cümleyle daraltılacaksa Sullivan bunu şu şekilde ifade eder:

“… Aramanın mevcut en güvenilir kaynaklardan alakalı sonuçlar getirmek için tasarlandığını söylemek isteriz.”

Birçok sinyal Google’ın algoritmaları tarafından otomatik olarak alınır ancak konu alaka düzeyi ve güvenilirlik gibi sinyaller olduğunda bunlar insan yargısı gerektirir.

Google’ın tüm dünyada 10.000’den fazla kişiden oluşan ve “arama kalitesi derecelendiricileri” olarak adlandırılan bir grubu var.

Derecelendiriciler, Google’ın insanların arama sonuçlarını nasıl deneyimleyebileceğini değerlendirmelerine yardımcı olur.

Derecelendirmeler Google’ın yönergelerine göre sağlanır ve gerçek kullanıcıları ve olası bilgi ihtiyaçlarını temsil etmeyi amaçlar.

Arama kalitesi puanlayıcıları, geribildirim sağlamaya başlamadan önce Google’ın puanlayıcı yönergeleri üzerinde çalışır ve test edilir.

Google Kalite Değerlendirme Rehberi Doğrudan Sıralama Faktörleriyle mi İlgili?

Arama kalitesi derecelendiricileri nasıl çalışır?

Google, bir grup değerlendiriciye bir dizi sorgu atar ve bu aramalar için sonuç sayfalarının iki sürümü gösterilir. Bir sonuç kümesi Google’ın şu anki sürümünden, diğeri ise düşündüğümüz bir iyileştirmedir.

Sonuçlarda görünen her sayfa, değerlendirici yönergelerine göre sorguya göre değerlendirilir.

Uzmanlık, otorite ve güvenilirlik gibi şeyleri değerlendirmek için – bazen “E-A-T” olarak anılır – değerlendiriciler kaynaklar üzerinde itibar araştırması yapmaları istenir.

Değerlendiriciler bu araştırmayı yaptıktan sonra, her sayfa için bir kalite derecelendirmesi sağlarlar

Sıralamalar için doğrudan kullanılmayan derecelendirmeler

Sullivan şöyle diyor:

“Bu derecelendirmenin, bu sayfanın veya sitenin Google Arama’da nasıl sıralandığını doğrudan etkilemediğini belirtmek önemlidir. Hiç kimse herhangi bir kaynağın “yetkili” veya “güvenilir” olduğuna karar vermiyor. Özellikle, sayfalara, onları ne kadar iyi sıralayabileceklerini belirlemenin bir yolu olarak derecelendirmeler atanmamıştır. ”

Arama kalitesi derecelendirmeleri, Google’ın sistemlerinin kurallarına uygun harika içerikler sunmak için ne kadar iyi çalıştığını ölçmesine yardımcı olan bir veri noktasıdır.

Daha fazla bilgi için buradaki Google’ın makalesine bakabilirsiniz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

5 Adımda Dijital Marka Bilinirliğinizi Arttırın

5 Adımda Dijital Marka Bilinirliğinizi Arttırın

0
Günümüzde neredeyse her şeyin dijitalleştiği dünyada markaların da bilinirliklerini artırmaları için dijital dünyada yer edinmeleri gerekiyor. Kullanıcılar zamanlarının çoğunu çevrimiçi platformlarda geçiriyor,  ürün ya...