Ana SayfaSEOGoogle arama sonuçları için AMP hikayeleri nasıl optimize edilir?

Google arama sonuçları için AMP hikayeleri nasıl optimize edilir?

-

AMP hikayeleri için SEO ile ilgili resmi bir öneri seti artık AMP Açık Kaynak Projesi‘nden edinilebilir. AMP hikayeleri nasıl optimize edilir? AMP hikayeleri Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformlarındaki hikayelere benzer. Temel fark, dizine eklenip Google Arama sonuçlarında görüntülenebilmeleridir.

AMP Nedir? Google Hızlandırılmış Mobil Sayfalara Neden İhtiyaç Duyuyor?

AMP hikayelerine özgü SEO taktikleri

AMP hikayeleri, web sunucunuzda bir URL’ye sahip olmaları, bağlanabilir olmaları ve diğer web sayfalarına bağlantı verebilmeleri açısından diğer web sayfaları gibidir.

Google’da bir yazılım mühendisi olan Flavio Palandri Antonelli şöyle diyor:

“Özellikle, tıpkı sitenizdeki diğer sayfalarda olduğu gibi, kullanıcılarınızın ve botların onları keşfedebilmesi için hikayelerinizin web sitenizden bağlandığından emin olun. Bir site haritası kullanıyorsanız, hikayelerinizi bu site haritasına eklediğinizden emin olun. Normal web sayfalarınızı sosyal medyada gönderi olarak paylaşıyorsanız, hikayelerinizi de gönderin. Buraya gelebiliriz, ancak anafikir şu: web sitenizin geri kalanına zaten uyguladığınız en iyi uygulamaları takip etmeye devam edin.” .

AMP hikayeleri nasıl optimize edilir?

İşte AMP hikayelerine özgü SEO taktikleri. Bu taktiklerin kapsamlı olmadığını ve web sayfalarınız için yapılan standart SEO çalışmaları ile birlikte kullanılması gerektiğini unutmayın. 

Mobil Etkileşim İçin Yüksek Kaliteli AMP Sayfaları Oluşturma

Meta veri: AMP öyküleri, öyküye meta veriler eklemek için yerleşik bir mekanizmaya sahiptir. Bu, meta verilerden yararlanan arama motorları ve diğer keşif özellikleriyle maksimum uyumluluk sağlar. 

Dahili bağlantı: Site sahipleri, diğer sayfalardaki AMP öykülerine cömertçe bağlantı vermelidir; örneğin, ana sayfadan veya uygulanabilir olduğunda kategori sayfalarından bağlantı vermek gibi.

URL formatı: Bir hikayenin URL’sinde AMP öykü biçimini kullandığını belirtmeye gerek yoktur. Sitenizdeki diğer web sayfalarıyla aynı URL biçimini izleyin.

Sayfa ekleri: Sayfa ekleri, hikayenizle birlikte klasik makale formunda ek bilgiler sunmak için kullanılabilir.

Resim açıklamaları: Uygun yerlerde anlamlı alternatif metin kullanın.

Video altyazıları: Hikayelerinizdeki videolar için altyazı ve/veya altyazı etiketi sağlamayı düşünün.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dönüşüm Hunisi Satışları Nasıl Etkiler?

Dönüşüm Hunisi Satışları Nasıl Etkiler?

0
Dönüşüm hunisi, satın alma süreçlerinin başından sonuna kadar izlenen yolları ifade etmektedir. Dönüşüm hunisinin kullanılması, satın alma süreçlerinin benzer bir yapıda ilerlemesinden kaynaklanmaktadır. Dönüşüm...
Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Nedir?