Ana SayfaSEOGoogle Search Console Breadcrumb yapılandırılmış veri raporu kullanıma sunuldu

Google Search Console Breadcrumb yapılandırılmış veri raporu kullanıma sunuldu

-

Google Ssearch Console son dönemlerde alışkın olduğumuzdan daha fazla özellik değişimleriyle karşımıza çıkıyor. Yeni arayüze geçilmesi ile başlayan süreç sonrasında pek çok özellik taşınmamıştı. Yakın zamanda öğrendiğimiz eski arayüzün tamamen kaldırılacağı haberinden sonra gelmesini beklediğimiz özellikler varken yeni bir özellik eklendi. Google Search Console Breadcrumb yapılandırılmış veri raporu artık panelde yerini aldı.

Eski Search Console tamamen kapanıyor

Google Search Console Breadcrumb yapılandırılmış veri raporu

Google, site sahiplerinin breadcrumb işaretlemesinin doğru uygulanıp uygulanmadığını daha kolay kontrol etmelerine olanak tanıyan yeni bir yapılandırılmış veri raporu ekledi.

“Breadcrumb” raporu, Google Search Console’daki “Geliştirmeler” bölümünün altında ve yapılandırılmış verilerin uygulanmasıyla ilgili diğer raporların altında görünür.

Yeni Search Console’a eski özelliklerin tamamı gelecek mi?

Geliştirmeler > İçerik haritaları

Google Search Console Breadcrumb yapılandırılmış veri raporu
Google Search Console Breadcrumb yapılandırılmış veri raporu

Diğer yapılandırılmış veri raporlarında olduğu gibi, bu da hangi breadcrumb yapılandırılmış veri kümelerinin doğru uygulandığını, hangilerinin hangilerinin olmadığını ve hangilerinin uyarı aldığını gösterir.

Search Console, breadcrumb işaretleme uygulamasıyla ilgili hataları tespit ederse, işaretlemede eksik olanı tespit eder, böylece sorunu hızlı ve verimli bir şekilde çözebilirsiniz.

Henüz yeni uygulanmaya başladığı için bahsettiğimiz menü henüz sizde gözükmüyor olabilir. Menü gözüktüğünde de “Veriler işleniyor, lütfen birkaç gün içinde tekrar kontrol edin” uyarısı ile karşılaşabilir, yukarıdaki ekran görüntüsündeki gibi henüz tarama işleminiz çok yeni başlamış olabilir ya da tüm breadcrumb’lar taranmış olabilir.

Breadcrumb neden önemli?

Geçerli bir breadcrumb veri işaretlemesine sahip olmak neden önemli olabilir? Google Arama, sayfadaki bilgileri arama sonuçlarında kategorilere ayırmak için bir web sayfasının gövdesindeki breadcrumb işaretlemesini kullanır. Google’ın arama sonuçlarında breadcrumb’ları daha belirgin bir şekilde gösterdiği göz önüne alındığında, bu geliştirmenin yapılıp yapılmadığını kontrol etmek ve olası hataları düzeltmek her zamankinden daha önemlidir.

Google’da bir arama yapıldığında daha önceleri arama sonuçlarında tam URL’leri gösteriyordu, şimdi bunun yerine breadcrumb’ları gösteriyor. Google, arama sonuçlarında görülen breadcrumb’larını oluşturmak için bu işaretlemeye güvenir. Bu nedenle geçersiz olan işaretleme, bir sayfanın arama sonuçlarında doğru görüntülenmemesine neden olabilir.

Geçersiz işaretleme sıralamaya zarar vermez, ancak Google’a bir sayfa hakkında mümkün olduğunca doğru bilgi vermek iyi bir uygulamadır.

Breadcrumb işaretlemesi, JSON-LD, RDFa veya Microdata kullanılarak gerçekleştirilebilir. Ayrıca, HTML kullanarak bir sayfanın görsel tasarımının bir parçası olarak da uygulanabilir.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

0
SEO uyumlu içerik, web site ve içeriklerinizin arama motorlarında daha iyi bir performans göstermesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle, SEO uyumlu içerik yazımı konusunda...