Ana SayfaPazarlamaGoogle Cihazlar Arası Yeniden Hedefleme Başlatıyor

Google Cihazlar Arası Yeniden Hedefleme Başlatıyor

-

Google yaptığı bu büyük değişiklik ile Google hesabına giriş yapmış olan kullanıcıların hesaplarının açık olduğu cihazlar arasında yeniden hedeflemeye imkan vereceğini duyurdu. Google cihazlar arası yeniden hedefleme başlatıyor başlığı altında detaylarını paylaşıp sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Çok kısa bir süre sonra reklamverenler Google yeniden pazarlama kampanyaları hazırlarken bir Google hesabıyla giriş yapılmış farklı cihazların verilerine göre çapraz cihazlarda kullanıcılara reklam gösterebilecekler. Reklamverenler açısında bu çok önemli bir gelişme olarak Google’ın son zamanlarda yaptığı Shop The Look, AMPGoogle Phantom 4 Algoritma GüncellemesiPenguin 4.0 Algoritma Güncellemesi vb önemli geliştirmelerden bir tanesi olarak dijital pazarlama dünyasındaki yerini almaya hazırlanıyor.

Duyurulan Google cihazlar arası yeniden hedefleme başlatıyor haberi öncesinde yani mevcut durumda çapraz cihazlardaki reklam verme kriterleri arasında herhangi bir şekilde ilişki kurulması mümkün değildi. Bir örnek ile açıklamak gerekirse; web sitesini mobilden ziyaret etmiş olan bir kullanıcıyı masaüstü bilgisayarlardan veya dizüstü bilgisayarlardan gelmedikleri için sadece mobil reklamlarda yeniden pazarlama için değerlendirme imkanı vardı. Masaüstü bilgisayarlardan veya dizüstü bilgisayarlardan gezilen siteler için de mobil yeniden pazarlama yapılması mümkün değildi.

Google yeniden pazarlama yapabilmek için cihazlarda kullanılan tarayıcılardaki çerezlerden veya mobil cihaz kimliğinden yararlanıyordu. Kullanıcıların çerezler ve mobil cihaz kimlikleri üzerinde oluşturduğu veriler ile yeniden pazarlama listeleri oluşturuyordu.

Google görüntülü reklam ve video reklamlarından sorumlu müdür yardımcısı Brad Bender Adwords blogunda paylaştığı yazıyla yeni geliştirmeyi paylaştı. Brad Bender açıklamasında “Biz Google görüntülü reklam ağı ve DoubleClick Teklif Yöneticisi’nde yaptığımız çalışmalar ile aynı kullanıcılara mobil cihaz, mobil uygulama ve bilgisayarlar üzerinde reklam uygulanmasını sağlıyoruz, yani cihazlar arası pazarlamayı sunuyoruz. Artık hedef kitlesine farklı kanallarda farklı hikayeler anlatmak yerine tek bir hikaye ile farklı cihazlar üzerinden reklamlarınızı gösterebileceksiniz.” dedi.

Cihazlararası Yeniden Hedefleme
Cihazlar Arası Yeniden Hedefleme

Cihazlar Arası Yeniden Hedefleme Neden Önemli?

Benzer bir örneğini Facebook’ta gördüğümüz gibi Google da reklam gösterimleri için tüm alt marka ve araçlarından aldığı verileri tek bir havuzda değerlendirerek daha ilgili reklamları karşımıza çıkartmak için pozisyon alıyor. Google’ın bu yeniliği Google hesabı açılmış olan çapraz cihazlar ile sınırlı olsa da sadece Gmail’in aylık 1 milyar kullanıcısı olduğunu düşündüğümüzde ne kadar büyük ve önemli olduğunu kavramamıza yetiyor.

Pek çok sektörde sancı olarak sürekli karşımıza çıkan aynı kullanıcıların farklı cihazlarda farklı kullanıcı olarak değerlendirilmesi ve cihazlar arası pazarlama eksikliği yeniden pazarlama kampanyalarında büyük boşluklar oluşturuyordu. Google, ABD’de yaptığı bir araştırmada başarıyla sonuçlanan işlemlerin %60’ının bir cihazda başlayıp başka bir cihazda son bulduğunu tespit etmişti. Bu açıdan değerlendirince de cihazlar arası yeniden hedefleme hamlesi çok çok önemli.

Google ilk kez 3 yıl önce duyurduğu cihazlar arası pazarlama çalışmalarını tamamladığını duyurduğu blog yazısında bu yeniliğin bir kaç ay içerisinde tüm dünyada aktif olacağını belirtti. Merakla kullanmayı bekleyenlerin sayısı hiç de az olmayacaktır.

 

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Instagram’da Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

Instagram’da Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

0
Instagram, günümüzde kişilerin ve kurumların en etkili sosyal iletişim araçlarından biri olarak ilk üçte yer alan bir sosyal medya platformudur. Instagram, kendinizi ürün veya...
Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Nedir?