Ana SayfaSEOGoogle Artık AMP Makaleleri İçin Daha Büyük Görseller İstiyor

Google Artık AMP Makaleleri İçin Daha Büyük Görseller İstiyor

-

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google artık AMP makaleleri için daha büyük görseller istiyor. AMP makaleleri üzerinde yapılan bu değişiklik bir çok web sitesinin Search Console üzerinde AMP hatası almasına sebep oldu.

AMP Makaleleri İçin Daha Büyük Görseller

AMP’nin yeni getirdiği güncelleme ile birçok web sitesi Search Console’da AMP hatası almaya başladı. Bu hatanın sebebi AMP için değiştirilen bir kural. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen değişiklik ile AMP’nin istediği görsel boyut genişliği 1.200 pilsele yükseldi. Bununla birlikte görselde yer alan piksel adedi de 800 bin piksele yükselmiş oldu. Önceden bu sayılar genişlik için 696 pikselken toplam piksel sayısı ise 300 bindi.

Yani bu demek oluyor ki AMP makalelerinde yer alan görselerinizin genişliği 1.200 pikselden daha az olursa AMP hatası ile karşılaşacaksınız. Ancak görüntü boyutuna karışan Google, görüntü formatı konusunda site yöneticilerini serbest bırakıyor. Tabi yine kendi belirlediği formatlar arasından. Bu görüntü formatları ise JPG, PNG ve GIF.

Şimdilik 1.200 olarak belirlenen görsel genişliği kuralının ne kadar kalıcı olacağı ve kullanımının site sahiplerini ne kadar zorlayacağı şuan için belirsiz. Ancak bizce Google bu değişiklikten vazgeçerek eski sisteme geri dönecek veya orta bir yol bulacaktır. Ancak tabi ki bunlar için kullanıcı geri bildirimleri ve şikayetlerin olması gerekiyor veya Google’ın yaptığı A/B Testlerinden olumsuz sonuçlar çıkması gerekiyor. Bakalım zaman bize neler gösterecek?

Kaynak : Developers.Google

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Google: Başlıkların %87'sini Kullanıyoruz

Google: Başlıkların %87’sini Kullanıyoruz

0
Google’a başlık değişiminin arama motorunda nasıl etki bırakacağı ve bu etkilere nasıl adapte olacağımız konusunda aylarca sorular soran gazeteciler öğrenmek istediklerini elde etmeyi başarmış...