Ana SayfaSEOGoogle Chrome arama önerilerinde cevapları gösterecek

Google Chrome arama önerilerinde cevapları gösterecek

-

Her zaman Google’ın yeniliklerini konuşuyoruz ama yakın zamanda bu kadar yoğun değişiklik süreci olduğunu hatırlamıyorum. Google Arama’da 13 Eylül ve sonrasındaki uzun sayılabilecek değişiklikler, Google Search Console’daki yeni gelen özellikler, Google Adsense reklam gösterim kriterlerinde karşılaştığımız uyarılar ve Google Ads tarafındaki gelişmeler vb pek çok şey sayabiliriz. Bunların arasına organik trafik sağlama çabasında olan site sahipleri için negatif kabul edilebilecek bir gelişme daha eklendi. Google Chrome arama önerilerinde cevapları göstermeye başlayacak.

Google Chrome arama önerilerinde cevapları gösterecek

Google Chrome, masaüstü veya Android’deki bir arama sorgusu yapmadan aradığımızı yazdığımızda gelen arama önerilerinde ilgili soruların cevaplarını göstermeyi sağlayan bir güncelleme alacak.

Kullanıcılar Google Chrome’un adres çubuğuna sorgular yazdıkça, önerilen diğer sorgular ile birlikte alt kısımda cevaplar görünecektir.

“Şimdi hem masaüstünde hem de Android’de, sorgunuzu yazdığınız adres çubuğunun içinde yanıtlar görünecektir. Aradığınız; spor etkinlikleriyle ilgili sonuçları mı? Yoksa yerel hava durumu ile ilgili anında cevapları mı? Yoksa yabancı bir kelimenin çevirilerini mi?”

Bu değişiklik büyük olasılıkla kullanıcı deneyimine katkıda bulunmak için arama sorgularına uygun olduğu için yapılsa da, arama alanı üzerinde uzun vadeli etkileri olabilir.

Kullanıcılar herhangi bir şey aramadan ihtiyaç merak ettiklerini cevabını alıyorlarsa, bu güncelleme belirli aramaların gerçekleşmesi ihtiyacını ortadan kaldırabilir. Herhangi bir tıklama oluşturmayan cevapları sıfırıncı sırada gelen soruları öncelikli olarak etkilemesi beklenen bu değişiklik normalde Chrome’un adres çubuğunda verilen yanıtı mobil olarak araştıran yayıncıları da etkileyebilir.

Bu özelliğin masaüstünde ve Android’de bulunabileceği göz önüne alındığında, yeterli sayıda kişi Chrome’un en son sürümüne yükseldiğinde arama hacmi üzerinde ölçülebilir bir etkiye sahip olabilir. Bu güncellemenin yanı sıra, Chrome’un sürümün de kullanıcıların sekmeleri daha etkili bir şekilde yönetmelerine yardımcı olmak için tasarlanan değişikliklerle birlikte gelecek.

Android’de, kullanıcılar sekmeleri gruplayarak birlikte organize edebilirler. Ayrıca Android’de Chrome’dan masaüstünde Chrome’dan bir sekme göndermek de mümkün olacak.

Son olarak, daha anlaşılabilir bir özellik, kullanıcıların Chrome uygulamalarının renk düzenini masaüstünde değiştirmesine olanak tanır.

Google, bu güncellemelerin bu sonbaharda yayınlanacağını paylaştı.

 

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Sunucu hatası (5xx) çözümü

Sunucu hatası (5xx) çözümü

0
5xx sunucu hatası, bir web sunucusunun isteği işlerken karşılaştığı bir hatadır. Bu genellikle sunucu tarafından meydana gelen bir hatadır ve hata nedeniyle kullanıcıların web...